Domáca pobožnosť na 3. nedeľu pôstnu (20. marec 2022)

Domáca pobožnosť na 3. nedeľu pôstnu (20. marec 2022)

Pieseň ES 114

            Ten na kríži moja spása, moja láska, moja česť, každá márna žiadosť vzdiaľ sa, i to, v čom stálosti niet. Pokušenia plný svet do hriechu by ma chcel zviesť; ten na kríži moja spása, k Nemu stále utiekam sa.        

Čítanie Božieho slova z 2K 12, 7 - 10

            „Preto, aby som sa nepovyšoval, bol mi daný osteň do tela, anjel-satan, deptať ma, aby som sa nepovyšoval. Tri razy som prosil Pána, aby ho odstránil odo mňa, ale riekol mi: Dosť máš na mojej milosti; lebo (moja) moc sa v slabosti dokonáva. Najradšej sa teda budem chváliť slabosťami, aby prebývala vo mne moc Kristova. Preto mám zaľúbenie v slabostiach, pohaneniach, súženiach, prenasledovaniach, v úzkostiach pre Krista; lebo práve keď som slabý, som mocný.“

Milí bratia a sestry!

            V Novej zmluve máme dva listy apoštola Pavla do Korintu. V skutočnosti však Pavol napísal tých listov viac. Potom ako založil cirkevný zbor a odišiel odtiaľ, napísal im list, ktorý sa nezachoval. Neskôr sa dopočul o mnohých problémoch, ktoré v zbore nastali a napísal im druhý list, ktorý my poznáme ako 1. list korintským. Následne sa spory medzi korintskými kresťanmi ešte viac vyostrili a mnohí sa svojimi ohováračnými rečami zaslúžili o to, že sa vyostril aj vzťah medzi korintskými kresťanmi a Pavlom. Vtedy napísal Pavol svojim bratom do Korintu tretí list, ktorý sa tiež nezachoval, no o ktorom sám neskôr hovorí, že ho písal v slzách. Bol to teda pravdepodobne veľmi emotívny list, v ktorom sa Pavol snažil o uzmierenie. To sa napokon aj podarilo a Pavol napísal do Korintu štvrtý list, ktorý poznáme ako 2. list korintským. Je to list, v ktorom cítiť úľavu po vyriešenom konflikte. Pavol je v tomto liste viac osobný, viac sa vyznáva zo svojich radostí a priznáva aj viaceré svoje starosti.

Choroba

            Jedným z jeho priznaní je práve to, ktoré sme si prečítali. Pavol tu naznačuje nejaký zdravotný problém, ktorý mu robí starosti a ktorého by sa rád zbavil. Nevieme presne o čo šlo. Jedni sa domnievajú že šlo o problémy so zrakom, iní že Pavol trpel nejakou vážnejšou chorobou. V každom prípade sa nám Pavol zdôveruje, že Boha už trikrát prosil o uzdravenie.

Odmietnutie

            Ešte viac nám Pavol odhaľuje intímne hlbiny svojho srdca keď priznáva, že Boh jeho žiadosť odmietol. Aha, aj taký muž ako bol Pavol, oddaný služobník a horlivý apoštol dostal od Boha zápornú odpoveď. To je pre nás veľmi vzácne svedectvo, pretože mnoho kresťanov aj dnes tvrdí, že choroba nepatrí do spoločenstva s Bohom a ten, kto úprimne v Boha verí, musí byť zdravý. Neraz som sa stretol s názorom, že ak je niekto chorý, tak buď jeho viera nie je dostatočne silná, alebo pred Bohom skrýva niečo, čo mu bráni získať uzdravenie. Tiež som od kresťanov neraz počul, že Boh svojim deťom vždy a vo všetkom vyhovie a preto kresťan môže vždy a vo všetkom stopercentne rátať s Božou podporou. Práve dnešný text nám ukazuje, že to tak nie je. Alebo azda Pavol nemal dostatočne silnú vieru? Alebo pred Bohom niečo skrýval? Alebo Boh na neho zabudol a nepovažoval ho za svoje milované dieťa?

