Domáca pobožnosť na 1. nedeľu pôstnu (6. marec 2022)

Domáca pobožnosť na 1. nedeľu pôstnu (6. marec 2022)

Pieseň ES 112

            Smutný čas pôstny čas, premýšľaj, človeče, zanechaj rozkoše, obráť svoje srdce, mysli na smrť Pána svojho, že on trpel za každého i teba hriešneho.

Čítanie Božieho slova z 1M 4, 1 - 8

            „Potom Adam poznal svoju ženu Evu; ona počala a porodila Kaina. Povedala: Dostala som muža od Hospodina. Potom porodila Ábela, jeho brata; Ábel bol pastierom oviec, Kain bol však roľníkom. Po nejakom čase Kain priniesol Hospodinovi obeť z plodín poľa. Aj Ábel obetoval z prvorodeniat svojho stáda, a to z najtučnejších. Vtedy Hospodin priaznivo zhliadol na Ábela a na jeho obeť, ale na Kaina a na jeho obeť nezhliadol. Nato Kain vzbĺkol veľkým hnevom a zamračila sa mu tvár. Hospodin však riekol Kainovi: Prečo si vzbĺkol hnevom a prečo sa ti zamračila tvár? Zaiste, ak budeš dobre robiť, rozjasní sa ti; ak však nebudeš dobre robiť, hriech striehne pri dverách, na teba je upriamená jeho žiadostivosť; ale ty ho opanuj! Nato Kain povedal svojmu bratovi Ábelovi: Poďme na pole. Keď boli na poli, Kain napadol brata Ábela a zabil ho.“

Milí bratia a sestry!

            Dnešná nedeľa otvára pôstne obdobie cirkevného roka a kladie nám otázku, ako bojujeme s pokušením. V chrámoch sa číta evanjeliové svedectvo o pokúšaní Pána Ježiša Krista na púšti a Jeho víťazstvo nad pokušením je nám kladené za vzor pre naše vlastné zápasy s diablom. Možno sa spýtate: je vôbec možné v boji s pokušením vyhrať? Určite áno a práve dnešné slová Písma svätého nám k tomu dávajú veľmi praktický návod.

Rozdielni bratia

            Adamovi a Eve sa narodili dvaja synovia. Písmo o nich hovorí len to, že jeden bol pastier a druhý roľník. Nič o ich charaktere či zmýšľaní. A predsa boli títo bratia odlišní. Prejavuje sa to vo chvíli, keď priniesli Hospodinovi obeť. Každý obetoval niečo z toho svojho a predsa Hospodin jednu obeť prijal no druhú nie.

Skryté pohnútky

            Prečo sa Hospodin zachoval takto zvláštne? Bola Kainova obeť horšia ako Ábelova? 1. kniha Mojžišova o tom nič nehovorí. Odpoveď však nachádzame v Liste Židom, kde v 11. kapitole čítame: „Vierou priniesol Ábel hodnotnejšiu obeť Bohu ako Kain. Ňou si získal vysvedčenie, že je spravodlivý, keď sa sám Boh priznal k jeho darom“ (Žid 11, 4). To znamená, že Ábel priniesol svoju obeť vo viere a srdcom. To u Kaina chýbalo. Možno on priniesol obeť preto, lebo nechcel byť horší ako jeho brat, možno ju priniesol preto, že tak kázala tradícia. V každom prípade navonok si obaja bratia počínali rovnako a to, čo je skryté v ich srdci – totiž skutočné pohnútky – Hospodin odhalil a urobil viditeľným. Tým, že prijal Ábelovu obeť, urobil jeho vieru viditeľnú a odmietnutím Kainovej obete dal svetu poznať, že v jeho srdci viera chýba.

Hnev

            Kain sa nahneval. To však nie je hriech. Je prirodzené, že sa nejaká situácia človeka dotkne, že sa mu niečo nepáči, že ak je niekým zahanbený, ponížený alebo obvinený, reaguje emocionálne. To, že sa Kain nahneval, mu preto nikto nevyčíta.

