Na návšteve Arménskej apoštolskej cirkvi

Na návšteve Arménskej apoštolskej cirkvi

Začiatkom mája 2010 sa generálny biskup Miloš Klátik zúčastnil na pracovnej ceste v Arménsku, kde ho prijali predstavitelia Arménskej apoštolskej cirkvi a navštívil najvýznamnejšie chrámy a pamätné miesta späté s históriou kresťanstva v Arménsku i s dejinami arménskeho národa.
Brat generálny biskup bol prijatý aj hlavou Arménskej apoštolskej cirkvi Karekinom II., ktorý v rozhovore s ním vyjadril ocenenie, že náš parlament oficiálne uznal, že v roku 1915 išlo o genocídu arménskeho národa. Karekin II. má titul katholikos všetkých Arménov. V štátnom protokole vystupuje ako druhý muž v štáte hneď za arménskym prezidentom. Narodil sa v roku 1951, študoval vo Viedni aj v Rusku. V roku 1988 sa aktivizoval pri pomoci postihnutým počas zemetrasení v Arménsku a napomáhal zakladanie kostolov a škôl. Arcibiskupom sa stal v roku 1992. Jeho sídlom je Ečmiadzin neďaleko Jerevanu. Nazývajú ho arménskym Vatikánom – je to centrum Arménskej apoštolskej cirkvi s biskupskými úradmi, kostolmi, kňazským seminárom atď.

Na oddelení ekumény brat generálny biskup hovoril s Hovakimom Manukyanom, členom ústredného výboru Konferencie európskych cirkví a svetovej Ekumenickej rady cirkví. Ďalej sa stretol s dekanmi teologickej a filozofickej fakulty, ako aj s hlavou kňazského seminára.

V hlavnom meste Jerevan nedávno vybudovali novú katedrálu, ktorá teraz je najväčším chrámom v Arménsku. Brat generálny biskup navštívil aj Múzeum genocídy, ktoré je venované obetiam genocídy - tureckej i komunistickej, a pamätník obetiam genocídy.

Jedným z viacerých ďalších navštívených miest bol rekonštruovaný kláštor Chor Wirab zo 4. – 7. storočia. MAl možnosť vidieť aj vrch Ararat (5165 m), ktorý síce leží za hranicou s Tureckom, ale Arméni ho majú aj vo svojom štátnom znaku.

Arménska apoštolská cirkev sa pokladá za najstaršiu cirkev na svete a jedno z najstarších kresťanských spoločenstiev. Za zakladateľov v 1. storočí po narodení Krista považujú apoštolov Bartolomeja a Tadeáša – preto sa nazývajú apoštolskou cirkvou. Arménsko bolo prvou krajinou, kde sa kresťanstvo stalo štátnym náboženstvom – už v roku 301 po narodení Krista. Vzťahy s katolíckou cirkvou sa začali rozvíjať až po roku 1996 po podpísaní spoločného kristologického vyhlásenia, čím sa skončilo 1500 rokov trvajúce vieroučné nedorozumenie. K Arménskej apoštolskej cirkvi sa hlási asi 90 % arménskeho obyvateľstva.

Foto: Generálny biskup Miloš Klátik a katholikos všetkých Arménov Karekin II.