Aj takíto sme. Dokedy ešte?

Aj takíto sme. Dokedy ešte?

Sedem dní budete jesť nekvasené chleby, hneď v prvý deň odstránite kvas zo svojich domov, lebo každý kto by od prvého až po siedmy deň jedol kvasené, bude vyhladený z Izraela. Zachovávajte sviatok nekvasených chlebov, lebo práve v ten deň som vyviedol vaše voje z Egypta. (2M 12, 15 a 17)

I priblížili sa slávnosti nekvasených chlebov, ktoré sa nazývajú Veľkou nocou. Na to vzal chlieb, dobrorečil, lámal a dával im hovoriac: Toto je moje telo, ktoré sa vydáva za vás, to čiňte na moju pamiatku. (Lk 22, 1 a 19)

Počas predpašiovej (Smrtnej nedele) sa v našich chrámoch čítajú texty Starej zmluvy, ktoré sú doplnené textami z Evanjelií. Uznávaní teológovia - autori Pašií z roku 1996 - k textom Starej zmluvy (väčšina je z Mojžišových kníh) pričlenili hodiace sa evanjeliové verše. Môj výber vyššie nie je teologický, som poľnohospodár.

A chcem sa zmieniť o chlebe, teda o zboží (obilí), z ktorého sa vyrába. Chlieb je vzácne, možno najvzácnejšie slovo na svete. V Biblii sa spomína dovedna 188 krát v jej 36 knihách. Prvýkrát ho objavujeme v 1M 3,19 v každému z nás známom texte „V pote tváre budeš...“, poslednýkrát v 2Tes 3,12:“...aby pokojne pracovali a tak jedli svoj chlieb.“

Po napadnutí Ukrajiny V. Putinom hrozí, že časť ľudí, hlavne v chudobnom africkom svete, bude mať ešte oveľa menej chleba, ako doposiaľ. Ukrajina i Rusko sú totiž významnými vývozcami pšenice. Podieľajú sa 30 percentami na jej globálnych exportoch. Ceny pšenice od vypuknutia konfliktu výrazne stúpli. Európska únia sa preto rozhodla zrušiť doposiaľ povinné úhorovanie časti pôdy a vysiať na nej obilie.

Na fotografii je uvedený príklad opačný. Priam hrozivý. Naši motoristi a štvorkolkári sa rozhodli, zrejme z dlhej chvíle a roztopaše, urobiť si na láne pšenice súbežnú cestu s vozovkou, vybudovanou pre motorové vozidlá.

Čo všetko ešte musí nastať, aby sme si začali vážiť chlieb náš každodenný?