DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 12 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (64810 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28751 čtenářů)
· 3: Srdce - (25737 čtenářů)
· 4: Holubica - (20988 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19930 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15561 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12572 čtenářů)

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Krst svätý


Autor: admin - Pondelok, 05.01. 2015 - 00:00:00
1. nedeľa po Zjavení (11. január 2015)

V tých dňoch prišiel Ježiš z galilejského Nazareta a Ján Ho pokrstil v Jordáne. A hneď, keď vychádzal z vody, videl nebesá roztvorené a Ducha, ktorý zostupoval na Neho ako holubica; a z neba zaznel hlas: Ty si môj milovaný Syn, v Tebe sa mi zaľúbilo.“ (Mk 1,9-11)

Všetko sa to začalo človekom, ktorý sa volal Ján Krstiteľ. Bol to prorok. Človek, ktorý žil na púšti a oznamoval ľuďom, že už veľmi skoro príde Boží Syn. Bolo to mnoho rokov po Ježišovom narodení. Pán Ježiš bol už dospelý, ale ešte nikto nevedel, že je Božím Synom. Vďaka Božiemu zjaveniu to vedel iba Ján Krstiteľ a ten tušil aj to, že už čoskoro musí prísť ten deň, kedy Pán Ježiš každému oznámi kto je a načo prišiel.

Ján Krstiteľ žil na púšti a prichádzalo tam za ním mnoho-mnoho ľudí, pretože ľudia toho chceli počuť čo najviac. Prichádzali a Ján ich krstil. Vtedy sa totiž nekrstili malé deti ale dospelí ľudia. Krstili sa preto, aby zo seba zmyli hriechy. Každý musel vstúpiť do rieky, celý sa ponoriť a až keď vyšiel mokrý von, bol pokrstený a boli mu odpustené hriechy. Takto to robil Ján Krstiteľ, ktorý sa aj volá Krstiteľom práve preto, že ľudí krstil.

Jedného dňa však prišiel k nemu sám Pán Ježiš a Ján Ho pokrstil. Ale tento krst vôbec neprebiehal ako ostatné. Ján bol zvyknutý na to, že ľudia prišli, vyznali svoje hriechy, pomodlili sa s ním a potom vstúpili do vody a krst bol hotový. Teraz však nie. Keď Pán Ježiš vychádzal z vody, otvorilo sa nebo a zjavila sa holubica, ktorá zostupovala k Nemu. A nie len to. Z neba zaznel mocný hlas: „Ty si môj milovaný Syn, v Tebe sa mi zaľúbilo“.

Taký hlas ešte nikdy nikto nepočul. Ľudia sa obzerali, rozmýšľali čo to je, ale napokon pochopili, že to sa ozval Pán Boh a slová, ktoré povedal, povedal o Pánovi Ježišovi. Takto On sám všetkým oznámil, že Pán Ježiš je Jeho Synom.

My často hovoríme, že sme Božie deti. A viete prečo? Pretože niečo podobné sa deje aj u nás. Jána Krstiteľa neskôr uväznili a už ľudí nekrstil. Ale na rozkaz Pána Ježiša začali krstiť Jeho učeníci a tak sa celé roky krstí – až po dnes. Ale už to nie je Jánov krst, ale Ježišov. A ten neslúži na to, aby sme si obmyli hriechy, ale aby sme sa stali Božími deťmi presne tak, ako to vtedy bolo povedané o Pánovi Ježišovi.

Videl už niekto z vás krst dieťatka?

(Keďže pravdepodobne nikto alebo len málo detí videlo krst a ak ho aj videlo, nepamätajú si na detaily, predveďte deťom, ako prebieha krst. Môžete o to poprosiť vášho brata farára či sestru farárku, ktorí (ak im to čas dovolí), Vám isto radi pomôžu a krst na bábike ukážu priamo v kostole. Ak však túto možnosť nemáte, zvládnete to aj sami a v priestoroch, kde sa koná besiedka. Postačí mištička s vodou, bábika a dvaja alebo štyria dobrovoľníci, ktorí budú predstavovať rodičov (prípadne aj krstných rodičov). Úlohu kňaza si na chvíľku požičajte Vy, alebo ju prenechajte niekomu šikovnému a ponechajte si rolu rozprávača. Tieto dve úlohy môžu byť rozdelené dvom osobám ale zvládne ich aj jeden človek.)

