DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 8 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (65236 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28841 čtenářů)
· 3: Srdce - (25935 čtenářů)
· 4: Holubica - (21234 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19958 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15617 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12629 čtenářů)

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

ELSA 2012 na Slovensku bola požehnaná


Autor: admin - Piatok, 31.08. 2012 - 10:35:00

V posledný júlový týždeň 2012 sa vo Veľkom Slavkove zišli pracovníci s deťmi z 11-tich krajín Európy.Bolo to v roku 1994, keď na stretnutí pracovníkov s deťmi v Dánsku vznikla myšlienka založiť medzinárodnú organizáciu, ktorá by združovala luteránske cirkvi a organizácie, pracujúce s deťmi a pomáhala by obnoviť prácu s deťmi v luteránskych cirkvách hlavne v postkomunistických krajinách Európy. Za našu cirkev sa tohto stretnutia zúčastnila sestra Viola Fronková a práve vďaka nej sa zakladajúca konferencia novej organizácie uskutočnila už o 2 roky a to na Slovensku - na zámku Smolenice. Novovzniknutá organizácia dostala názov ELSA, čo v dánštine znamená človek, no zároveň je to skratka anglického European Lutheran Sunday School Association, teda Európska asociácia luteránskych detských besiedok. ELSA tak od svojho založenia 10. novembra 1996 na  Slovensku nepretržite rozširuje svoju členskú základňu a svojich členov zvoláva každé 3 roky na stretnutia, ktoré sa konajú vždy v inej krajine Európy.

V roku 2012 sa ELSA vrátila do krajiny svojho vzniku - na Slovensko, kde sa v dňoch 26. júla až 1. augusta stretlo 19 pracovníkov s deťmi na už 6. konferencii. Na pôde ECAV – konkrétne v Medzinárodnom evanjelickom mládežníckom centre Ichthis vo Veľkom Slavkove tak našli dočasný domov pracovníci s deťmi z Anglicka, Dánska, Estónska, Gruzínska, Lotyšska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Slovenska a Ukrajiny.

Téma konferencie znela: „Ako priniesť Bibliu deťom v roku 2012“. Jej náplňou boli odborné prednášky, praktické semináre i prezentácie práce v jednotlivých krajinách.

V prvý deň konferencie každá zúčastnená krajina predstavila svoju vlasť, svoju cirkev a prácu s deťmi. Mohli sme tak vidieť fotografie i videá z veľmi zaujímavých akcií pre deti, mohli sme však pozorovať aj rozdiely v jednotlivých krajinách a cirkvách. Pozornému poslucháčovi preto neuniklo, že kým v hmotne zabezpečenom Dánsku, ktoré je mimochodom takmer čisto evanjelickou krajinou, je záujem o cirkev, duchovný život i detskú besiedku veľmi malý, mnohé cirkvi z bývalých krajín Sovietskeho zväzu nemajú hmotné zabezpečenie, no majú veľký dopyt po duchovných stretnutiach. Pracovníci v týchto krajinách sú nútení využívať svoju tvorivosť a pri vyučovaní využívajú jednoduché, bežne dostupné predmety, ktoré sa v šikovných rukách menia na vynikajúcu učebnú pomôcku.

Každý deň odznela jedna prednáška, pričom prednášatelia sa zamerali na teoretické i praktické témy. Predseda organizácie ELSA Bjarne Gertz Olsen z Dánska prednášal na tému "Ako byť poslušný k Bohu, keď sme ovplyvňovaní moderným spôsobom života". Beatrix Török z Rumunska hovorila o tom, ako vyučovať série biblických príbehov, Štefan Kiss zo Slovenska zasa o tom, ako vyučovať abstraktné pojmy ako "spasenie, hriech, modlitba a pod.". Prednáškou prispel aj generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, ktorý v piatok 27. júla navštívil konferenciu ELSA a prednášal na tému: "Biblia ako autorita a základ pre evanjelickú detskú besiedku". Generálny biskup ECAV po spoločnom obede zahraničným hosťom predstavil aj našu cirkev a to v rozsiahlom bloku slova a fotografií, kde priblížil nie len súčasný stav a duchovný život našej cirkvi, ale aj jej históriu a štruktúru.

