DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 13 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (64810 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28751 čtenářů)
· 3: Srdce - (25737 čtenářů)
· 4: Holubica - (20988 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19930 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15561 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12572 čtenářů)

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Bohaté plány


Autor: admin - Sobota, 01.06. 2013 - 00:00:00
Zamyslenie na mesiac jún (2013)

V časoch môjho ranného detstva bolo dôsledné plánovanie prirodzenou súčasťou života. Plánovalo sa všetko – plán činnosti na rok, plán výroby na 5 rokov (známa päťročnica, ktorú sme vždy chceli stihnúť za štyri roky), plán činnosti pionierskej organizácie a tak ďalej. Kam sme sa pozreli, tam všade na nás čakal nejaký plán a čokoľvek sme chceli podniknúť, muselo byť naplánované. Dnes sa často stretávam s opačným extrémom. Mnohé veci sa robia živelne, niečo, o čom pred krátkym časom nikto ani netušil je zrazu tu, živelne sa púšťame do organizovania aktivít, ale aj náš súkromný život je neraz presne taký – živelný, neorganizovaný a teda niekedy až chaotický.

Asi ani jeden extrém nie je dobrý. Aj keď sa pri slove „plán“ niekedy otrasieme pri spomienke na iné doby plánovania, predsa existovať úplne živelne sa nedá. To vie každý, kto vedie nejakú firmu, kto chce vo svojej kariére napredovať, kto stojí na čele inštitúcie, ktorú chce niekam doviesť. Napokon, aj my sami si neraz robíme plány – už v januári si kupujeme dovolenku, ktorá má byť v auguste, deti pred koncom školského roka aktívne plánujú prázdniny.

Ja som sa však dostal do situácie, kedy mi určité zdravotné okolnosti nedovoľujú veľmi plánovať. Teoreticky pritom uznávam, že plánovať treba, ale prakticky to nie je vždy možné. Skrátka, aj keď si niečo naplánujem, nemám istotu, že to vyjde, že mi to zdravotný stav dovolí. Poviete si, to je bežné, nikto predsa nemôže vedieť, či ho deň pred dovolenkou alebo plánovanou firemnou akciou neskláti infarkt. To je pravda – nikto to nemôže vedieť, ale málokto si to reálne uvedomuje.

Biblia v liste Jakuba hovorí o krehkosti ľudských plánov. Hovorí o obchodníkoch, ktorí si naplánujú, že pôjdu do nejakého mesta, budú kupčiť a zarobia veľké peniaze. Teda čosi, čo by sme moderne nazvali firemná stratégia. Alebo plán na leto – veď rovnako by sme mohli povedať, že pôjdeme do iného mesta a budeme si tam 10 dní užívať. Ale Biblia upozorňuje, že sme len para, ktorá tu teraz je, no o chvíľu sa rozplynie. Nemáme ani štipku istoty, že sa naše plány stanú realitou, že budeme naozaj kupčiť alebo si užívať.

Nestálosť našich plánov dobre pozná každý, kto žije v neistote, kto má krehký zdravotný stav, kto sa nemôže úplne spoľahnúť na seba a svoje zabezpečenie. Taký človek neraz žije v obave, či sa jeho plány naplnia. Písmo však nehovorí, že máme žiť v strachu, ale že máme všetko odovzdať do Božích rúk, že sa máme na Pána Boha spoľahnúť a vyjadriť to aj tým, že pri svojom plánovaní vždy pripojíme ono dôležité „ak Pán Boh dá“.

Stojíme na prahu leta a ja by som tiež chcel kadečo v tomto lete podniknúť a zažiť. Vôbec neviem, čo z toho bude naozaj reálne. Viem však, že ak to nemám v ruke ja, má to v rukách môj dobrý Boh. Preto Mu poviem: „Pane, chcel by som v lete prežiť pekné chvíle s mojou rodinou tam a tam“. Ak to bude Božia vôľa, určite to vyjde. A paradoxne, čím viac Pánu Bohu veríme, tým častejšie to vyjde. Ako keby nám Pán Boh chcel aj týmto spôsobom povedať: „Neboj sa mi veriť“.

Plány sú teda bohaté. Aj tie moje, aj tie vaše. Možno máme o lete rôzne predstavy. Máme však spoločnú nestálosť našich plánov. Ak nám leto vyjde, bude to Božia milosť a Boží dar. Ešte lepšie však bude, ak celé leto – a nie len plány, spojené s letom – vložíme do Božích rúk a povieme: „ak Pán Boh dá, pôjdeme tam a tam“.

Božia láska je veľká, Pán Boh nám toho chce veľa dať. Otvorme Mu preto srdcia svojou dôverou, aby pri nás mohol konať a zjavovať sa nám aj v našich vydarených plánoch. Veď ak niečo naozaj dobre vyjde, nie je to naša zásluha, ale je to Božie dielo. Drzý voči Pánu Bohu je ten, kto Mu to autorstvo odopiera a privlastňuje si ho. A slepý je ten, kto po vydarenom pláne neprizná, že Pán Boh je tu s nami.


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.03 sekúnd