Domáca pobožnosť na 2. nedeľu po Svätej Trojici (26. jún 2022)

Domáca pobožnosť na 2. nedeľu po Svätej Trojici (26. jún 2022)

Pieseň ES 232
 
            Chváľ každý tvor Stvoriteľa, Boha Otca večného! Nesmierne sú jeho diela, Jemu nieto rovného, dokonalý je v múdrosti, ktože Jeho všemocnosti odporovať dokáže?
 
Čítanie Božieho slova z Pr 1, 20 - 33
 
            „Múdrosť kričí na ulici, na námestiach vydáva svoj hlas. Na vrchu hradieb volá, pri vchodoch do mestských brán vraví svoje reči: Vy neskúsení, dokedy chcete milovať prostotu? Dokedy budú posmievači túžiť po posmechu a blázni nenávidieť poznanie? Obráťte sa k môjmu karhaniu! Vylejem na vás svojho ducha, dám vám poznať svoje slová. Pretože ste sa zdráhali, keď som volala, nik si nevšimol, keď som vystierala ruku; nedbali ste na moju radu a na moje karhanie ste nič nedali, ja sa tiež budem smiať z vášho nešťastia, posmievať sa budem, keď vás zachváti hrôza, keď sa priženie hrôza ako príval a privalí nešťastie ako víchrica, keď doľahne na vás úzkosť a súženie. Vtedy ma budú volať, ale sa neohlásim, hľadať ma budú, ale nenájdu. Pretože nenávideli poznanie, nevyvolili si bázeň pred Hospodinom, moju radu nechceli, zavrhli všetko moje karhanie: Teraz budú jesť z ovocia svojich ciest a nasýtia sa svojimi zámermi. Lebo odpadlíctvo zabíja neskúsených a bezstarostnosť hubí bláznov. Kto však mňa počúva, bude bezpečne bývať, bez starosti, bez strachu pred nešťastím.“
 
Milí bratia a sestry!
 
            Pod pojmom „príslovie“ si automaticky predstavíme nejakú ľudovú múdrosť, poznanie, ku ktorému sa naši predkovia dopracovali skúsenosťou či pozorovaním života alebo prírody. Ak však berieme do rúk Knihu prísloví, nie je to zbierka ľudových múdrostí ale je to kniha o Múdrosti. 
 
Kto je Múdrosť?
            Múdrosť v našom texte volá na ulici, námestí a na hradbách. Prihovára sa ku všetkým, napomína a sľubuje. Z prečítaného tak máme dojem, že je to bytosť, ktorá má všetko poznanie a chce z neho dať ľuďom pre ich vlastné dobro.
 
Múdrosť u Židov
            Židovskí rabíni pod touto Múdrosťou chápali Tóru – teda Boží zákon. Podľa nich síce Tóra bola fyzicky napísaná ľuďmi, avšak to bolo iba pretvorenie skutočného Božieho zákona, slova a vôle do písanej podoby. Zákon bol u Boha už dávno predtým, podľa neho bolo všetko stvorené a predstavuje najvyššiu Božskú múdrosť. Človek by teda mal mať záľubu v Božom zákone, o ňom rozjímať dňom i nocou a v ňom hľadať múdrosť pre svoj život. Tak nás k tomu nabádajú aj mnohé starozmluvné texty, napríklad 1. žalm.
 
Múdrosť podľa Jána
            Apoštol Ján, ako učeník Pána Ježiša Krista hľadí na vec inak. On vie, že počiatkom všetkého nie je Zákon ale Boží Syn, Pán Ježiš Kristus. Starí židovskí rabíni Ho ešte nepoznali rovnako ako Ho nepoznali ani kráľ Dávid, ani kráľ Šalamún ani proroci. Ján Ho však už poznal a preto v prvých veršoch svojho evanjelia o Ňom napísal, že to On bol od počiatku u Boha a že to v Ňom a skrze Neho bolo všetko stvorené. Múdrosť v dnešnom texte tak môžeme chápať ako Pána Ježiša Krista.
 
Múdrosť volá
            O Múdrosti sa v Knihe prísloví viackrát hovorí, že volá všetkých, čo idú okolo a počujú jej hlas. Spomeňme si na povzdych Pána Ježiša, ktorý napr. v Evanjeliu podľa Matúša 23, 37 hovorí: „Jeruzalem, Jeruzalem, ... Koľko ráz som chcel zhromaždiť tvoje deti, ako si sliepka zhromažďuje kuriatka pod krídla, a nechceli ste.“ Aj tu vidíme podobnosť Pána Ježiša s Múdrosťou, ktorá volá všetkých naokolo, no oni nechcú.
 
