DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 9 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (65236 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28841 čtenářů)
· 3: Srdce - (25936 čtenářů)
· 4: Holubica - (21234 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19958 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15617 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12629 čtenářů)

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Rodičia a deti


Autor: admin - Pondelok, 19.01. 2015 - 00:00:00
3. nedeľa po Zjavení (25. január 2015)

„Deti, poslúchajte rodičov vo všetkom, lebo to je milé Pánovi.“ (Kol 3,20)

Predstavte si, že by ste šli do obchodu na nákup. Bolo by tam zopár predavačiek, ktoré by postávali, opierali sa o pulty a debatovali by spolu, daktoré by popíjali kávičku, no žiadna by nepracovala. Chceli by ste si niečo vypýtať, no nemali by ste od koho a keď by ste už našli čo hľadáte a šli by ste zaplatiť, nemali by ste komu. Alebo si predstavte, že by ste chceli cestovať vlakom do Bratislavy, prišli by ste na stanicu a chceli si kúpiť lístok, no v okienku by nikoho nebolo. Pomysleli by ste si, že dnes sa asi cestuje zadarmo a tak by ste vyšli na nástupište a čakali na vlak, no ten by neprišiel a vy by ste sa nikam nedostali. Alebo si do tretice predstavte, že by ste prišli k lekárovi s boľavým bruškom, no pán doktor by sa práve hral na počítači a nechcelo by sa mu liečiť vás. Povedal by vám, že teraz práve musí prejsť veľmi ťažký level a preto sa vám nemôže venovať. Keď ho prejde a nezastrelia ho zombíci, potom vás vyšetrí.

Ako by ste nazvali takýto stav? Dal by sa nazvať jednoducho chaos. Stav, keď by si každý robil čo chcel. Ale vidíte následky: v obchode sa nedá nič kúpiť, vlakom sa nikam nedá dostať, chorý človek trpí bez ošetrenia. Preto, aby sa nič takéto nestalo, musí byť všade poriadok. V obchode je pán vedúci, ktorý dbá na to, aby každá predavačka robila to čo má a neulievala sa, pretože v práci sa má jednoducho pracovať. Rovnako niekto iný dozerá na to, aby vlaky premávali ako majú, aby lekári v službe liečili, učitelia učili, upratovači upratovali. Na každom pracovisku, v každej čo i len malej skupine je niekto, kto ju vedie, rozdeľuje prácu, ale aj rieši problémy a zodpovedá za správny chod všetkej práce. Ak niečo nefunguje a niekto sa naozaj nemôže dočkať predavačky, môže zájsť za vedúcim a posťažovať sa.

Minule sme sa rozprávali o rodine. Dnes hovoríme o práci a pracovných povinnostiach. Myslíte si, že v rodine je to inak ako v takej pracovnej skupine?

(Môžeme rozviesť jednoduchú diskusiu, urobiť anketu alebo hlasovanie, kto je za a kto je proti.)

Hoci rodina nie je pracovisko, aj v nej musia byť určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať a musí byť niekto, kto ju usmerňuje. Sú to naši rodičia, najčastejšie otec. Aj rodina má svoju úlohu. Čo si myslíte, načo vlastne je rodina? Čo nám naša rodina dáva?

(Krátka diskusia.)

Rodina nám dáva domov, pocit bezpečia, zázemie, rodina je miesto, kam sa vždy môžeme vrátiť, kde nájdeme porozumenie, kde nám rozumejú, kde vždy dostaneme to, čo potrebujeme. Ak spolu bývame v nejakom dome alebo byte, musíme sa oň aj starať. S naším bývaním je spojené aj množstvo práce, ktoré nemôžu konať iba naši rodičia sami. Ak by tomu tak bolo, potom by sa náš dom podobal na obchod, kde jedna predavačka vykladá tovar a ostatné sa bavia. Je to správne? ??? Určite nie. Práce v dome je veľa, preto je rozdelená medzi všetkých.

Deťom sa často do práce nechce a hovoria: Prečo ja mám upratať izbu za môjho brata? Prečo ja mám umyť tanier po niekom inom? Takéto otázky však nie sú správne. Ani naša mama nevarí len pre seba, ani náš ocinko nezarába peniažky len pre seba. Robia to pre všetkých – pre celú rodinu. Preto ak aj my upraceme izbu alebo umyjeme riad, nerobíme to len pre seba ale pre celú rodinu. Prispievame tak k tomu, aby sme sa v rodine cítili všetci dobre.

