Problém utečencov stále aktuálnejší

V kontexte migračnej krízy v EÚ sa na Ministerstve zahraničných vecí SR v Bratislave uskutočnilo 10. júla 2015 stretnutie pracovníkov MZV so zástupcami cirkevných organizácií a so zástupcami tretieho sektora k otázkam prijatia utečencov v SR.
Z poverenia generálneho biskupa ECAV na Slovensku a predsedu Ekumenickej rady cirkví v SR Miloša Klátika sa na pracovnom stretnutí zúčastnili Dušan Vagaský, riaditeľ GBÚ, a Ladislav Krpala, generálny tajomník ERC v SR. Prítomný bol aj Ján Gasper, ktorý zastupoval našu Evanjelickú diakoniu. Poradu viedla generálna riaditeľka sekcie európskych záležitostí MZV Iveta Hricová a na otázky z pléna odpovedala aj generálna riaditeľka právnej a konzulárnej sekcie MZV Barbara Illková.

V diskusii zástupcovia cirkví a cirkevných organizácií deklarovali, že sú pripravené konkrétne pomôcť pri riešení dôsledkov vojenských konfliktov a nadväzujúcich humanitárnych kríz na Blízkom východe a v Afrike, vyúsťujúcich do utečeneckých vĺn zaplavujúcich predovšetkým juh EÚ − Grécko a Taliansko. Významnú úlohu môžu cirkvi zohrať aj v úsilí postupne zmeniť odmietavý postoj obyvateľstva k utečencom, ktorý vyústil až do nedávnych poľutovaniahodných extrémistických protestov v Bratislave či teraz pripravovaných v Žiline.

Aj prítomní zástupcovia tretieho sektora prezentovali viacero projektov, ktoré riešia zapojenie občianskej spoločnosti do pomoci utečencom na území SR, ale i v záchytných táboroch susedných krajín či priamo v ich domovských krajinách. Aj ich skúsenosti môžu byť i pre cirkvi inšpiratívne.

Keďže problém utečencov je stále aktuálnejší, zástupcovia MZV vyzvali všetkých prítomných na predloženie konkrétnych ponúk spolupráce. S tými, ktorí majú reálne možnosti poskytnúť pomoc a prevziať na seba spoluzodpovednosť za integráciu imigrantov do spoločnosti, chce MZV v spolupráci s ostatnými rezortmi pripraviť ďalšie stretnutie, zamerané už viac na praktické otázky realizácie pomoci utečencom v SR.