DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 11 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (65236 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28841 čtenářů)
· 3: Srdce - (25936 čtenářů)
· 4: Holubica - (21234 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19958 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15617 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12629 čtenářů)

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Šírenie evanjelia písomne


Autor: admin - Pondelok, 04.06. 2012 - 00:00:00
1. po Sv. Trojici (10. jún 2012)

Keďže sa mnohí pokúsili rad-radom vyrozprávať udalosti, ktoré sa u nás stali, ako nám ich podali tí, čo od počiatku boli očitými svedkami a stali sa služobníkmi slova - aj ja, ktorý som všetko znova dôkladne zistil, rozhodol som sa, vznešený Teofil, napísať ti to rad-radom, aby si poznal spoľahlivosť rečí, ktorým ťa vyučovali.“ (Lukáš 1, 1-4)

Predstavte si, že idete s kamarátmi na týždňový výlet. Zažijete tam množstvo zábavy, niečo sa aj dozviete, možno dakto aj ochorie, možno raz aj zmoknete, možno vás príde niekto navštíviť. Za týždeň sa toho dá zažiť naozaj veľa. No a teraz si predstavte, že by ste po mnohých-mnohých rokoch  (napríklad keď už budete dôchodcovia) mali o tomto výlete napísať podrobný príbeh. Ako by to dopadlo? Napísal by ho každý rovnako? Určite nie, pretože každý si pamätá niečo iné, mnohí už na kadečo zabudli alebo si to pamätajú trochu inak, pre každého bolo dôležité niečo iné, čo si zapamätal a tak by ste zistili, že vaše spomienky sú veľmi rozdielne. Jeden by si nepamätal takmer nič, iba to, že ste niekde boli. Iný by si pamätal, že bola veľká búrka a všetci zmokli. Iný by zasa rozprával o tom, že došlo k zraneniu a zasa iný by si pamätal krásny výlet do lesa. Vaše rozprávania by boli rozdielne a predsa by to neznamenalo, že niekto z vás klame, že si niekto niečo vymyslel, alebo že naopak, niečo vedome prekrútil.

Podobne to bolo aj pri písaní evanjelií. Minule sme si hovorili o tom, že apoštolovia všade rozprávali o Pánovi Ježišovi a že správa o Ňom sa šírila iba ústne medzi ľuďmi v Izraeli aj mimo neho. Prešiel veľmi dlhý čas, kým ktosi dostal nápad zapísať spomienky na Pána Ježiša Krista.

Tým človekom bol Marek. Bol to žiak apoštola Petra. Marek sám nebol učeníkom Pána Ježiša, no keďže bol žiakom Petra, počul priamo z Petrových úst veľa rozprávaní o Pánovi Ježišovi. Prešlo viac ako 30 rokov od smrti Pána Ježiša, keď sa Marek rozhodol zapísať Petrove spomienky. A tak vzniklo prvé písané evanjelium. Bolo (aj dnes je) veľmi stručné – najkratšie zo všetkých evanjelií. Nehovorí sa v ňom o narodení Pána Ježiša v Betleheme, chýbajú rôzne Ježišove výroky a rozpráva hlavne o skutkoch Pána Ježiša – aj to samozrejme nie o všetkých, len o tých, ktoré Petrovi najviac utkveli v pamäti.

Markovo dielo sa ale rýchlo rozšírilo – nie vďaka tlači, lebo tá vtedy ešte nebola – ale ľudia si ho odpisovali a vznikali nové a nové kópie, ktoré však zodpovedali pôvodnému Markovmu textu, pretože ľudia boli pri odpisovaní veľmi dôkladní. Keď sa Markovo dielo dostalo do rúk iných apoštolov, uvedomili si, že existuje ešte mnoho iných udalostí, ktoré Marek nezapísal, pretože si ich už Peter nepamätal. Napísali preto ďalšie knihy. Jednu Matúš a jednu Ján – obaja učeníci Pána Ježiša – ktorí si však každý pamätali niečo iné. Marek bol jednoduchý človek, preto si viac pamätal skutky Pána Ježiša, Ján zasa bol vzdelaný, preto mu viac utkveli v mysli Ježišove kázne, reči a výroky. Napokon napísal svoju knihu aj lekár apoštola Pavla – Lukáš, ktorý sa pokúsil zozbierať všetky spomienky ľudí na Pána Ježiša a zostaviť z nich síce stručnú ale kompletnú knihu (Lk 1,1-4). To sa mu zčasti aj podarilo, preto Evanjelium podľa Lukáša je najucelenejšie a rozpráva o Pánovi Ježišovi od Jeho narodenia až po vstúpenie na nebesá.

Tak vidíte, že písanie evanjelií vôbec nebolo jednoduché. Odohrávalo sa po mnohých desaťročiach, kedy si už ľudia pamätali udalosti rôzne. Žiaľ, vtedy neexistovali kamery, ktorými by ľudia nahrali kázne Pána Ježiša, neexistovali počítače, do ktorých by niekto reči Pána Ježiša zapisoval a ukladal. Je to škoda. Ale aj tak je úžasné, koľko správ o Pánovi Ježišovi sa nám zachovalo.

Mnohí ľudia hľadajú v Biblii chyby. Porovnávajú evanjeliá a hovoria: „Prečo tá a tá udalosť sa u Marka opisuje inak ako u Matúša? Prečo to a to sa u Jána nehovorí a u Lukáša áno?“ Hľadajú odlišnosti a myslia si, že je to dôkaz Božej nedokonalosti a nedokonalosti Biblie. Ale to nie je tak. Teraz keď už viete, ako Biblia vznikala, by ste na takéto otázky vedeli určite celkom ľahko odpovedať.

Napokon si ešte povedzme, že v Novej Zmluve máme okrem evanjelií aj listy. Ak sa apoštolovia nemohli niekam dostať, napísali aspoň list. Takto napísal apoštol Pavel list svojim spolupracovníkom Timoteovi a Títovi, takto napísal list do Ríma, Korintu či Efezu, takto napísal list aj apoštol Peter, Jakub či Ján. Neboli to však listy, v ktorých by písal ako sa má a čo práve robí. Boli to listy, v ktorých písal o Pánovi Ježišovi. Preto sa tieto listy dostali aj do Biblie a tvoria veľkú časť Novej Zmluvy. List sa po grécky povie epistolon, preto tieto listy Novej Zmluvy nazývame epištoly a na každých službách Božích nám pred druhou piesňou pán farár či pani farárka číta nejakú stať práve z daktorého listu, keď „spieva epištolu“.

Ak si predstavíme dlhú cestu šírenia Božieho slova, rastie v nás úžas a obdiv, že Pán Boh sa dokázal postarať o to, aby po toľkých stáročiach ostala správa o Pánovi Ježišovi pre nás stále živá. Je to dôvod na veľkú radosť, obdiv i vďaku.

Prečítajte si z obsahu Biblie, aké knihy – hlavne evanjeliá a listy - v Novej Zmluve máme.

Vedeli by ste povedať, prečo v evanjeliu podľa Matúša sa rozpráva príbeh o mudrcoch z východu, ktorí sa prišli pokloniť narodenému Ježišovi do Betlehema (Mt 2) a v iných evanjeliách nie? (Odpoveď: ostatní evanjelisti sa s touto správou nestretli. Od narodenia Pána Ježiša prešlo už mnoho rokov (viac ako 60) a tak zrejme v čase písania evanjelia už žilo málo ľudí, ktorí si pamätali, čo všetko sa stalo v Betleheme. Evanjelista Matúš zrejme stretol niekoho, kto si na mudrcov od východu pamätal a zapísal to.)


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.02 sekúnd