Iná milosť

            Je dôležité si uvedomiť, že Božie „nie“ pri Pavlovi neznamená totálne odmietnutie, ani trest, ani odvrhnutie. Hospodin Pavlovi pripomína, že mu dal veľa inej milosti. Nejde teda o Božie nepriateľstvo či nezáujem ale o rozdelenie darov. Ani my predsa našim deťom nedáme úplne všetko, na čo si pomyslia. Veď žiadostí majú mnoho a vyplnenie všetkých by nás jednak časovo či finančne zruinovalo a jednak by to vôbec nebolo správne. Je len chybou dieťaťa, ak nevidí to všetko, čo mu rodičia dali a srdcervúco narieka za tou jednou vecou, ktorú nedostalo. Presne tak sa správajú aj mnohí kresťania, ktorí si vôbec neuvedomujú, že Boh im síce možno nedal to jedno čo oni od Neho chceli, no dal im mnoho iných vecí. Apoštol taký nie je. On si Božiu milosť veľmi dobre uvedomuje, preto ponosovanie sa na to, ako Boh odmietol jeho prosbu nie je hlavnou témou jeho listov, ako by to možno bolo v našom prípade. Pavol sa nám posťažoval iba jeden jedinýkrát a aj to v liste, ktorý písal v mimoriadnej úprimnosti po veľkom emočnom vypätí, ktoré mu priniesol konflikt s korintskými bratmi.

Slabosť

            Hospodin zároveň dodáva, že Jeho moc sa dokazuje v slabosti. Tým nám priamo ukazuje, kde máme hľadať stopy Božej priazne a milosti. Nie v tom, ak je niekto silný, bohatý alebo úspešný. Veď ak má Bohom dané všetky fyzické, mentálne aj materiálne predpoklady na úspešný život a kariéru, je viac-menej normálne, že človek úspech dosiahne. Avšak ten, kto má možností menej a predsa niečo dokáže, koho zdravie nie je stopercentné a predsa chce byť vždy pri všetkom, kto má v živote mnoho ťažkostí a predsa sa usmieva, kto sám veľa trpí a predsa iných povzbudzuje, kto sám veľa nemá a predsa sa dokáže podeliť, to sú prejavy Božej milosti. Rovnako je to aj pri Pavlovi. Určite by nepotreboval veľa Božej pomoci, keby mu Boh dal dobré zdravie, veľký majetok a vystlal mu cestu jeho pôsobenia, takže by ho všade vítali so slávobránami, počúvali ho so zatajeným dychom a vznikali by nové a nové zbory.

Vyvyšovanie

            Apoštol sám priznáva, že keby to bolo takto, veľmi ľahko by spyšnel podobne, ako spyšnejú aj dnes mnohí tí, ktorí takéto skvelé podmienky dostali už pri štarte. Boh nechce, aby sa Pavol vyvyšoval, preto mu nedal to stopercentné zdravie ani veľký majetok a ani nezariadil, aby jeho služba prebiehala bez problémov. Pavol tak mal starostí vyše hlavy. No to, že napriek tomu vždy mal čo jesť, že napriek tomu sa evanjelium šírilo, že napriek tomu vznikali nové cirkevné zbory, to je tá Božia milosť, ktorá bola Pavlovi daná a ktorú nikdy v živote nesmie ignorovať. Preto vyznáva, že má rád slabosti, pohanenia, súženia, prenasledovania a úzkosti pre Krista, lebo „práve keď som slabý, som mocný“.

            Pán Boh aj nám dáva svoju milosť v rôznej miere a rôznej podobe. Niekomu dá ideálne podmienky už pri štarte a takému človeku sa potom darí, no často spyšnie. Inému toho dá pri štarte menej, ale zato ho sprevádza na jeho ceste každý deň a taký človek dostáva vlastne tej Božej milosti oveľa viac. Ak preto Pán Boh nesplní presne to o čo Ho žiadame, uvažujme, či nám v niečom inom nedal viac svojej milosti a či tak aj nám nehovorí: Dosť som ti toho dal. Amen.

Modlitba

            Pane a Bože náš, často si ani neuvedomujeme ako veľa nám toho dávaš a stále znova a znova Ťa prosíme len o to, čo by sa páčilo nám. Prosíme, otváraj náš duchovný zrak a pomôž nám vidieť Tvoju milosť v našom živote. Ty si štedrý darca, dávaš nám každý deň mnoho darov tela i duše a nadovšetko si nám dal dar svojho Syna, ktorý umrel za nás. Nech je Tvoje meno od nás navždy zvelebované a kiež Ťa my aj v našich slabostiach oslavujeme, pretože vtedy sme silní a vtedy môžeme aj svetu svedčiť o Tebe a o Tvojej láske a milosti. Amen.

Pieseň ES 86

            Baránok, hľa, nesie viny, ľudí, sveta celého, na smrť kráča Pán nevinný na záchranu hriešneho; pod krížom klesá v slabosti, zbičovaný, zbavený cti, ide cestou potupy; znáša zradu, pohanenie, bolesť, kríž, smrť, potupenie, všetko za nás podstúpi.