Posviacka kríža na strede Európy

Posviacka kríža na strede Európy

Myšlienka postaviť kríž, vnímaný po celé stáročia ako jeden zo symbolov kresťanstva, skrsla pred časom aj medzi kresťanmi z radov matičiarov z miestneho odboru Matice slovenskej v Kremnici. Pôvodne mal stáť inde, no napokon ho postavili na mieste, ktoré je pokladané za geografický stred Európy.
Posviacku byzantského dreveného dvojkríža vykonali na sviatok Cyrila a Metoda 5. júla 2014 na strede Európy medzi obcami Kremnické Bane a Krahule v nadmorskej výške 855 m. n. m. Veriaci sa spolu s duchovnými – bratom Miroslavom Kulichom z rehole kapucínov a Jozefom Pacekom, evanjelickým farárom v Kremnici – zhromaždili najskôr v Kostole sv. Jána Krstiteľa, ktorý leží v bezprostrednej blízkosti stredu Európy. V liturgii slova sa zúčastneným prihovoril farár Jozef Pacek. Okrem iného povedal, že „symbol kríža je trvalou upomienkou na Božie dielo záchrany hriešneho človeka – nás všetkých. Na kríži totiž trpel a hroznou smrťou zomieral jediný Boží Syn, náš Pán a Spasiteľ Ježiš Kristus. Ten kríž bol nesený s láskou ku nám všetkým, zmáčaný krvou Ježiša Krista za každého jedného z nás. Kresťanstvo, ktoré sa aj vďaka Cyrilovi a Metodovi začalo šíriť na Veľkej Morave, je práve v tejto jednej jedinej vlastnosti odlišné od všetkých ostatných náboženstiev. Kresťanská cirkev prináša evanjelium pre človeka. Teda nie to, čo má robiť človek, aby sa dostal k Bohu, ale to, čo urobil Boh pre človeka v obeti Ježiša Krista. Biblia hovorí, že Boh je láska. Láska, ktorú Boh akoby paradoxne dokázal na dreve golgotského kríža, ktorý je už po celé dve tisícročia symbolom kresťanov na celom svete“. Na záver svojho príhovoru podčiarkol, že „kríž, aj keď si ho väčšinou spájame so smrťou, nie je symbolom smrti, ale je opäť paradoxne symbolom života, Božej lásky k nám a Kristovho víťazstva nad smrťou“.

Potom sa zhromaždenie presunulo ku krížu, ktorý sa vypína do výšky nad čarovnou krajinou. Akt posviacky vykonali obaja duchovní slovom, modlitbou i prianím, aby bol aj tento kríž pre všetkých krížom viery, lásky, pokoja, jednoty a nádeje. Nech ktokoľvek uprie naň pohľad, vidí na ňom stelesnenie Božej lásky, ktorá na kríži nezahynula, ale slávila svoje víťazstvo. Aby aj toto miesto, na ktorom kríž stojí, bolo pre všetkých miestom odpočinutia − tak, ako to hovorí aj sám Pán Ježiš Kristus: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení; ja vám dám odpočinutie!“

Galéria k článku