DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 11 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (65236 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28841 čtenářů)
· 3: Srdce - (25936 čtenářů)
· 4: Holubica - (21234 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19958 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15617 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12629 čtenářů)

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Rodina


Autor: admin - Pondelok, 12.01. 2015 - 00:00:00
2. nedeľa po Zjavení (18. január 2015)

„Preto sa teraz bojte Hospodina a slúžte Mu úprimne a verne, odstráňte bohov, ktorým slúžili vaši otcovia za Veľriekou a v Egypte, a slúžte Hospodinovi! Ak sa vám nepáči slúžiť Hospodinovi, vyvoľte si dnes, komu chcete slúžiť, či bohom, ktorým slúžili vaši otcovia za Veľriekou, alebo bohom Amorejcov, v krajine ktorých bývate. Ja však a môj dom budeme slúžiť Hospodinovi. A ľud odpovedal: Nech je vzdialené od nás, že by sme opustili Hospodina a slúžili iným bohom! Lebo Hospodin je náš Boh, On vyviedol nás a našich otcov z Egypta, z domu otroctva a pred našimi očami robil tie veľké znamenia a chránil nás po celej ceste, ktorou sme išli, a medzi všetkými národmi, cez ktoré sme prešli.“ (Joz 24, 14-17)

Čo je to rodina? Kedy vzniká a kto ju tvorí?

(Rozveďte s deťmi diskusiu na hore uvedené otázky. Spýtajte sa ich, kto tvorí ich najužšiu rodinu – teda tých, ktorí spolu žijú v jednom dome alebo byte.)

Vidíme, že väčšinu rodín tvoria dvaja dospelí ľudia – otec a mama a potom deti. Je časté, že v domácnosti s nami býva aj stará mama alebo starý otec, no tú najužšiu rodinu tvoria práve rodičia a ich deti. Sú títo ľudia rovnakí? Majú na všetko rovnaký názor a majú aj spoločné záujmy?

(Opýtajte sa detí na pestrosť záujmov v ich rodinách.)

Členovia rodiny majú rôzne záujmy. Otca napríklad baví šport, mamu zasa divadlo, vy a vaši súrodenci ste tiež určite v mnohom odlišní. No popri tých odlišných záujmoch sa určite nájde aj niečo, čo máte spoločné, čo všetci radi robievate – buď chodíte radi na výlety, plávať alebo do kina. Rodina by bola úplne roztrúsená, ak by neexistovalo nič, čo by jej členov spájalo. Preto by sme mohli povedať, že rodina je spoločenstvo ľudí, ktorí majú síce rôzne názory alebo záujmy, ale ktorých niečo spája: príbuzenstvo, spoločné priezvisko a určite mnoho ďalších vecí, medzi ktorými by nemala chýbať ani viera v Pána Boha. Ak medzi tie spoločné aktivity patrí aj návšteva služieb Božích, je to úplne skvelé.

Spomínate si ešte, ako sme si kedysi rozprávali o Izraelcoch, ktorí žili v Egypte ako otroci a potom odtiaľ odišli a pod vedením Mojžiša putovali púšťou dlhých 40 rokov? ??? V Písme svätom nachádzame rozprávanie o jednej veľmi vzácnej a slávnostnej chvíli. Bolo to vtedy, keď Izraelci po tej dlhokánskej a namáhavej ceste konečne prišli do zasľúbenej zeme. Ich vodca Mojžiš už zomrel a na čele národa ho nahradil Józua, mnohí tí, ktorí boli v Egypte už starcami pomreli a na púšti sa narodilo mnoho detí, takže do zasľúbenej krajiny vlastne dorazili už úplne iní ľudia, než ktorí odchádzali z Egypta. Cesta bola nielen časovo dlhá, ale aj veľmi namáhavá. Koľkokrát nemali čo jesť a piť, koľkokrát museli bojovať s nepriateľmi, ba aj samotný odchod z Egypta bol ťažký a príchod do Kanaánskej zeme tiež. Ale všetko to zvládli, pretože bol s nimi Pán Boh a pomáhal im.

