Aj cirkvi môžu ovplyvniť predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie

Štátny tajomník Ivan Korčok, ktorý je vládou SR poverený zastupovať Slovensko pri vykonávaní predsedníctva SR v Rade Európskej únie, v utorok 12. júla 2016 prijal zástupcov Konferencie európskych cirkví (KEK) a zástupcov Komisie biskupských konferencií v Európe (COMECE).
Stretnutie zástupcov cirkví s predstaviteľmi slovenského predsedníctva v Rade EÚ bolo zamerané na stav Európskej únie po britskom referende o brexite; ďalej sa zaoberalo otázkami pokračujúcej utečeneckej a migračnej krízy vrátane reformy Dublinského dohovoru, ako aj otázkami mierovej politiky a podpory rodín v rámci kompetencií Európskej únie.

Štátny tajomník Ivan Korčok vyslovil cirkvám uznanie za úsilie, ktoré vynakladajú vo verejnej sfére, a za hľadanie riešení, ktoré ovplyvňujú celú európsku spoločnosť. Vyzval ich ku komunikácii v záležitostiach priamo spojených s existenciou EÚ. Zdôraznil, že Slovensko si praje urýchliť formovanie Európskeho spoločenstva a že mnohé z problémov, ktorým v súčasnosti čelí Európa, nemajú za následok zlyhanie spoločného projektu.

Predstavitelia cirkví podčiarkli význam cirkví v dialógu o budúcnosti Európy. Konferencia európskych cirkví v otvorenom liste predstavila svoj najnovší projekt pod názvom „Aká bude budúcnosť Európy?”, ktorý pozýva členov a partnerov KEK k rozhovorom o budúcnosti kontinentu a k budovaniu Európskej únie ako nášho spoločného domova. Vzhľadom na neustály prílev utečencov a migrantov do Európy predstavitelia cirkví zdôraznili presadzovanie humánneho zaobchádzania s trpiacimi ľuďmi. Solidarita medzi členskými štátmi EÚ je rozhodujúca, preto by bolo vhodné vykonať revíziu Dublinského dohovoru, riešiť základné príčiny problému a koordinovať reakcie EÚ, aby sa zabránilo ďalšiemu utrpeniu ľudí.

Stretnutie zástupcov KEK a COMECE so slovenským predsedníctvom Rady Európskej únie sa konalo v súlade s článkom 17 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Ide o záväzok EÚ na otvorený, transparentný a pravidelný dialóg s cirkvami a náboženskými komunitami.

Na stretnutí sa zúčastnili:
Heikki Huttunen – generálny tajomník KEK
Miloš Klátik – generálny biskup ECAV a predseda ERC v SR
Lászlo Fazekas – biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku
Ladislav Krpala – generálny tajomník ERC v SR
Peter Pavlovič – študijný tajomník KEK
Mons. Jozef Haľko – pomocný biskup, Konferencia (katolíckych) biskupov Slovenska
Rastislav – arcibiskup Pravoslávnej cirkvi
Michal Švajko – eparchiálny tajomník Pravoslávnej cirkvi