DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 13 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (64810 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28751 čtenářů)
· 3: Srdce - (25737 čtenářů)
· 4: Holubica - (20988 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19930 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15561 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12572 čtenářů)

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Šírenie evanjelia ústne


Autor: admin - Pondelok, 28.05. 2012 - 00:00:00
Nedeľa Svätej Trojice (3. jún 2012)

Ježiš pristúpil k nim a povedal im: Daná je mi všetka moc na nebi a na zemi. Choďte teda, čiňte mi učeníkmi všetky národy, krstiac ich v meno Otca i Syna i Ducha Svätého.“ (Matúš 28, 18-19)

Denne strávime mnoho času pred televízorom, počítačom či pri rádiu a dozvedáme sa množstvo správ zo sveta aj rôznych užitočných i zbytočných informácii. Ak sa niekde vo svete niečo stane, večer to už vieme z televíznych správ. Ak potrebujeme vedieť niečo o nejakej krajine, rastline či zvierati, nájdeme to na internete. Dnes nie je žiadny problém dostať sa k informáciám a dozvedieť sa prakticky čokoľvek. Ale kedysi to tak nebolo. Skúste sa spýtať svojich starých rodičov, ako žili oni – bez počítača a internetu – alebo tí starší dokonca aj bez televízie či rádia. Žili vo svojich domovoch a mnohí nikdy v živote neopustili svoje rodné mesto či dedinu. Nevedeli čo sa deje vo svete, nemali ani tušenie ako vyzerá severný pól, americký prales alebo povrch mesiaca. Základné veci o svete sa dozvedeli v škole a to bolo všetko. Existovali síce knihy a noviny, no nie každý si ich mohol dovoliť kúpiť a tak sa správy zo sveta k nim dostávali iba pomaly – spravidla od ľudí, ktorí pri svojich cestách prechádzali aj ich dedinou či mestom a porozprávali nejaké tie novinky zo svojich ciest. Veru, tak sa kedysi žilo.

V časoch Pána Ježiša Krista to bolo ešte horšie, pretože vtedy ešte neexistovala tlač. Nebolo možné napísať knihu a vytlačiť ju na strojoch ako sa to robí dnes. Preto neexistovali ani noviny a časopisy a správy sa šírili iba ústne – od rôznych tulákov, obchodníkov či učiteľov, ktorí chodili sem a tam a kadečo sa dozvedeli, čo zasa na inom mieste vyrozprávali.

Keď Pán Ježiš vstúpil na nebesá, zanechal svojim učeníkom poverenie ísť do sveta a kázať evanjelium. To nebola ľahká úloha. Keďže vtedy nebola televízia, rozhlas ani internet, o Pánovi Ježišovi síce vedelo mnoho ľudí v Jeho krajine – v Izraeli – no nevedeli o Ňom nič ľudia v okolitých krajinách. A tak bolo na učeníkoch, aby šli a všade o Pánovi Ježišovi rozprávali. Učeníci – teraz už apoštolovia – to aj urobili. Navštívili mnoho miest a všade znova a znova hovorili o Pánovi Ježišovi – všetko znova od začiatku. Vyberali si na to rôzne miesta – podľa toho, ako im to okolnosti dovoľovali. Niekedy prišli do mesta a zašli do chrámu, kde začali hovoriť o Pánovi Ježišovi. Inokedy začali o Ňom hovoriť na námestí alebo trhu, kde bolo veľa ľudí. No neraz o Pánovi Ježišovi rozprávali v domácnostiach, ak ich niekto pozval do svojho domu a zvolal všetkých susedov, aby počúvali. Apoštolovia museli od samého začiatku vždy znova a znova vyrozprávať, kto je Pán Ježiš a čo pre nás urobil. Chcelo by sa vám to takto rozprávať vždy znova a znova?

Ľudia reagovali rôzne. Niektorých to zaujalo a chceli počuť viac, iní zasa vstali a odišli, pretože ich to nezaujímalo, ba dokonca pohoršovalo. Našli sa takí, čo mali mnoho otázok, ale boli aj takí, ktorí chceli apoštolov vyhnať. Veru nie raz museli apoštolovia z mesta rýchlo utiecť, pretože ľudia ich kázanie neprijali. Ak ho však prijali, šírilo sa Božie slovo ďalej, ale zasa iba ústne – od suseda k susedovi, od priateľa k priateľovi. Keďže neexistovali knihy, ktoré by ľudia od apoštolov dostali a čítali si ich, museli sa spoliehať len na svoju pamäť. Apoštolovia preto zostávali v mestách aj viac dní, aj viackrát ľuďom kázali a znovu všetko opakovali, aby si ľudia evanjelium dobre zapamätali a vedeli ho vyrozprávať ďalej svojim známym.

Šírenie Božieho slova a evanjelia o Pánovi Ježišovi tak šlo pomaly a trvalo dlho, ale bolo veľmi dôkladné, pretože ľudia si naozaj osvojili to, čo apoštolovia kázali. A to vôbec nie je samozrejmé. Veď pri takom ústnom šírení by sa celkom ľahko mohlo stať, že niekto si niečo zle zapamätá a bude to šíriť ďalej inak – nesprávne. Práve takto vznikajú nepravdivé klebety: jedna pani videla suseda, ktorý sa pri návrate domov zapotácal pred dverami, pretože sa potkol o kameň. Pomyslí si, že sused je opitý a s radosťou vyrozpráva svojej kamarátke: „Môj sused prišiel domov opitý“. Tá povie svojej kamarátke: „Predstav si, ten inžinier v našom vchode je alkoholik a každý deň chodí domov opitý.“ Kamarátka povie zasa ďalšej: „Predstav si, v našom vchode býva jeden inžinier, čo pije a berie drogy.“ A tá povie zasa ďalej: „Predstavte si, v našom vchode býva jeden gauner, ktorý pije, berie drogy a ešte aj podvádza.“ A o pár dní je klebeta hotová, pretože každý si vypočul správu, trochu ju upravil a v inej podobe podal ďalej. Viete si predstaviť čo by zostalo z evanjelia, keby si ho takto ľudia podávali?

Ale Pán Boh svojim Svätým Duchom strážil čistotu Božieho slova a dával pozor, aby sa zvesť o Pánovi Ježišovi šírila síce pomalšie ale zato správne a pravdivo. A tak vďaka tomu aj my dnes po rokoch a stáročiach máme skutočnú a pravdivú zvesť o Pánovi Ježišovi Kristovi a môžeme sa úprimne z Jeho diela radovať. Ďakujme Mu a ďakujme aj Pánu Bohu za Jeho úžasnú moc, ktorou spôsobil, že sa Jeho slovo tak pravdivo zachovalo a dostalo až k nám.

Na záver si môžeme zahrať hru. Usadíme sa do kruhu a jeden pošepne susedovi do ucha nejaké slovo či vetu. Ten ju pošepne ďalej, ten zasa ďalej a posledný ju povie nahlas. Zistíme tak, či sa veta dostala do cieľa v takej podobe, ako vyšla zo štartu.


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.03 sekúnd