Múdrosť pre všetkých
            O Múdrosti dnes čítame, že volá na ulici, námestí či hradbách. To sú všetko verejné miesta, kde sa vyskytuje každý. Múdrosť a teda aj sám Boží Syn a Božie slovo sú všetkým dostupné, prihovárajú sa každému a každý na ne môže naraziť. Nie sú určené len vyvoleným či nejako mimoriadne obdarovaným.
 
Zmena
            Pán Ježiš – tu v osobe Múdrosti – sa prihovára neskúseným, posmievačom a bláznom. Vytýka im, že milujú prostotu, túžia po posmechu a nenávidia poznanie. Posledné dve veci pritom môžu byť dôsledkom tej prvej. Ak človek miluje prostotu, spôsobuje to v jeho živote, že túži po posmechu a nenávidí poznanie. Inak povedané, ak sa človek odmieta trochu zamyslieť nad sebou, nad životom či nad Božím slovom, unikajú mu dôležité veci, zostáva naivný, prostý a podlieha plytkým ľudským žiadostiam ako sú práve slepá kritika tých ostatných a odmietanie poznania a argumentov. Toto sa má zmeniť. Ježiš nás dnes pozýva, aby sme sa obrátili k Jeho karhaniu, prijali Božieho Ducha a našli záľubu v Božom slove a v samotnom Pánovi Ježišovi.
 
Dôsledky
            Samozrejme, nie každý prijíma výzvu Božieho slova k obráteniu a k zmene uvažovania a tým aj k zmene života. Mnohí nedbajú na Božie karhanie a na Ježišovu radu nedajú. Zdráhajú sa keď k nim prehovára Božie slovo, nevšímajú si, keď k nim Ježiš vystiera ruku. To však prináša aj svoje dôsledky. Človek bez Boha sa ľahko dostane do problémov, z ktorých sa sám nedokáže vymotať. Ľahko ho privalia životné tragédie, podlieha skepse a s pribúdajúcim vekom a ubúdajúcimi silami sa ho stále viac zmocňuje zúfalstvo a beznádej. 
 
Sľub
            „Kto však mňa počúva, bude bezpečne bývať, bez starosti, bez strachu pred nešťastím“ hovorí Písmo v závere dnešných slov. Pán Ježiš nás tak slovami starozmluvnej knihy pozýva, aby sme sa zverili do Jeho rúk, prijali hodnoty Jeho kráľovstva a nechali Ním modelovať a pretvárať svoj život i svoje uvažovanie. Pod Jeho vplyvom sa môžeme zmeniť z plytkých ľudí, milujúcich len klebety, posmešky a hlúpe reči na rozumných, prijímajúcich poznanie a hľadajúcich múdrosť.
 
Múdrosť a rozumnosť
            Rozumnosť v Starej zmluve znamená schopnosť rozlišovať. Ten, kto dokáže rozpoznať dobré od zlého, pravdu od klamstva alebo dokáže rozpoznať, aký je život s Ježišom a bez Neho, je rozumný. A ten, kto príjme Ježiša Krista ako zdroj i smer svojho života, stáva sa múdrym. Ježiš sám je totiž Múdrosť. To On sa nám dnes prihováral, On volal na ulici, námestí či hradbe. Kto príjme Jeho, prijíma Božiu múdrosť a tak sa sám stáva nositeľom Múdrosti. 
 
            Dnešná nedeľa má tému „Vážne pozvanie“ a hovorí práve o pozvaní k hľadaniu Múdrosti. Neodmietajme rozumnosť, nebráňme sa poznaniu. Rozlišujme, aký je alebo aký by bol náš život s Pánom Ježišom a bez Neho a vyberme si tú možnosť, ktorá nás v živote posunie a rozvinie. Dnes sme k tomu ústami Pána Ježiša Krista pozvaní. Amen.
 
Modlitba
 
            Pane Ježiši, Ty nás aj dnes pozývaš k sebe, aby si nám dal svojho Ducha a pretvoril nás z plytkých a neskúsených na hĺbavých, rozumných a múdrych. S Tvojou pomocou môžeme vidieť čo je dobré a čo zlé, s Tvojou pomocou môžeme spoznávať tajomstvá Božej moci, lásky a milosti, s Tvojou pomocou smieme vidieť, ako nás miluješ, keď si sa stal človekom a v ľudskom tele za nás zomrel. Prosíme, pomáhaj, aby sme Tvoje pozvanie prijímali a aby ho prijalo čo najviac ľudí. Kiež svet spozná Tvoju moc a stane sa Tvojim rozumným stvorenstvom, ktoré chváli a oslavuje Tvoju nekonečnú múdrosť. Amen.
 
Pieseň ES 228
 
            Ako by som, Tvorca sveta, Tvoju múdrosť skúmať smel, akou vedomosťou Teba prevyšovať by som chcel!? Hranice má múdrosť ľudská – bez hraníc je múdrosť božská; čím viac sa jej učíme, tým viac sa jej koríme.