V pondelok 30. júla poctil konferenciu návštevou aj biskup západného dištriktu Milan Krivda, ktorý všetkých prítomných pozdravil a poprial požehnanie do ich práce vo svojich cirkvách.

V sobotu 28. júla sa konala Otvorená konferencia, čo znamená, že konferencia ELSA bola prístupná aj pre verejnosť a boli pozvaní najmä naši učitelia detských besiedok. Do Veľkého Slavkova ich zavítalo 12, pričom program bol podnetný a zaujímavý. Kým predpoludním zaznela prednáška Birgitte Kjær z Dánska na tému "Dieťa v strede", čo bola snaha o biblické, psychologické a fyziologické porozumenie dieťaťu, preniknutie do podstaty kresťanskej výchovy, nahliadnutie do východísk a možností každého detského veku pre lepšie využitie jeho aktuálnej schopnosti prijať Božie slovo a prežívať duchovné skúsenosti v cirkvi i v rodine, popoludnie bolo venované praktickým seminárom. Účastníci si mohli vybrať jeden z týchto troch seminárov:

1.         Detská besiedka a rodina - Birgitte Kjær - Dánsko

2.         Ako využívať rôzne materiály a predmety na ilustrovanie biblických textov - Dorothea Forchheim - Nemecko

3.         Nápady k letným táborom a letným biblickým školám - Alexander Gross - Ukrajina

Napokon sa účastníci venovali tvorivej činnosti pod vedením sestier Anny Kukulovej (Cerovo) a Magdalény Žlnkovej (Terany),ktoré predstavili rôzne ručné techniky kreatívnych prác a každý mal možnosť sa do práce zapojiť.

V nedeľu sa všetci naši hostia vybrali na služby Božie do Popradu, kde kázňou Božieho slova poslúžil farár Ivar Jekabsons z Lotyšska a cirkevný zbor pozdravil predseda ELSA Bjarne Gertz Olsen. Naši hostia si po službách Božích prezreli mesto Poprad, no tým nedeľný deň nekončil. Po obede sme sa tatranskou električkou vybrali na Štrbské pleso, kde sme hosťom ukázali nielen pleso, ale aj športový areál a cestou späť sa zastavili v Starom Smokovci, kde nám brat farár Pavol Kušnír ukázal evanjelický kostol a stručne predstavil jeho históriu.

V stredu 1: augusta sa naši hostia vydali na cestu domov. Bolo však pre nás ako hostiteľov nesmiernou radosťou počuť od nich slová vďaky a uznania. Na Slovensku sa cítili veľmi dobre, Tatry im učarovali a nemalý dojem v nich zanechala aj celková prezentácia našej cirkvi, ktorá ukázala, že Slovensko a ECAV nepatria k zaostalým a posledným v Európe, ale že naše aktivity, práca i výsledky sú porovnateľné s tými európskymi. Konferencia však ukázala, že nielen aktivity a výsledky, ale aj problémy máme neraz spoločné a tak sme mohli vidieť, že to nie sme iba my, ktorí sa boríme s problémom malého záujmu, duchovnej dezorientovanosti či vplyvom mnohých iných kultúr a duchovných smerov. Aj pre takéto zistenia je dobré stretať sa aj mimo hraníc našej cirkvi a krajiny.

Sme vďační Pánu Bohu za všetku pomoc, podnety, silu i spolupracovníkov, ktorých nám  počas prípravy konferencie dal. Kiež Pán požehná, aby sa aj skrze takéto stretnutia Jeho slovo šírilo a práca rozvíjala.

Bjarne Gertz Olsen z Dánska a účastníci

Inšpirácie pre prácu s deťmi - Bjarne Gertz Olsen

Návšteva generálneho biskupa

Prednáška Birgitte Kjar z Dánska na otvorenej konferencii

Návšteva biskupa ZD Milana Krivdu

Prezentácia Dorothei Forchheim z Nemecka

Tvorivé dielne pod vedením Anny Kukulovej

Výlet do Vysokých Tatier


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.02 sekúnd