Domáca pobožnosť na 20. nedeľu po Svätej Trojici (30. október 2022)

Domáca pobožnosť na 20. nedeľu po Svätej Trojici (30. október 2022)

Pieseň ES 453
 
            Ježiši, drahý poklad môj, spasenia môjho základ, zdroj; po Tebe túžim úprimne: Zjav sa mi, Pane, buď pri mne! Ó Ježiši, ó Ježiši!
 
Čítanie Božieho slova z G 5, 1 - 6
 
            „Kristus nás oslobodil k slobode. Stojte teda a nedajte sa zapriahnuť zase do jarma otroctva! Ajhľa, ja Pavel vám hovorím: ak sa dávate obrezať, Kristus vám nič neprospeje. A znovu osvedčujem každému obrezanému, že je povinný plniť celý zákon. Úplne ste odlúčení od Krista, ktorí chcete byť ospravedlnení zo zákona; vypadli ste z milosti. Lebo my pomocou Ducha z viery očakávame nádej spravodlivosti. V Kristovi Ježišovi totiž ani obriezka ani neobriezka nemá moc, ale viera činná skrze lásku.“
 
Milí bratia a sestry!
 
            To prvé, čo nás v dnešných slovách upúta, je sloboda. Nečudo, veď sloboda je veľkou témou apoštola Pavla a venuje sa jej veľmi často. V podstate celé jeho kázanie je o tom, že Ježiš Kristus nás svojou smrťou vyslobodil. O akú slobodu však ide? 
 
Oslobodenie
            Keď apoštol Pavol vo svojich listoch hovorí o našom oslobodení, majú jeho slová viaceré významy. To preto, že Pán Ježiš nás neoslobodil iba od jednej závislosti či neslobody. On nás oslobodil od trestu za hriechy rovnako ako od moci hriechu či od moci zákona. Práve o tomto poslednom dnes Pavol hovorí.
 
Poviazanosť židovským náboženstvom
            Každodenný život príslušníka židovstva v Izraeli bol sprevádzaný mnohými povinnosťami a obmedzeniami. Pravoverný Žid sa musel napríklad pravidelne zúčastňovať zhromaždenia, zachovávať sviatky, vyhýbať sa nečistým pokrmom, veciam či ľuďom, prinášať obete, konať púte do Jeruzalema, platiť daň jeruzalemskému chrámu a mnoho iných vecí. Pravoverný Žid to všetko konal v presvedčení, že sa potom bude páčiť Bohu a Boh s ním bude spokojný. 
 
Situácia v Galácii
            V Galácii bola veľmi aktívna skupina Židov, ktorí propagovali židovstvo medzi pohanmi a hovorili, že sa stačí dať obrezať a pohan sa stane plnohodnotným členom židovstva. Mnohí pohania tomu uverili a prijali obriezku. Práve im Pavol adresuje dnešné slová.
 
Pavlove výčitky
            Pavol tým, čo prijali židovstvo alebo o tom uvažujú hovorí, aby nebrali na seba nové jarmo otroctva. Veď ak sa dajú obrezať, Kristus im nič neprospeje. Navyše im pripomína, že aby sa stali riadnymi Židmi, nestačí mať len obriezku ale treba plniť celý zákon, čo im galatskí agitátori asi nepovedali. Skrátka, Pavol označuje požiadavky židovského náboženstva za otroctvo a vyzýva galatských pohanov, aby ho neprijímali.
 
Sloboda od zákona
            Pavol zdôrazňuje, že pre dosiahnutie spasenia a večného života netreba plniť požiadavky nejakého náboženstva. Darcom večného života je totiž Ježiš Kristus a nič, čo je na tomto svete a čo je z tohto sveta nemá väčšiu moc ako je moc Kristova. Márne človek bude plniť zákon, márne bude obrezaný. Ak si myslí, že to ho zachráni, je odlúčený od Krista a vypadol z Jeho milosti. Naopak, ak si uvedomuje, že zákon ani jeho požiadavky pre spásu nepotrebuje, je slobodný. Práve o tejto slobode Pavol hovorí.
 
Očakávanie
            Pavol naproti tomu pripomína, že on očakáva večný život len skrze vieru a to nie zo svojej sily či vôle ale s pomocou Ducha Svätého. Dáva tak na jednu misku váh skutky človeka – napríklad aj plnenie požiadaviek zákona – a na druhú vieru v Pána Ježiša. Jeho porovnanie ukazuje, že v Kristovi obriezka, ani iné ľudské skutky nemajú moc, ale jedine živá viera, ktorá sa dokazuje v láske.
 
Poviazanosť dnes
            Keď sme už porozumeli významu Pavlových slov, mohli by sme nadobudnúť pocit, že nás sa to celé netýka. Veď my nežijeme v dobe ani v cirkvi, ktorá by nás zväzovala nejakými požiadavkami. A predsa máme mnoho vlastných otroctiev, ktoré nás zväzujú. Sú to naše vlastné myšlienky, predsudky či názory, ktoré nás v negatívnom ale aj v pozitívnom slova zmysle robia neslobodnými. Poznám kresťanov, ktorí napríklad odmietajú svetskú hudbu, zábavu, televíziu či tanec. Poznám kresťanov, ktorí by si za nič na svete nekúpili homeopatikum a neužili ho, poznám takých, ktorí by si za nič na svete nedali diabolský šalát alebo nešli na koncert Cigánskych diablov. To všetko v presvedčení, že to vedie k zatrateniu. To by sme však pripisovali týmto veciam väčšiu moc, než je moc Kristova.
 
Naše oslobodenie
            Ak niekto nerád tancuje alebo mu diabolský šalát nechutí, je to jeho názor a ten treba rešpektovať. Ak sa ale niekto bojí siahnuť po týchto alebo nejakých podobných veciach zo strachu že bude azda zatratený, potom aj jemu znejú slová apoštola Pavla: Kristus nás oslobodil k slobode. Stojte teda nedajte sa znova poviazať jarmom otroctva vášho strachu. Veď v Kristovi nič z toho nemá moc, jedine viera, činná skrze lásku. A tak to, že si môžeme bez obáv zaspievať ak máme náladu, či si dať onen šalát ak nám chutí, je výsledok toho, že nás Kristus oslobodil. To je tá sloboda, ktorú môžeme prežívať aj my dnes, z ktorej sa môžeme radovať a za ktorú môžeme ďakovať. Amen.
 
Modlitba
 
            Pane Ježiši Kriste, často si ani neuvedomujeme, aké veľké dielo záchrany si pre nás vykonal. Až dnes, keď nám slovami apoštola Pavla pripomínaš, ako sa nechávame zotročiť jarmom nášho strachu, našich myšlienok či predsudkov vidíme, aké je úžasné, že sa ničoho nemusíme báť, lebo Ty si nad všetkým a v Tebe nič zo sveta nemá moc, len viera činná skrze lásku. Prosíme Ťa preto, posilňuj nás v tejto viere mocou svojho Ducha a pomáhaj nám, aby sme aj my touto vierou očakávali spasenie a večný život. Amen.
 
Pieseň ES 247
 
            Panuj, Kriste, Ty Kráľ slávy, Pravda svätá a večná, Vládca neba zeme pravý, Ty láska nekonečná! Nám si nebo vydobyl, Boh Ťa slávou ozdobil; panuj v cirkvi vyvolenej, Tvojou krvou posvätenej.