Od myšlienok k činom

            Ak však človek vzbĺkne hnevom, veľmi rýchlo prejde od myšlienky k činu. Veď práve v hneve človek najskôr vynadá priateľovi, udrie svoje dieťa alebo dokonca siahne po nejakej zbrani, aby ublížil životnému partnerovi. Medzi prvotnou emóciou a následným skutkom je často priam neviditeľná hranica, ktorú si človek ani neuvedomí a bez váhania ju prekročí. To je ale tá zásadná chyba.

Varovanie

            Aj Kain vzbĺkol hnevom, no práve na tej pomyselnej hranici medzi hnevom a zlým skutkom ho Hospodin zastavil, aby ho varoval. Kain sa teraz môže rozhodnúť ako sa zachová. Hospodin mu radí, že ak bude konať dobre, tvár sa mu rozjasní a do jeho srdca sa opäť vráti pokoj. Ak ale nebude robiť dobre, veľmi rýchlo svojim emóciám podľahne a dopustí sa hriechu. Hriech čaká za dverami a jeho žiadostivosť je upriamená na Kaina. Stačí len podľahnúť emócii, vykonať zlý skutok a hriech je tu. Pred týmto Hospodin Kaina varuje a vyzýva ho, aby hriechu nepodľahol, ale ho naopak ovládol.

STOPka

            Ak je pred križovatkou značka STOP, znamená to, že vodič musí zastať aj keby bola križovatka úplne prázdna. Nestačí spomaliť a rozhliadnuť sa. Treba zastať. Takáto značka býva spravidla tam, kde je potrebné venovať nejaký – aspoň krátky čas hodnoteniu situácie. Inak hrozí, že by vodič mohol spôsobiť dopravnú nehodu. To isté hrozí aj nám, keď sa naše emócie dajú do pohybu a my v ich závese konáme skôr, ako si premyslíme, čo vlastne chceme alebo čo máme urobiť. Pán Boh preto aj nám dnes kladie pred oči takúto značku STOP, aby sme sa vo chvíli hnevu, sklamania či poníženia aspoň na okamih zastavili a ovládli hriech, ktorý na nás číha. Len vtedy máme možnosť víťaziť nad pokušením, ktoré k nám spravidla prichádza vtedy, keď sme oslabení zlou emóciou.

            Príkladom v boji s pokušeniami je nám samotný Pán Ježiš, ktorý nikdy nekonal v hneve či prhkej túžbe pomstiť sa, vynadať alebo ponížiť. Aj pri Jeho pokúšaní na púšti môžeme vidieť, že diablovi odpovedá uvážlivo, hoci aj Ním zaiste lomcoval hlad alebo túžba po tom, aby svoje poslanie splnil čo najlepšie. Nepodliehajme preto emóciám, hnevu či túžbe po odplate ale zastaňme, pouvažujme a spomeňme si na Pána Ježiša, na to čo od nás ako kresťanov chce, na to, že máme byť šíriteľmi lásky a pokoja a aj na to, že On nám túto úlohu zveril ako svojim priateľom, ktorých tak veľmi miloval, že za nich zomrel. Amen.

Modlitba

            Pane a Spasiteľu náš, Ježiši Kriste, ďakujeme Ti za príklad, ktorý si nám dal v boji s pokušením. Premohol si diabla, pretože Tvoje srdce pevne spočívalo v Bohu a vedel si, aká je Tvoja úloha na tomto svete. Prosíme, pomáhaj nám vo chvíľach hnevu zastať a uvedomiť si, že sme Božie deti, že Ty si za nás zomrel, že sme vykúpení Tvojou krvou a že ako Tvoji nasledovníci a priatelia nesmieme konať zlé skutky ale premáhať hriech, vymaňovať sa z moci hnevu či sebectva a šíriť lásku a dobro. Často v tom zlyhávame, no prosíme, odpusť nám to a pomáhaj, aby sme s Tvojou pomocou aj víťazili a tak Tvoj príklad nasledovali a Tvoje meno skutkom oslavovali. Amen.

Pieseň ES 85

            Aj za mňa si mrel, Ježiši môj milý, čo Tvoje rany svetu vydobyli, v tom mám i ja diel vo večnej radosti, z Tvojej milosti.