Štátne vyznamenanie pre Branislava Tvarožka

Štátne vyznamenanie pre Branislava Tvarožka

Prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová ocenila vo štvrtok, 2. januára 2020 pri príležitosti 27. výročia vzniku SR 20 osobností spoločenského, kultúrneho, ako aj športového života, z toho troch in memoriam. Sú medzi nimi viaceré osobnosti, ktoré sa podieľali na boji proti totalite. Štátne vyznamenania udelila prezidentka v prítomnosti hostí, medzi ktorými boli všetci traja biskupi Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, aj Branislavovi Tvarožkovi.

V úvode ceremoniálu sa prítomným prihovorila prezidentka SR: "Slovensko potrebuje pre svoj úspešný rozvoj realistickú a inšpirujúcu víziu, potrebuje neustále zdokonaľovať infraštruktúru svojho úspechu. Potrebuje toho ešte oveľa viac, ale podstatné je, že máme to najdôležitejšie, čo každá krajina pre svoj úspech potrebuje: Máme výnimočných ľudí s výnimočným prínosom pre svoju vlasť. Pri príležitosti 27. výročia Slovenskej republiky som práve takýmto ľuďom udelila najvyššie štátne vyznamenania."

Prezidentka SR udelila Branislavovi Tvarožkovi štátne vyznamenanie, Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.

Štyridsiate a päťdesiate roky 20. storočia sú pre mnohých stelesnením dvoch totalít, ktoré popierali demokratické tradície prvej ČSR, odvážnych ľudí, ktorí sa aj napriek strachu a hrozbe väzenia, mučenia, či smrti týmto režimom postavili. Branislav Tvarožek čelil svojimi odvážnymi činmi fašistickému aj komunistickému režimu. Vo veku 19 rokov sa zapojil do SNP, kde pôsobil po boku generálov Jána Goliana a Rudolfa Viesta. Po skončení vojny dokončil stredoškolské štúdium, no jeho vysokoškolsķé štúdium bolo presušené zatknutím a uväznením za jeho účasť v protikomunistickom odboji. Po roku 1989 bol plne rehabilitovaný. 

Záver odovzdávania patril opäť slovám slovenskej prezidentky: "Považujem za česť a privilégium, že všetkým, ktorí si prevezali vyznamenania, som mohla v mene republiky a jej obyvateľov poďakovať za všetko, čo ste pre nás urobili a ešte určite urobíte."

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.