Prezentácie Historického atlasu ECAV

Ďalšie prezentácie Historického atlasu ECAV sa budú konať 18. novembra 2011 na dištriktuálnych pastorálnych konferenciách vo Zvolene, Technická univerzita, T. G. Masaryka 24, od 14.00 do 14.15 hod., a v Kúpeľoch Nový Smokovec od 12.00 do 12.15 hod.
Veľká prezentácia bude 29. 11. 2011 o 16.00 hod. na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave.

Historický atlas Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku pre ECAV na Slovensku vydal Tranoscius v Liptovskom Mikuláši.

Atlas obsahuje 112 máp, ktoré sú rozčlenené do 6 kapitol podľa základných etáp dejín evanjelickej cirkvi:
1. Od vystúpenia Martina Luthera po Žilinskú synodu (1517-1610)
2. Od Žilinskej synody po Satmársky mier (1610-1711)
3. Od Satmárskeho mieru po Tolerančný patent (1711-1781)
4. Od Tolerančného patentu po rozpad Rakúsko-Uhorska (1781-1918)
5. Od vzniku Česko-Slovenska po začiatok 21. storočia (1918-2010)
6. Demografický obraz evanjelikov na Slovensku na začiatku 21. storočia

Každej kapitole predchádza zasvätený úvodný text z pera renomovaného odborníka.

Atlas pripravil kolektív 13 odborníkov z Univerzity Komenského, Slovenskej akadémie vied a z ďalších národných inštitúcií pod vedením doc. Dagmar Kusendovej z Katedry humánnej geografie a demogeografie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. Je potešiteľné, že na jeho príprave sa stretli tri generácie vedeckých pracovníkov.

Atlasová tvorba cirkevnej problematiky má na Slovensku už niekoľkoročnú tradíciu, čo je v európskom priestore ojedinelé. V r. 2001 vyšiel tzv. ekumenický Atlas cirkví, náboženských spoločností a religiozity Slovenska a v r. 2005 vyšiel Atlas Katolíckej cirkvi.

Historický atlas Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku nadväzuje na túto aktivitu a svojím historickým zameraním a hĺbkou spracovanej problematiky je na Slovensku prvým a zrejme aj vo svete jedným z prvých historických atlasov zameraných len na jednu cirkev. Onedlho vyjde aj v maďarčine a nemčine.

Veríme, že atlas je dielom, ktoré bude dôstojne reprezentovať evanjelickú cirkev doma i vo svete, že zaujme všetkých, ktorých zaujíma jej história, a môže byť tiež výbornou učebnou pomôckou na všetkých stupňoch evanjelických škôl.

176-stranovú publikáciu HISTORICKÝ ATLAS EVANJELICKEJ CIRKVI A. V. NA SLOVENSKU vo formáte klasického školského atlasu si môžete kúpiť za 20,90 eur v predajniach Reformata a Jonatán v Bratislave, v predajniach Tranoscia v Lipt. Mikuláši, Lipt. Hrádku a Dolnom Kubíne,
alebo si ju môžete objednať vo vydavateľstve Tranoscius, Tranovského 1, 031 01 Lipt. Mikuláš, tel./fax 044/552 30 70, 551 48 39, odbyt@tranoscius.sk.

Viac informácií: www.tranoscius.sk, www.atlas.sk