Všeobecná pastorálna konferencia 2012

V pondelok 8. októbra 2012 sa v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene zišlo vyše 150 kňazov ECAV na Všeobecnej pastorálnej konferencii 2012, ktorú pripravil generálny biskup Miloš Klátik na tému Veda a viera.
Všeobecnú pastorálnu konferenciu otvoril generálny biskup Miloš Klátik. Úvodnou pobožnosťou poslúžil brat farár Ján Podlesný z CZ ECAV vo Zvolene, ktorý na základe slov z Joz 24, 13 − 18 poukázal na to, že služba Hospodinovi by mala byť aj pre kňazov ECAV samozrejmosťou a pred ňou by mali do úzadia ustúpiť ľudské ambície a túžba presadiť za každú cenu svoj názor či vôľu.

Hlavným prednášateľom na všeobecnej pastorálnej konferencie bol známy fyzik a vysokoškolský pedagóg prof. RNDr. Július Krempaský, DrSc., ktorý prednášal na tému Verím v Boha v zrkadle modernej vedy. Vo svojej prednáške zrozumiteľným a pútavým spôsobom načrtol vzťah vedy a viery, ktorý bol v minulosti komplikovaný, nakoľko veda sa javila ako tá, ktorá vyvráti, ba dokonca až potlačí vieru. No dnes sa ukazuje, že veda vieru nevyvracia, ale ju v mnohom dokonca potvrdzuje. Prítomní si mohli vypočuť množstvo vedeckých informácií z oblasti vzniku sveta a vesmíru, z oblasti fungovania fotosyntézy či stavby častíc hmoty. Vo všetkých týchto oblastiach, ako aj v mnohých ďalších, možno badať stopy pôvodcu – Creatora. Podľa slov prof. Krempaského, „kým v minulosti bolo ťažšie veriť ako neveriť v Boha, dnes je ťažšie v Boha neveriť ako veriť“. Prof. Krempaský v závere vyzval teológov, aby sa zaujímali o dianie vo svete vedy, pretože mnohé najnovšie vedecké poznatky „nahrávajú“ teológom a v diskusiách s ateistami môžu byť užitočnými a závažnými argumentmi pre potvrdenie viery. Taktiež podotkol, že by teológovia mali viac dbať na to, aby ich kázne boli primerané poslucháčom. Dnes je už mnoho vzdelaných ľudí, a tak nie je dostačujúce, ak sa im kňaz prihovára jednoduchými podobenstvami. Mal by siahnuť po modernejších informáciách a sformulovať svoje posolstvo tak, aby aj vzdelaní ľudia mohli posolstvu cirkvi porozumieť. Po prednáške mali účastníci možnosť klásť otázky, čo v hojnej miere využili, a tak sa diskusia stala priestorom pre mnohé ďalšie zaujímavé informácie, ktoré neodzneli v samotnej prednáške. Mohli sme počuť vyjadrenie vedca k fenoménu večnosti, k fenoménu vzkriesenia, k ambíciám súčasnej vedy atď. Na záver pán profesor odporúčal svoju publikáciu Vedecký chodník k Bohu (vydavateľstvo Lúč, 60 s.).

Zúčastnení duchovní dostali k dispozícii aj vytlačenú prednášku od Lucie Greškovej z Ústavu pre vzťahy štátu a cirkvi, ktorá sa na konferencii nemohla zúčastniť, a to na tému Nová religiozita na Slovensku ako jeden z faktorov postmodernizmu.

Na záver konferencie vystúpil pracovník GBÚ Ivan Debnár, správca informačných sietí, ktorý duchovným predstavil technické možnosti servera ECAV − zriadenie webovej stránky www.zbory.ecav.sk/nazovzboru a e-mailovej schránky s jednoduchou adresou nazovzboru@ecav.sk a vyzval na spoluprácu v rámci Internetovej televízie ECAV na Slovensku. Zároveň priblížil aj možnosť telefonovania cez Hlasovú virtuálnu privátnu sieť.

Pastorálna konferencia bola ukončená modlitbou brata biskupa ZD Milana Krivdu a požehnaním, ktoré udelil generálny biskup Miloš Klátik.

Všeobecná pastorálna konferencia aj v tomto roku poskytla priestor nielen na získanie nových poznatkov, ale aj na osobné stretnutia a rozhovory. Sme preto i za tento čas vďační Pánu Bohu a veríme, že nám láskavý Hospodin dopraje stretávať sa takto i v budúcnosti.