Valné zhromaždenie GEKE vo Florencii

7. valné zhromaždenie GEKE sa konalo 20. − 26. 9. 2012 vo Florencii pod mottom Sloboda pre budúcnosť. Za ECAV na Slovensku sa na ňom zúčastnil generálny biskup Miloš Klátik, ktorý ako predseda Pracovného spoločenstva diasporálnych diel v Európe (AGDE) riešil aj otázky AGDE súvisiace s prácou GEKE.
Zástupcovia členských cirkví GEKE (Gemeinschaft Evangelischer Kirchen in Europe − Spoločenstvo evanjelických cirkví v Európe), ktoré tvorí 106 členských cirkví, sa na valnom zhromaždení zaoberali otázkami, ktoré sú relevantné pre protestantské cirkvi na začiatku tretieho milénia.

Jednou z nich je blížiace sa 500. výročie Lutherovej reformácie. Účastníci sa zhodli na názore, že sa nemôžeme zaoberať iba historickým významom tejto udalosti. Treba venovať pozornosť aj tomu, akým zmenám a obnovám by sa protestantská cirkev mala venovať v súčasnosti. Protestantské cirkvi v jednotlivých krajinách stoja pred otázkou, ako výraznejšie vyjadriť to, čo ich spája v spoločnej Európe, ktorá už úzko spolupracuje na politickej úrovni.

Pracovné skupiny sa v nadväznosti na 6. valné zhromaždenie v Budapešti v roku 2006 zaoberali najmä štyrmi tematickými okruhmi: Písmo, vierovyznanie a cirkev; Duchovná služba, ordinácia a úrad biskupa; Boj za spravodlivosť a Vzdelávanie v duchovnej službe.

Valné zhromaždenie GEKE zvolilo a uviedlo do úradu nové prezídium GEKE. Jeho členmi sa stali biskup Evanjelicko-luteránskej krajinskej cirkvi v Braunschweigu Friedrich Weber, ktorý bude zastávať funkciu výkonného prezidenta, Gottfried Locher zo Švajčiarska a Klára Tarr Cselovszky z Maďarska. Vo funkcii generálneho tajomníka GEKE bol potvrdený biskup ECAV v Rakúsku Michael Bünker, ktorý túto funkciu zastáva od roku 2007.

Podrobnejšie o 7. valnom zhromaždení GEKE sa dočítate v EPST.