Kantorské kurzy 2016

Výbor cirkevnej hudby a hymnológie ECAV na Slovensku pripravil v dňoch 14. - 16. júla 2016 kurz pre kantorov a cirkevných hudobníkov. Témou prednášok a praktických cvičení bola hra liturgie a piesní k Večeri Pánovej.
Výučba sa konala v priestoroch Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave a praktické cvičenia v evanjelických kostoloch cirkevných zborov Bratislava Legionárska a Bratislava-Petržalka.

Lektori MgA. Janko Siroma a Ing. Stanislav Tichý, DiS. art., odovzdali účastníkom kurzu mnohé cenné vedomosti i skúsenosti z oblasti hry na organe. Brat Stanislav Tichý počas programu poslúžil i prednáškou s názvom „Kancionál Cithara sanctorum 1636 Juraja Tranovského“. Druhá zaujímavá prednáška s názvom „Teologické dôrazy Večere Pánovej a ich liturgické stvárnenie“ – odznela v podaní brata dekana EBF UK doc. Mgr. Ľubomíra Batku, Dr. theol.

V posledný deň kurzu sa uskutočnila diskusia účastníkov s predsedníčkou Výboru cirkevnej hudby a hymnológie Mgr. art. Katarínou Juríkovou a prítomnými členmi výboru. Počas takmer dvojhodinovej diskusie sa hovorilo o aktuálnej činnosti výboru, stave cirkevnej hudby ECAV na Slovensku a súčasných problémoch kantorov.

Účasť prihlásených ukázala, že záujem o cirkevnú hudbu v ECAV nemajú len tí skôr narodení, ale i mladší kantori. Všetkým účastníkom, ale i ostatným kantorom prajeme v ich kantorskej službe veľa múdrosti, vytrvalosti, nadšenia z Božieho daru hudby a v neposlednom rade Božieho požehnania.