DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 13 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (65236 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28842 čtenářů)
· 3: Srdce - (25936 čtenářů)
· 4: Holubica - (21234 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19958 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15617 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12629 čtenářů)

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Biblia dnes


Autor: admin - Pondelok, 11.06. 2012 - 00:00:00
2. po Sv. Trojici (17. jún 2012)

Nemyslite si, že som prišiel zrušiť zákon alebo prorokov; neprišiel som zrušiť, ale naplniť; lebo veru vám hovorím: Dokiaľ sa nebo a zem nepominú, nepominie sa ani jediné písmenko, ani jediná čiaročka zo zákona, kým sa všetko nestane. Kto by teda zrušil čo aj len jedno z týchto najmenších prikázaní, a tak učil ľudí, bude pomenovaný najmenším v kráľovstve nebeskom; ale kto by konal a učil (podľa nich), bude pomenovaný veľkým v kráľovstve nebeskom.“ (Matúš 5, 17-19)

Po minulé nedele sme hovorili o tom, ako sa po vzkriesení a nanebovstúpení Pána Ježiša šírilo evanjelium – najprv len ústne, potom aj písomne. Neboli noviny, neboli knihy, nebola televízia, nebol internet. Biblia nebola ešte takou ucelenou knihou ako je dnes. Každý jej spis existoval a šíril sa samostatne. Každý jej spis bolo treba ručne prepisovať. A tak niekto doma vlastnil evanjelium podľa Jána, niekto knihu Skutkov apoštolov, niekomu sa dostal list apoštola Pavla Korintským a podobne. Vtedajší kresťania a neskôr mnísi celé dni sedeli pri sviečkach a prepisovali zvitky s textami evanjelií a listov. Bola to náročná práca a trvalo veľmi dlho prepísať ručne celé evanjelium. Ale oni to ochotne robili, pretože chceli, aby sa Božie slovo šírilo. Dnes vieme, že to robili veľmi poctivo a že napriek tomu, že opisovali knihy Biblie ručne, sú medzi rôznymi kópiami iba nepatrné zanedbateľné rozdiely.

Až po takmer 400 rokoch kresťania zhromaždili všetky spisy, ktoré kolovali po svete a vybrali 27 takých, ktoré najviac vypovedali o Pánovi Ježišovi a Jeho diele. Vynechali také, kde sa rozprávalo o rôznych skutkoch učeníkov a apoštolov a ponechali tie, kde bolo viac výrokov, kázní a rečí. Tak vznikla zbierka 27 najdôležitejších spisov, ktorú dnes poznáme ako Novú Zmluvu. Je to druhá časť našej dnešnej Biblie.

V roku 1455 (teda pred viac ako 550 rokmi) Nemec menom Johan Gutenberg vynašiel  stroj na tlačenie kníh. Bol to obrovský pokrok, pretože sa knihy už nemuseli prepisovať ručne a vďaka Gutenbergovmu stroju sa ich mohlo naraz vytlačiť veľké množstvo. Prvou knihou na svete, ktorá bola vytlačená, bola práve Biblia. Dostala svoje špeciálne meno „Gutenbergova Biblia“ a ak by sa vám dnes dostala do rúk (na svete z nej existuje asi 60 kusov), držali by ste v ruke najstaršiu tlačenú knihu na svete.

Dnes patrí Biblia medzi najrozšírenejšie knihy na svete. Dlhé stáročia sa písala a tlačila iba po latinsky, no náš reformátor a zakladateľ našej cirkvi Dr. Martin Luther ako prvý začal hlásať, že to nie je správne. Ľudia vraj musia rozumieť Božiemu slovu a tak sám pred takmer 500 rokmi preložil celú Bibliu do nemčiny a jeho príklad nasledovali mnohí ďalší. Dnes je Biblia preložená do viac ako 3000 jazykov na celom svete. Ročne sa jej vytlačí okolo 10 000 000 kusov a to v rôznych veľkostiach – od tých malinkých, ktoré si dáte do kabelky a musíte ich čítať lupou – až po veľké a hrubé, ktoré sú na chrámových oltároch alebo na čestných miestach v starých domoch a zámkoch. Najväčšia Biblia na svete sa nachádza v Londýne. Vlastní ju anglická kráľovná a meria 1,80 X 1,30 metra.

Na Slovensku existujú dnes 4 základné preklady Biblie:

- evanjelický preklad – to je Biblia, ktorú z hebrejčiny a gréčtiny preložili evanjelickí profesori teológie. Je to Biblia, ktorú používame my na našich evanjelických službách Božích

- rímsko-katolícky preklad – Biblia, ktorú z latinčiny preložili katolícky profesori teológie. Používa ju Rímsko-katolícka cirkev

- Roháčkova Biblia – Biblia, ktorú pred takmer 100 rokmi preložil profesor Roháček. Túto Bibliu používajú menšinové cirkvi, ktoré nemajú vlastné preklady

- Ekumenický preklad – Biblia, ktorú spoločne preložili všetky cirkvi a používajú ju na spoločných zhromaždeniach, aby nevznikol spor o to, ktorý preklad sa má použiť pri čítaní Písma.

Okrem týchto štyroch existuje na Slovensku mnoho ďalších prekladov, tie sa však už nepoužívajú v kostoloch. Sú to rôzne zjednodušené rozprávania biblických príbehov, prebásnené žalmy a podobne.

My sme sa tým dozvedeli veľa o tom, aká dlhá bola cesta Božieho slova až k nám. Ale Pán Boh držal všetko pevne v rukách a postaral sa o to, aby sa ani jedno slovíčko nestratilo, aby sa Biblia nevytratila zo zeme, ale aby sa Božie slovo stále šírilo, aby evanjelium znelo a aby sa tak svet aj po 2000 rokoch dozvedel o Pánovi Ježišovi. Mnohé iné knihy už zanikli, mnohé iné diela zostali zabudnuté. Ale Biblia nezanikla a ani nikdy nezanikne, pretože ona nie je knihou ľudskou ale Božou.


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.04 sekúnd