DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 13 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (64810 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28751 čtenářů)
· 3: Srdce - (25737 čtenářů)
· 4: Holubica - (20988 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19930 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15561 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12572 čtenářů)

Vyhľadávanie



Pokročilé vyhľadávanie

Tomášovo vyznanie


Autor: admin - Pondelok, 30.05. 2016 - 00:00:00
2. nedeľa po Svätej Trojici

Tu však Tomáš, jeden z dvanástich, prímenom Dvojča, nebol s nimi, keď Ježiš prišiel. Povedali mu teda ostatní učeníci: Videli sme Pána! Ale on im odpovedal: Ak neuvidím stopy klincov v Jeho rukách a nevložím si prst na miesto, kde tie klince boli, a ruku Mu nevložím do boku, vôbec neuverím. Po ôsmich dňoch zase boli Jeho učeníci dnu; aj Tomáš bol s nimi. A prišiel Ježiš, hoci dvere boli zatvorené, a postaviac sa do prostriedku, riekol im: Pokoj vám! Potom hovorí Tomášovi: Daj sem prst a pozri sa na moje ruky; daj sem ruku a vlož ju do môjho boku a nebuď neveriaci, ale veriaci. Tomáš mu povedal: Pán môj a Boh môj! A Ježiš mu riekol: Pretože si ma videl, uveril si; blahoslavení, ktorí nevideli, a predsa uverili.“ (Ján 20, 24-29)

Keď Pán Ježiš vstal z mŕtvych, postupne sa ukazoval svojim učeníkom a zvesť o tom, že žije, sa šírila veľmi rýchlo. Ešte v ten istý deň sa zjavil všetkým učeníkom, keď spolu sedeli v jednom dome pri stole a pozdravil ich slovami "Pokoj vám." Tak už nikto z nich nepochyboval o tom, že naozaj žije.

Iba jeden z učeníkov pri tom nebol – Tomáš. Ostatní mu však všetko rozpovedali a každý jeden dosvedčil, že naozaj Pána Ježiša videl a že teda tie zvesti o Jeho vzkriesení boli pravdivé. Ale Tomáš tomu napriek všetkému nechcel veriť. Nedbal na reči, nedbal na svedectvá učeníkov – svojich priateľov. Vyhlásil, že kým Pána Ježiša neuvidí na vlastné oči a kým sa nedotkne Jeho rán po klincoch, neuverí.

Nepripomína vám to niečo? Nepočuli ste niekoho hovoriť podobne? Aj dnes totiž mnohí hovoria, že keby Pána Boha videli na vlastné oči, uverili by v Neho. Ale kým Ho nevidia... Pána Boha vraj nikto nevidel, Jeho existencia sa nedá dokázať a teda v Neho neveria. Takíto ľudia zabúdajú na to, že keby sme Pána Boha videli na vlastné oči, už by nebolo potrebné v Neho veriť. Vieru predsa potrebujeme len vtedy, ak o niečom nemáme stopercentnú istotu. Ak presne nevieme, ako to dopadne s našou chorobou či písomkou, musíme veriť. Ak nevieme, či na Vianoce dostaneme to, čo si prajeme, musíme veriť. Skrátka viera prichádza k slovu vtedy, ak chýba úplná istota. A ak by sme mali dôkazy o Pánu bohu, už by nebolo treba v Neho veriť.

Tomáš sa nedal nijako presvedčiť a stále hovoril, že bez dôkazu v živého Pána Ježiša neuverí. A Pán Ježiš mu vyhovel. Prešiel týždeň a učeníci boli zasa spolu v jednom dome, aj Tomáš bol tentokrát s nimi. A znovu sa im zjavil Pán Ježiš a pozdravil ich slovami "Pokoj vám". Potom pristúpil rovno k Tomášovi, vystrel k nemu ruky a povedal: "Tomáš, pozri na moje ruky, dotkni sa mojich rán a nebuď viac neveriaci, ale veriaci." Tomáš sa možno aj trochu zahanbil za svoju pochybovačnosť, možno mu bolo aj ľúto, že slovám svojich priateľov neveril. Písmo nám nehovorí, či naozaj vložil ruky do rán a presviedčal sa, či je pred ním skutočne Pán Ježiš. Vieme však, čo povedal. Povedal: "Pán môj a Boh môj". Tým vyznal, že toho, koho má pred sebou, považuje za Pána Ježiša Krista. A nie len to. Jeho slová hovoria, že tohto Pána Ježiša považuje za svojho Pána, teda že sa Mu odovzdáva do rúk a chce byť Jeho služobníkom.

Pán Ježiš mu povedal: "Tomáš, ty si uveril, pretože si ma videl. Ale blahoslavení sú tí, ktorí ma nevideli a predsa uverili". Tým Pán Ježiš vyzdvihol tých, ktorí nemali takú možnosť ako Tomáš. Už vtedy bolo mnoho takých, ktorí o Jeho vzkriesení iba počuli. A ešte viac ich bolo potom. Vlastne až dodnes, po celé stáročia ľudia iba počujú o tom, že Pán Ježiš vstal z mŕtvych. Nemáme možnosť presvedčiť sa o tom na vlastné oči ako Tomáš. Ale to nevadí. Pán Ježiš to vedel a vlastne predpovedal. Preto povedal, že ľudia, ktorí v Neho uveria aj keď Ho neuvidia na vlastné oči sú blahoslavení, čiže šťastní ľudia. A to sme aj my. To aj o nás hovorí, pretože aj my v Neho veríme, hoci sme Ho očami nevideli.

Tomáš vyznal "Pán môj a Boh môj", keď Pána Ježiša uvidel. Vyznajme tak aj my. Aj my povedzme Pánovi Ježišovi, že je naším Pánom a naším Bohom, hoci Ho očami nevidíme. Tak aj my budeme v našej viere skutočne blahoslavení.


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.03 sekúnd