Vychádza posledné dvojčíslo Cirkevných listov tohto roka

Vychádza posledné dvojčíslo Cirkevných listov tohto roka

Na stránkach posledného dvojčísla 11 - 12/2020 nás šéfredaktor Vydavateľstva Tranoscius L. Bednár pozýva k prežitiu adventu na spôsob Márie. Lebo na to, aby Boh uskutočnil svoj plán, hľadá vždy ochotného človeka. Hľadá dvere, ktorými by mohol vstúpiť do nášho sveta.

M. Prihracki uzatvára sériu článkov k Evanjeliu podľa Matúša a celkom príznačne sa venuje tomu, čo sa deje na záver. Na záver Ježišovho života, záver životov Jeho učeníkov a čo sa následne bude diať na záver životov nás všetkých.

Pri príležitosti 350. výročia úmrtia Jána Amosa Komenského sa v zbierke príspevkov domáci odborníci venujú životu, dielu i odkazu učiteľa národov.

P. A. Prihracki ponúka odpoveď na otázku: Čo majú spoločné roky 1527 a 2020? a či je možné evanjelickú hymnu Hrad prepevný je Pán Boh náš vnímať ako reformačnú Marseillaisu.

V čom spočíva zázrak Vianoc? P. Gažík vo svojom zamyslení uvádza, že zatiaľ čo sa všade inde všetko derie len hore a dopredu, až v stopách tejto ľudskej dravosti zostávajú v dejinách i v prítomnosti rany a slzy, zatiaľ svätý Boh sa neuveriteľne skláňa, znižuje a vstupuje do ľudskej biedy.

Recenzia z pera M. Gdovina si všíma knihu, ktorá ani po viac než osemdesiatich rokoch nestratila nič zo svojej aktuálnosti, a to aj napriek tomu, že konfesionalita a ortodoxia sa dnes často chápe ako prežitok, či dokonca si človek svojím zdanlivo konzervatívnym zmýšľaním kope teologický hrob.

V pravidelnej rubrike zo starých kancionálov sa A. Grešová-Sekelská venuje starobylej vianočnej piesni, ktorá patrí k celoeurópskemu vianočnému repertoáru a J. Uhel prináša výtvarný portrét grafika, maliara, ilustrátora a pedagóga Jána Brezinu.

V mene redakčnej rady, ale aj autorov príspevkov posledného dvojčísla Cirkevných listov prajem príjemne strávený čas pri čítaní a pokojné a duchovne intenzívne prežitie vianočných sviatkov. "