Pozvánka na výstavy v rámci II. ECD

Bohatý duchovný program osláv Žilinskej synody a II. evanjelických cirkevných dní dopĺňajú sprievodné programy. Pozývame vás na výstavy a iné prezentácie kresťanskej kultúry, ktoré budú bezplatne prístupné počas osláv.

Ako prvá bude otvorená výstava Sakrálna architektúra ECAV na Slovensku v rokoch 1990 – 2010 (vernisáž: utorok 29. júna 2010 o 9.00 hod. v Zborovej sieni Evanjelického kostola v Žiline).

Vo vestibule veľkej zasadačky Mestského úradu bude otvorená výstava Cithara sanctorum v duchovných dejinách Slovenska (vernisáž: utorok 29. júna 2010 o 10.00 hod.). Výstavu pripravila Slovenská národná knižnica Martin. V utorok 29. júna 2010 o 11.00 hod. v Považskej galérii umenia v Žiline bude uvedená bibliofília Akty a závery – Zákony a ustanovenia Žilinskej synody 1610, ktorú vydáva Slovenská národná knižnica v Martine.

Súčasne bude v priestoroch galérie aj vernisáž výstavy Výtvarní umelci evanjelického Považia, kde si návštevníci môžu pozrieť výber z prác výtvarných umelcov, ktorí spolupracovali na vizuálnej príprave materiálov vydaných pri príležitosti osláv 400 výročia Žilinskej synody, obrazy akademického maliara Stanislava Lajdu a diela z knižnej tvorby akademického maliara Pavla Chomu a grafika Petera Ďuríka.

Vo výstavných priestoroch Starej radnice budú vystavené vzácne dokumenty Dadanovej tlačiarne a sprístupnená výstava Čestný občan mesta Žilina, biskup Fedor Ruppeldt. Život a dielo (vernisáž: utorok 29. júna 2010 o 12.00 hod.). Určite veľmi zaujímavá bude aj výstava Archívne dokumenty a knižnica palatína Juraja Turzu, ktorú si môžete pozrieť v Štátnom archíve v Bytči. Vernisáž bude v nedeľu 4. júla 2010 o 9.00 hod. na úvod spomienkového programu v areáli Bytčianskeho zámku.

●●● Okrem výstav chcem dať do vašej pozornosti dať aj akcie, ktoré sa budú konať v Mestskom divadle v Žiline: Vo štvrtok 1. júla 2010 o 20.00 hod. a v sobotu 3. júla o 13.00 hod. bude uvedené scénické pásmo Nory Baráthovej SYNODA, pripravené k štyristoročnici Žilinskej synody v spolupráci s členmi Slovenského komorného divadla Martin v úprave Ivana Giača a v réžii a scénickej výprave Viliama Hriadeľa.

Predstavenie muzikálu Juraj Turzo v podaní žiakov Evanjelického gymnázia v Tisovci sa uskutoční v sobotu 3. júla 2010 o 20.00 hod. v Mestskom divadle v Žiline. V muzikáli predstavia životný príbeh palatína Juraja Turzu, jedného z najmocnejších a najbohatších ľudí v krajine, horlivého evanjelika, iniciátora Žilinskej synody. Nadčasové texty, podmanivá hudba, nádherné dobové kostýmy a kulisy vás prenesú do doby raného baroka. Romantické tanečné scény a napínavé šermiarske súboje si určite získajú každého.

O premiére duchovnej opery Víťazoslava Kubičku Evanjelium pre Jána v sobotu 3. júla 2010 o 21.00 hod. v Necpaloch sme už písali na inom mieste.

Veríme, že aj uvedené sprievodné podujatia prispejú k obohateniu programu a umocnia dôstojný priebeh osláv 400. výročia Žilinskej synody.

Daniela Veselá  | 25.6.2010

späť na kategóriu


Grafické spracovanie:Ladislav Menyhart