Pozrime sa teda spolu, ako taký krst prebieha. Pán farár alebo pani farárka stojí v chráme pred oltárom. (Postavte sa na miesto, ktoré bude slúžiť ako chrám.) Potom do kostola vojdú rodičia a krstní rodičia, ktorí nesú svoje bábätko. (Dieťatko držia krstní rodičia.) Spolu sa pomodlia a pán farár im povie krátku kázeň o tom, prečo je krst pre nás dôležitý.  Napokon sa pán farár rodičov a krstných rodičov spýta: „Žiadate si, aby toto dieťatko bolo pokrstené v meno trojjediného Boha Otca, Syna i Ducha Svätého?“ (Rodičia a krstní rodičia odpovedia: Žiadame.) „Odmietate v mene tohto dieťatka všetky hriechy, neveru a všetko zlo?“ (Rodičia a krstní rodičia odpovedia: Odmietame.) „Veríte v trojjediného Pána boha Otca, Syna i Ducha Svätého?“ (Rodičia a krstní rodičia odpovedia: Veríme.) A napokon: „Sľubujete, že toto dieťatko vychováte vo viere v Pána Boha?“ (Rodičia a krstní rodičia odpovedia: Sľubujeme.) Potom sa všetci spolu pomodlia modlitbu Pánovu: „Otče náš, ktorý si v nebesiach....“ Pán farár sa nakloní k vode a povie slová, ktoré kedysi riekol Pán Ježiš, a ktorými prikázal učeníkom krstiť ľudí: „Daná je mi všetka moc na nebi i na zemi. Choďte teda, čiňte mi učeníkmi všetky národy, krstiac ich v meno Boha Otca, Syna i Ducha Svätého a učiac ich zachovávať všetko, čo som vám povedal. Kto uverí a pokrstí sa, bude spasený. Kto však neuverí, bude odsúdený.“ Teraz sa pán farár spýta na meno dieťatka: „Aké je meno dieťatka?“ (Krstná mama odpovie napr. Michal.) Teraz pán farár dieťatko pokrstí tak, že trikrát naberie do dlane trošku vody z mištičky, vyleje ju dieťatku na čelo a urobí mu naň krížik. Pritom hovorí: „Z rozkazu Pána Ježiša Krista krstím Ťa, Michal, v meno trojjediného Boha: Otca, + Syna + a Ducha Svätého +.“ Teraz je už dieťatko pokrstené. Čielko mu, samozrejme, možno utrieť a pán farár ho ešte požehná: položí mu ruku na hlavičku a povie: „Boh Otec, ktorý ťa stvoril, Boh Syn, ktorý ťa vykúpil, Boh Duch Svätý, ktorý ťa posvätil, zdržuj a posilňuj ťa milosťou, aby si v pravej a živej kresťanskej viere dosiahlo večný život a spasenie! + Amen.“ Nakoniec sa ešte všetci spolu pomodlia modlitbu, v ktorej Pánu Bohu za krst poďakujú.

Takto teda prebieha krst. A čo sa vlastne pri tom deje? Dieťatko, ktoré rodičia na krst prinieslo, sa stalo Božím dieťaťom. Ako keby aj nad ním Pán Boh povedal: „Toto je moje dieťatko“. Toto sa dialo aj pri každom z nás, ktorí sme pokrstení. Preto môžeme smelo povedať, že sme Božie deti.

Krst je výnimočná udalosť. Kedysi dávno boli Kresťania takí šťastní, že sa v krste stali Božími deťmi, že neoslavovali svoje narodeniny, ale deň, keď boli pokrstení. Viete, kedy to bolo u vás?

(Každý má za úlohu zistiť, kedy bol pokrstený. Dátum krstu si vedúci zapíše do svojich údajov o deťoch, k dátumu narodenia.)


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.04 sekúnd