Józua to dobre vedel, preto keď dorazili do Kanaánu, zvolal si všetok ľud a povedal im: "Sami vidíte, akú namáhavú cestu sme prešli a koľko starostí a problémov nás stretlo. Ale všetko sme zvládli vďaka Hospodinovi, nášmu Bohu, ktorý bol po celý čas s nami. Preto teraz, keď už sme v cieli, mali by sme Mu verne slúžiť a ďakovať a navždy Ho poslúchať a oslavovať. Veď On je jediný Boh a na našej ceste to aj dokázal. Ak sa to niekomu z vás nepáči, nech slúži inému bohu. Ale ja a môj dom budeme slúžiť len a len Hospodinovi."

Tieto slová boli veľmi dôležité. Vtedy totiž ľudia verili všelijakým bohom, ktorých si navymýšľali. V každej krajine bolo iné náboženstvo a v Kanaáne, kam prišli Izraelci, boli tiež ľudia, ktorí verili rôznym vymysleným bohom. Ale Józua nechcel, aby sa Izraelci prispôsobili Kanaáncom a slúžili ich vymysleným bohom. Józua chcel, aby ľud slúžil vždy iba jedinému Bohu, tomu, ktorý svojimi skutkami na púšti dokázal, že nie je vymyslený. Každý sa o tom mohol presvedčiť a každý by mal uznať, že Hospodin je naozaj jediný Boh a zaslúži si ľudskú vďačnosť a poslušnosť. Ľud si Józuu vypočul a dal mu za pravdu. Hneď tam a všetci naraz prisľúbili, že aj oni budú slúžiť Hospodinovi, lebo videli, aký je mocný.

Myslíte si, že dnes je to inak? Že dnes všetci ľudia veria v Pána Boha? Vôbec nie. Aj dnes majú ľudia svojich bohov. Sú to všetky tie veci, ktoré sú pre nich najdôležitejšie. Niekto sa usiluje len mať čo najviac peňazí, niekto zasa nadovšetko túži po sláve, pre niekoho je bohom počítač. Áno, aj ten sa môže stať pre človeka bohom. Viete kedy to je? ??? Je to vtedy, keď človek nedokáže rozkázať sám sebe, ale rozkazuje mu počítač. Keď človek už aj cíti, že by bolo treba robiť dačo iné, keď ho volajú rodičia na večeru alebo by si mal urobiť domáce úlohy, no on stále hľadí do počítača a nedokáže ho vypnúť. To je tá chvíľa, kedy sa počítač stáva bohom a rozkazuje človeku. To je veľmi nebezpečné, pretože človeku by mal rozkazovať iba jeden jediný Boh. Viete ktorý? No predsa Pán Boh – Hospodin.

Keď sme na začiatku hovorili o rodine, vráťme sa k nej a všimnime si tie Józuove slová: "Ja a môj dom slúžiť budeme Hospodinovi." Tieto slová visia v mnohých domoch na drevených tabuľkách. Je úžasné, ak to v rodine aj tak funguje. Ak okrem tých rôznych záujmov všetci spolu veria v Pána Boha a prichádzajú spolu na služby Božie. Veď nielen vtedy o Izraelcov, ale aj dnes o nás sa Pán Boh stará a tak aj my dnes Mu máme za čo ďakovať, aj my máme prečo obdivovať Jeho moc a slávu, aj my Mu máme prečo slúžiť.

Ak teda vaši rodičia chodia spolu s vami do kostola, skúste im dnes pri obede povedať, že máte z toho radosť: "Oci, mami, som taký rád, že chodíme všetci spolu do kostola." A ak vaši rodičia s vami nechodia, skúste ich tam nabudúce pozvať a príďte všetci spolu.

Józuove slová sa môžeme naučiť ako zlatý veršík a prípadne si ich napísať pekným písmom na tvrdý papier, aby sme si ich mohli ako štítky pripnúť na hruď.


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.03 sekúnd