Opustené kostoly horného Spiša od Františka Šťastného

Opustené kostoly horného Spiša od Františka Šťastného

Rozviazaním bielych stužiek uviedli Rudolf Schuster, predtým prezident SR, a Ján Hruška, senior Košického seniorátu ECAV na Slovensku, v sobotu 21. 3. 2015 v Košiciach do života pozoruhodnú knihu Opustené kostoly horného Spiša - dielo Františka Šťastného z Prešova.
Prezentáciu na pôde CZ ECAV Košice pripravili spolu s autorom evanjelický a. v. cirkevný v Košiciach a kežmarské vydavateľstvo VIVIT. Podujatie modlitbou a príhovorom otvoril Dušan Havrila, konsenior Košického seniorátu a košický zborový farár, živú diskusiu moderoval známy vydavateľ Mikuláš Lipták z Kežmarku.

Ing. František Šťastný, profesiou stavbár, ktorý je autorom už štyroch kníh a tému najnovšej publikácie otvoril už v knihe Kostol na konci sveta, približuje slávne i dramatické osudy ľudí a vzácnych evanjelických kostolov v Bušovciach, Huncovciach, Ihľanoch, Jurskom, Lomničke, Mlynici, Podhoranoch, Rakúsoch. Stráňach pod Tatrami, Tatranskej Kotline, Toporci, Tvarožnej, Vrbove, Výbornej a Žakovciach. O ich vznik sa pričinili nemeckí prisťahovali, ktorí pod Tatry prichádzali od 10. storočia a zanechali v našej histórii nezmazateľné stopy. Chrámy sa stali opustenými a postupne chátrajúcimi po násilnom odsune Nemcov na základe Benešových dekrétov z roku 1945, ktoré zakotvovali takýto trest za údajnú kolektívnu vinu tisícok potomkov stredovekých nemeckých prisťahovalcov. Niektoré chrámy sa i s pomocou Spolkovej republiky Nemecko postupne darilo zachrániť a reštaurovať, z ďalších, napríklad v Lomničke ostali len ruiny. Keďže odsunom boli zdecimované aj evanjelické cirkevné zbory dnešného Tatranského seniorátu, hornospišské kostoly postupne, až na výnimky, prestávali slúžiť pôvodnému duchovnému poslaniu. Patria však medzi cenné architektonické, umelecké a historické pamiatky nášho regiónu, preto Šťastného dielo originálne načrtáva i návrhy na ich dôstojné využitie v súčasnosti. V duchu motta, výroku Ľudovíta Štúra, ktoré si F. Šťastný pre knihu Opustené kostoly zvolil a znie: „Nieto väčšej a svätejšej pravdy pre život jednotlivých ľudí a národov celých nad tú: Kto sa sám neopúšťa, nebýva opustený.“

Nemecká pomoc a ekuména

Rudolf Schuster (je spolužiakom a celoživotným priateľom F. Šťastného) v tejto súvislosti v sobotu načrtol aj možnosti intenzívnejšej spolupráce s nemeckými partnermi. Senior Ján Hruška podčiarkol ekumenický priestor, keď kostol v Žakovciach využívajú v súčasnosti gréckokatolíci. Martin Petruško, námestník primátora mesta Košice, zvýraznil veľké historické a kultúrne hodnoty Spiša a ocenil podnetný obsah Šťastného publikácie.

Na sobotňajšej prezentácii na publikáciu pozitívne reagovali aj viacerí potomkovia karpatských Nemcov, čo potvrdila aj následná úspešná autogramiáda.

Galéria k článku