Neumann, Daniel (1831 – 1909)

13. decembra 2009 sme si pripomenuli 100. výročie smrti Daniela Neumanna, dlhoročného učiteľa, kantor a cirkevného činiteľa v Kráľovej (dnes Modra-Kráľová)
Daniel Neumann patril k štúrovskej generácii. Narodil sa 8. mája 1831 v Novom Meste nad Váhom. Tam bol jeho prvým učiteľom Samuel Jurkovič. Študoval tri roky na gymnáziu v Modre. Keď cez veľkonočné prázdniny prišiel na Myjavu, dostal sa do víru Slovenského povstania v roku 1848. Na Myjave sa mu od J. M. Hurbana dostalo cti prečítať proklamáciu pod názvom „Bratia Slováci“. V stredoškolských štúdiách pokračoval v Prešove. Po štúdiu pracoval ako notársky pomocník vo viacerých mestách. V roku 1853 dostal od cirkevného zboru v Starej Turej pozvanie za učiteľa do novozriadenej školy na kopaniciach Paprad.

Po desiatich rokoch učiteľského pôsobenia v Starej Turej dostal povolanie od cirkevného zboru Modra za učiteľa v Kráľovej. Kráľová mala od roku 1860 samostatnú školskú budovu – učebnú sieň. Vybudovanie školy bolo prejavom snahy miestnych evanjelikov o osamostatnenie cirkevného zboru od Modry. Trieda, do ktorej nastúpil, mala od začiatku 80 – 90 školopovinných žiakov, neskôr tento počet prekročil 100. Žiakov rozdelil na dve skupiny a vyučoval tak v dopoludňajších, ako aj v popoludňajších hodinách.

Okrem učiteľských povinností na požiadanie miestnych evanjelikov a so súhlasom modranského pána farára slúžil tiež raňajšie služby Božie v jesenných a zimných mesiacoch. Časom sa rozšírili aj na nešpory, ba aj na večerné hodiny, na ktorých sa čítali kapitoly z dejín cirkvi. Boli tak veľmi dobre navštevované, že niekedy nestačila školská sieň. Učiteľ Neumann zaviedol prvé zbierky po službách Božích v učebnej sieni a tiež krstinové a svadobné zbierky. Bol aj kantorom cirkevného zboru a počas prvých piatich rokov túto úlohu vykonával bezplatne až do roku 1881, keď za túto úlohu dostal právo piecť a roznášať vianočné oblátky po rodinách, ako to mali vo zvyku aj iní učitelia.

Daniel Neumann pôsobil v Kráľovej od 11. septembra 1863 do 1. septembra 1904, teda 41 rokov, ako učiteľ pôsobil spolu 51 rokov. Zostavil kroniku cirkevného zboru, ktorá je cenným prameňom informácií o histórii Kráľovej a snahách o osamostatnenie evanjelického zboru. Pre potomkov napísal obšírnu rodinnú kroniku. Vychoval päť dcér a dvoch synov, z nich Jaroslav sa stal jeho nástupcom – učiteľom a v jednej osobe kantorom v Kráľovej.

Daniel Neumann zomrel 13. decembra 1909. Je pochovaný je na miestnom cintoríne v Kráľovej, kde mu miestni evanjelici z vďačnosti postavili náhrobný kameň, ktorý nedávno dal cirkevný zbor umelecky zreštaurovať.