EKG na trase Bratislava – Viedeň

EKG na trase Bratislava – Viedeň

Evanjelické kolegiálne gymnázium v Prešove pripravilo pre žiakov oktávy a 4. ročníka v rámci blokového vyučovania Umenia a kultúry dvojdňovú školskú exkurziu Bratislava – Viedeň 2015.
Na tejto netradičnej forme vyučovania sa zúčastnilo 43 žiakov 8. – 9. októbra pod vedením slovenčinárok Mgr. Ľ. Kónyovej, Mgr. M. Dzubajovej a zástupkyne riaditeľa Mgr. J. Zakarovskej.

Pre našich maturantov bol pripravený bohatý program. Najprv sme navštívili Viedeň. Mnohí boli v tomto meste po prvý raz. Prehliadku sme začali v jednom z najvýznamnejších a najnavštevovanejších kultúrnych pamiatok - zámku Schönbrunn, kde sme si prezreli záhrady a v jesennom prostredí sme nasávali pokojnú romantickú atmosféru. Nasledovala prehliadka zámku. Prešli sme miestnosťami, ktoré vytvorili známi umelci a remeselníci z rôznych období. Dozvedeli sme sa množstvo zaujímavostí z každodenného života Márie Terézie, Sissi, Františka Jozefa. Odtiaľ viedli naše kroky do viedenského umelecko-historického múzea, ktoré patrí k najväčším a najvýznamnejším európskym stavbám 19. storočia. Bolo postavené na príkaz cisára Františka Jozefa, aby reprezentovalo umelecké poklady zhromaždené Habsburgovcami v priebehu storočí. Medzi artefaktami vystavenými na dvoch poschodiach od doby starovekého Egypta až po koniec 18. storočia si každý našiel niečo, čo ho zaujalo. Našou predposlednou zastávkou vo Viedni bola Galéria umenia Albertina. V tomto roku sme si okrem stálych expozícií od impresionizmu až po súčasné umenie prezreli aj originálnu výstavu z tvorby Edvarda Muncha. Návštevu Viedne sme ukončili individuálnou prehliadkou historického centra mesta. Večer sme sa presunuli do Bratislavy, aby sme v noci nabrali sily na nasledujúci deň.

Druhý deň sme začali prehliadkou Starého Mesta v Bratislave. Presunuli sme sa až k Bratislavskému hradu, kde na nás už čakali tri zaujímavé výstavy: Veľká Morava a Slovania, 1. svetová vojna, a keďže je rok Ľudovíta Štúra, nenechali sme si ujsť ani prehliadku výstavy venovanej tejto významnej osobnosti evanjelickej cirkvi. Žiaci si na Hrade na pamiatku vyrazili pamätné mince. Tak ako každý rok, aj tentoraz sme sa už tešili na návštevu Národnej rady SR. Menším sklamaním bolo pre nás, že sme nestihli zasadnutie poslancov, lebo ho ukončili pred dvoma dňami a najbližšie bude až v novembri. Nemali sme tak možnosť vidieť našich poslancov v práci. O to príjemnejšie bolo naše stretnutie s R. Vašečkom (poslancom z OĽANO) na besede, počas ktorej našich žiakov najviac zaujímala práca poslancov, ale aj aktuálna „migračná politika“ Slovenska. Tí najaktívnejší z nás si odniesli na pamiatku tričká. Nasledovalo zaslúžené dvojhodinové osobné voľno.

Na záver našej exkurzie sme slávnostne oblečení „vyštartovali“ do Divadla Astorka Korzo 90. Čakala na nás čerešnička na torte – komédia W. Shakespeara Sen noci svätojánskej v podaní vynikajúcich hercov – V. Černého, R. Jakaba, J. Kemku, B. Farkaša, L. Latináka, A. Hajdu, M. Miezgu, M. Labudu, M. Landla, A. Šiškovej, M. Sládečkovej, M. Nogu a i. Nesklamali. Skvelá zábava, vtipné scény, humorné situácie... Originálne režijno-výtvarné riešenie nás priviedlo do orientálneho prostredia hotela či na čarovné miesta tajomného lesa, kde žijú elfovia a víly, bytosti, ktoré sú pre ľudské oko neviditeľné. Režisérom hry je uznávaný Ondrej Spišák, oceňovaný aj v zahraničí, ktorého režijná invencia prepojila výnimočnú javiskovú imagináciu s netradičnými hereckými postupmi a vizuálnymi nápadmi. Plní umeleckých dojmov sme opúšťali Bratislavu a na pamiatku sme si odnášali množstvo krásnych zážitkov a spomienok.

Galéria k článku