Konala sa Synoda ECAV na Slovensku 2014

V dňoch 6. – 7. júna 2014 sa v Levoči konalo tohtoročné zasadnutie Synody Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku.
Synoda sa začala v piatok ráno slávnostnými službami Božími v Evanjelickom a. v. chráme Božom v Levoči. Kázňou slova Božieho poslúžil biskup Evanjelickej cirkvi a. v. v Slovinsku Géza Filo. Liturgovali generálny biskup Miloš Klátik, dištriktuálni biskupi Milan Krivda a Slavomír Sabol, predseda Synody ECAV na Slovensku za ordinovaných Ivan Mucha, brat farár Peter Andrejčák zo Slovinska a domáca sestra farárka Daniela Štrbková.

Tohtoročná synoda zasadala práve v Levoči pri príležitosti 400. výročia konania pamätnej synody v neďalekom Spišskom Podhradí, kde v roku 1614 podľa vzoru Žilinskej synody (1610) ustanovili aj na území východného Slovenska samostatnú právnu cirkevnú organizáciu evanjelickej cirkvi založenej na Augsburskom vyznaní. Tomuto významnému výročiu bolo venované hudobno-slovné pásmo v Evanjelickom a. v. kostole v piatok večer. Prednášku o Spišskopodhradskej synode predniesla PhDr. Božena Malovcová a zaspieval spevokol CZ ECAV Spišská Nová Ves pod vedením Igora Gregu.

Pracovné zasadnutie synody sa konalo v tzv. Župnom dome, kde dnes sídli Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Po úvodnom slove generálneho dozorcu Imricha Lukáča a procedurálnych otázkach si členovia synody postupne vypočuli správy o činnosti jednotlivých grémií ECAV na Slovensku, diskutovali o nich a prijímali k nim uznesenia. Schválili aj účtovnú závierku za rok 2013 a návrh rozpočtu na rok 2015 a prijali niekoľko legislatívnych úprav.

Dôležitou súčasťou zasadnutia synody boli voľby členov do niektorých cirkevných grémií. Do Generálneho presbyterstva ECAV na Slovensku boli za riadnych členov zvolení Mgr. Ondrej Koč a Mgr. Roman Porubän, za náhradného člena Mgr. Daniel Midriak. Za predsedu Vieroučného výboru ECAV na Slovensku bol zvolený prof. ThDr. Juraj Bándy. Za zástupkyňu generálneho žalobcu zvolli JUDr. Zuzanu Kozákovú. Za členov Generálneho súdu ECAV na Slovensku boli zvolení: ThDr. Peter Švehla, náhradný člen GS z radov ordinovaných za MYS; JUDr. Pavel Pangrác, náhradný člen GS z radov neordinovaných za GES; Mgr. Michal Zdycha, náhradný člen GS z radov neordinovaných za ZVS; Mgr. Beáta Fraňová, náhradná členka GS z radov ordinovaných za ZVS.