V Jelšave si pripomenuli S. Ferjenčíka

Na službách Božích v nedeľu 26. júla 2015 v Evanjelickom a. v. kostole v Jelšave si veriaci aj obyvatelia mesta pripomenuli 160. výročie úmrtia Samuela Ferjenčíka, významného evanjelického kňaza, konseniora, gemerského seniora, publicistu, meteorológa a ovocinára.
Mgr. Ivan Bojna, evanjelický farár v Jelšave, vo svojej kázni vyzdvihol prínos Samuela Ferjenčíka pre mesto a veriacich. Pripomenul, že v roku 1828 vypukol v meste veľký požiar, pri ktorom zhorel aj evanjelický kostol. Zásluhou S. Ferjenčíka bol kostol opravený a v roku 1833 bola postavená veža kostola. Podieľal sa i na založení evanjelickej knižnice. Napísal množstvo kázní, ktoré odzneli v evanjelickom a. v. chráme Božom. Niektoré z nich boli publikované. V tlači bola uverejnená „Řeč oltární pri príležitosti založení veže chrámovej v cirkvi evanjelickej Jelšavskej“.

Život a dielo tejto významnej osobnosti jelšavskej histórie pripomenul zástupca primátora Karol Szabo. Vyzdvihol všestrannosť Samuela Ferjenčíka, ktorý sa okrem kňazskej služby venoval i meteorológii a ovocinárstvu.

Slávnostný charakter služieb Božích umocnila cirkevná hudobná skupina zaspievaním dvoch nábožných piesní.

Po ukončení slávnostných služieb Božích nasledovala spomienková slávnosť na mestskom cintoríne. Položením venčekov k hrobu si uctili pamiatku Samuela Ferjenčíka zástupca primátora Karol Szabo a presbyterka cirkevného zboru pani Valéria Germánusová. Na záver spomienkovej slávnosti zaspievali všetci prítomní nábožnú pieseň z evanjelického spevníka.