No úlohou rodiny nie je len pracovať a upratovať dom. Rodičia majú ešte jednu veľmi dôležitú, ba dokonca prvoradú úlohu – ešte dôležitejšiu ako to upratovanie domu. Musia sa postarať o to, aby z vás – ich detí – vyrástli dobrí, čestní a veriaci ľudia. Musia vás pripraviť na samostatný život, naučiť vás všetkému, čo budete v živote potrebovať, oboznámiť vás so všetkým, čo v našom svete existuje, varovať vás pred zlým, odporučiť dobré.

Písmo sväté nám dnes hovorí niečo, čo asi neradi počúvame: totiž, že máme rodičov poslúchať. Och, to je také nepríjemné. No nepríjemné je to iba vtedy ak si myslíme, že rodičia si našu poslušnosť žiadajú preto, aby mali pocit, že niekomu rozkazujú, že sa chcú zbaviť svojej vlastnej povinnosti, alebo že nám nechcú niečo dopriať. Mnohé deti si rodičovské slová presne takto vysvetľujú. Myslia si, že musia vyniesť smeti, lebo mamine sa nechce, že nemôžu byť vonku do tmy, lebo ocino im to nedopraje, a podobne. Ale to nie je vôbec tak. Mama nám zverí smeti preto, lebo chce, aby sme tiež niečo urobili pre rodinu a zverila nám tú najľahšiu prácu. Otec nám zakáže byť do tmy vonku, pretože sa o nás bojí. A tak by sme mohli pokračovať.

Bez poslušnosti to v tomto svete nejde. Každý musí niekoho poslúchať. To len deti si myslia, že sú v poslúchaní jediné a keď vyrastú, už nikoho nebudú musieť poslúchať. Ojoj, to je omyl. Veď aj tá predavačka z obchodu musí poslúchať svojho vedúceho a byť na svojom mieste, aj keby sa tak rada porozprávala s kamarátkou. A ten rušňovodič musí predsa tiež poslúchať svojho vedúceho a presne podľa cestovného poriadku vyštartovať s vlakom zo stanice, aj keď je možno ešte skoro ráno a on by najradšej spal. A ten lekár? Možno sa veľmi rád hrá na počítači. Ale keď je v službe, musí ho nechať bokom a poslúchať svojho primára, ktorý mu zakazuje hrať sa v práci na počítači. Vďaka poslušnosti týchto ľudí si kúpime v obchode čo potrebujeme, dostaneme sa vlakom kam chceme a lekár nás včas ošetrí.

A to ešte stále nie je všetko. Všetci ľudia na svete by mali poslúchať Pána Boha. On je Stvoriteľ celého sveta aj všetkých nás, On je nebeským Otcom nám aj našim rodičom. Preto je tou najdôležitejšou bytosťou, ktorej by sme mali byť poslušní. Žiaľ, mnoho ľudí to nerobí. Mnohí sú neposlušní, no práve preto je ten náš svet taký, aký je. Ak sa vás niekto opýta, prečo je vo svete toľko zla, pokojne mu povedzte: je to preto, lebo ľudia neposlúchajú Pána Boha a svet sa potom podobá tom u obchodu, kde si každá predavačka robí čo chce a nedá sa tam nič kúpiť. Tak by to nemalo byť. Poslušnosť žiada Pán Boh od každého, aj od dospelých aj od detí. Navyše rodičia sa raz budú Pánu Bohu zodpovedať za to, ako vychovali svoje deti a ako viedli svoje rodiny.

Poslúchajme teda našich rodičov nie s hnevom a odporom ale s láskou, ochotne a s vedomím, že nám neprikazujú nič zlé, nechcú od nás nič z vlastnej lenivosti alebo neprajnosti, ale že sledujú len naše vlastné dobro.

Na besiedke si môžeme vymyslieť ďalší príklad chaosu a názorne si ho zahrať. Ako sa budeme cítiť? Možno to bolo príjemné – robiť si čo chceme. Ale bolo to aj užitočné? Naučili sme sa niečo nové, alebo využili čas nejako rozumne a užitočne? Môžeme sa tiež zahrať na obchod, kde si každá predavačka robí čo chce. Jeden hrá kupujúceho, ktorý do takého obchodu príde, no nič nekúpi, pretože si ho nikto nevšíma.


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 1

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.04 sekúnd