Turecká národná mládežnícka filharmónia opäť v Bratislave

Turecká národná mládežnícka filharmónia opäť v Bratislave

Organizátor koncertu, občianske združenie Ars ante portas pomáha otvoriť dvere umeniu, ktoré často prešľapuje pred nimi. Vzniklo pred 20 rokmi, 28.10.2005. Organizuje kultúrne, športové, spoločenské, vzdelávacie podujatia.  
 
Po dvoch mimoriadne úspešných bratislavských koncertoch (2015, 2018) Tureckej národnej mládežníckej filharmónie (Türkiye gençlik filarmoni ORKESTRASI, Turkish National Youth Philharmonic Orchestra) sa vracia 80 skvelých mladých hudobníkov (nasledovníkov členov predošlých orchestrov) vo veku 16 – 22 rokov do nášho hlavného mesta s atraktívnym programom. 
 

Koncert bude v sobotu 6. septembra o 19.00 hod. vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu.
 
Dirigent orchestra, priateľ, Maestro Cem Mansur nám napísal:
 
„V Bratislave dám šancu skvelým mladým virtuózom z orchestra, ale presné diela vám môžem oznámiť až po začatí skúšok v auguste. Možno bude užitočné oznámiť: „Mladí virtuózi" ako sólistov. Očakávam, že medzi inými skladateľmi budú Massenet, Čajkovskij.” 
 Len mimochodom, tento „experiment” je platný len pre koncert v Bratislave! 
 
Už dnes však môžem potvrdiť dve skvelé diela: 
 
 Benjamim Britten (1913 – 1976): Four Sea Interludes from „Peter Grimes" – Štyri morské medzihry z opery Peter Grimes 
 
Ludwig van Beethoven (1770 – 1827): Symphony No 5 – Symfónia č. 5 c moll op. 67 „Osudová“ 

Vstupné 7 € / 5 € mládež do 18 rokov, seniori 62+, ZŤP
Predaj vstupeniek: sieť predajní Ticketportal a https://www.ticketportal.sk/event/TURECKA-NARODNA-MLADEZNICKA-FILHARMONIA
Agentúra Kováčová, tel. 0950 532 692 
Kníhkupectvo Jonatan, Legionárska 2, tel.: +421 2 5556 3040
 
Info: jan@juras.sk; +421 905 716 851; www.juras.sk 


Po dohode s vedením Občianskeho združenia Evanjelické lýceum v Bratislave, koncert bude mať charitívneho partnera práve toto občianske združenie. 
OZ Evanjelické lýceum v Bratislave vzniklo z iniciatívy zamestnancov školy, ktorým záleží na napredovaní a zvyšovaní kvality Evanjelického lýcea v Bratislave. Hlavnou myšlienkou je napĺňanie potrieb žiakov, učiteľov a aj rodičov školy tak, aby bola stále miestom, kde sa môžeme plnohodnotne rozvíjať po každej stránke.

Cieľom vyzbieraných dobrovoľných príspevkov bude podpora vzdelávania žiakov z finančne znevýhodneného prostredia. 

Evanjelické lýceum je cirkevné gymnázium v Bratislave, ktoré v minulosti zohralo dôležitú úlohu v rozvoji slovenskej kultúry. Bolo založené v roku 1606. Medzi absolventov patria desiatky významných slovenských dejateľov kultúry, cirkvi aj politiky (Bohuslav Tablic, Karol Kuzmány, Samo Chalúpka, Ľudovít Štúr, Michal Miloslav Hodža, Jozef Miloslav Hurban, Milan Rastislav Štefánik, atď., atď.) V roku 1923 bolo zrušené a znovu obnovené až v roku 1991. V súčasnosti poskytuje 5-ročné bilingvárne štúdium.  
  
A ešte pár slov o orchestri a dirigentovi:
 
Orchester založil v roku 2007 dirigent Cem Mansur za podpory Sabancı Foundation. Teleso pozostáva z desiatok (niekedy aj stovky)  16 – 22 ročných hráčov vybratých z konzervatórií zo všetkých kútov Turecka. Od roku 2008, keď orchester podnikol svoje prvé medzinárodné turné, stávajú sa poslucháči v rôznych kútoch sveta svedkami virtuozity a nákazlivého entuziazmu týchto mladých hudobníkov. Orchester už účinkoval v mnohých slávnych koncertných sálach (Konzerthaus vo Viedni či v Berlíne, Sala Santa Cecilia v Ríme, Auditorium v Miláne, Brucknerhaus v Linzi, Philharmonie v Essene či Teatro Filarmonico vo Verone). 
Koncerty v holandských mestách Haag a Amsterdam boli uporiadané na oslavu 400. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi obidvoma štátmi, na počesť a za účasti Jej Veličenstva kráľovnej Beatrix.
 
Dirigent Cem Mansur, študoval hudbu v Londýne a na rôznych majstrovských kurzoch, napr. v Los Angeles Philharmonic Institute pod vedením Leonarda Bernsteina. V rokoch 1981 – 1989 bol dirigentom Istanbulskej štátnej opery, v rokoch 1989 – 1997 hlavným dirigentom City of Oxford Orchestra a v rokoch 1998 – 2011 viedol istanbulský komorný orchester Akbank Oda Orkestrası. Ako hosťujúcí dirigent spolupracoval s orchestrami a opernými scénami v Holandsku, Francúzsku, Taliansku, Českej republike, Rumunsku, Maďarsku, Nemecku, Švédsku, Španielsku, Mexiku, Izraeli, Chorvátsku, Poľsku, Juhoafrickej republike, Fínsku a Rusku.
 
Oproti iným slávnym dirigentom má jednu významnú výchovnú aktivitu. Jeho semináre o hudbe ako spoločenskej sile sa stali neoddeliteľnou súčasťou práce orchestra. Hlavným z nich je Laboratórium demokracie, v ktorom dirigent Cem Mansur divákom približuje fungovanie orchestra ako výstižnú metaforu spolužitia a učenia sa sebaúcte a zodpovednosti. 

Kto sa len trošku vyzná v európskej politike a narušených vzťahoch medzi Tureckom a Gréckom a Arménskom, ten vie oceniť Mansurovu činnosť pri príležitostnom zostavovaní turecko-arménskych a grécko-tureckých mládežníckych orchestrov a ich spoločnom verejnom muzicírovaní!