DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 13 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (64810 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28751 čtenářů)
· 3: Srdce - (25737 čtenářů)
· 4: Holubica - (20987 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19929 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15561 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12572 čtenářů)

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Čoho je viac


Autor: admin - Sobota, 01.02. 2014 - 00:00:00
Zamyslenie na mesiac február (2014)

Každému z nás sa už stalo, že nás na ulici pristavila dvojica s krabičkou v ruke a pýtala príspevok na taký či onaký humánny účel, alebo sme v televízii či rozhlase naďabili na charitatívny program, ktorý nás vyzýval, aby sme SMS-kou prispeli na liečbu chorých, na deti z domova, na výskum zlej choroby, alebo čokoľvek iné. Tí "mäkší a citlivejší" podľahnú a prispejú menšou sumou, tí "drsnejší" to odmietnu a povedia, že svoj ťažko nadobudnutý majetok nebudú len tak nadarmo rozhadzovať. Výsledkom charitatívnej zbierky je vždy nejaká suma, za ktorú obdarovaní ďakujú a celé sa to nezaobíde bez dojímavých scén, kedy na obrazovkách sledujeme dakedy až extrémne, emóciami nabité scény, v ktorých obdarovaní plačú a ďakujú všetkým, ktorí im prispeli, cítiac sa možno až nepríjemne, že museli pre svoj neraz skromný cieľ siahnuť do vrecka iným. A štedrí darcovia? Buď sa rozcitlivejú spolu s obdarovanými, alebo si v duchu pohladia ego vedomím, že urobili niečo dobré.

No neraz sme svedkami aj inej situácie – navonok úplne rovnakej, no inak prezentovanej a inak vnímanej. Mám na mysli tú chvíľu, kedy nás moderátor z obrazovky vyzve: "Pošli SMS v hodnote XY € a vyhraj". Cena takejto SMS je často omnoho vyššia ako cena SMS na charitu, no predsa sa nájde toľko ochotných "posielačov", že sa všetci dokopy "vyzbierajú" na honosnú výhru, ktorú potom zhrabne jeden. A ten veru neďakuje so slzami v očiach všetkým tým, ktorí mu na ňu prispeli a necíti sa ani trochu nepríjemne, ale teší sa a rozpráva o tom, ako "vyzbierané" peniaze minie.

Nedávno som si akosi viac uvedomil podobnosť týchto dvoch situácií a to ma prinútilo položiť si otázku: prečo je to tak? Prečo ak sa zbiera na charitatívny účel, musí sa brnkať na city, dojímať bolestivými príbehmi a napokon sa nadosmrti cítiť zaviazaný a v prípade hry robí každý to isté úplne dobrovoľne? Prišiel som k záveru, že rozdiel je asi v motivácii. Kým z toho prvého nevykúka šanca niečo získať, to druhé dáva nádej zbohatnúť. Tá sa síce naplní, ale iba jednému z tisícov, takže reálna šanca nadobudnutia majetku takouto cestou je takmer nulová. No vychádza mi, že práve tá vidina vlastného zisku premieňa motiváciu nášho konania. Ak ju nemáme pred očami, dávame ťažko a len vtedy, ak nás niečo dojme. Ak ju máme, dávame radi a aj viac ako minimum.

Charita a solidárnosť by pritom mali byť úplnou samozrejmosťou. Nevravím, že by sme všetci mali rozdať čo máme, no možno by sa nikomu z nás nič nestalo, ak by sme SMS-ku na dobročinný účel poslali s rovnakou samozrejmosťou, s akou posielame SMS do súťaže – bez sebaobdivu za naše prosociálne cítenie, či bez túžby počúvať dojímavé a slzavé ďakovania. Možno ak by sme vzali ako samozrejmosť, že ten, kto má viac, sa podelí s tým kto má menej, bol by aj náš svet spravodlivejší.

Pred časom zaznela v správach informácia o významnej ekonomickej konferencii, ktorá chcela riešiť problematiku nespravodlivého prerozdelenia majetku vo svete. Vraj iba určité mizivé percento ľudí vlastní majetok, z ktorého by mohlo žiť niekoľko miliónov ľudí po celý rok. Nie je to spravodlivé, no ani to spravodlivé nebude, kým tí majetní budú chcieť stále viac.

Ktosi raz vyslovil múdru vetu: ľudská chamtivosť nepozná strop. A je to pravda. Človek chce stále viac a pre mnohých neexistuje reálny okamih, v ktorom by si povedali: Dosť, mne už stačí. Určite aj takí ľudia sú, no je ich málo, sú to ľudia s veľkým Č a možno práve oni pomáhajú svojim prístupom vyrovnávať sociálnu nespravodlivosť vo svete.

Ja sám som niekoľkokrát v živote hmotnou či finančnou pomocou podporil ľudí v núdzi, no nikdy som to neoľutoval. Božie cesty sú nevyspytateľné a neraz sa mi v živote potvrdila skutočnosť, že ak niekomu niečo zo srdca dáme, vráti sa nám to dvojnásobne. Tak ten, kto dáva, nikdy nemá nedostatok a ten, kto má srdce otvorené charite a dobročinnosti je požehnaný.

Možno by bol viac požehnaný celý náš svet a naša doba, ak by sme boli ochotní dávať a dávanie považovať za samozrejmosť. Práve oné SMS-kové súťaže ma utvrdzujú v presvedčení, že mnohí ľudia stále vedia dávať. Problém teda nebude v hmotnom nedostatku, ale v motivácii. Čoho je teda v našom srdci viac? Dobročinnosti či chamtivosti?


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.03 sekúnd