DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 11 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (65236 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28841 čtenářů)
· 3: Srdce - (25936 čtenářů)
· 4: Holubica - (21234 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19958 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15617 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12629 čtenářů)

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Pavol


Autor: admin - Pondelok, 14.05. 2012 - 00:00:00
Nedeľa po Vstúpení (20. máj 2012)

Keď prišiel do Jeruzalema, pokúsil sa pripojiť k učeníkom, ale všetci sa ho báli, lebo neverili, že je učeník. Ujal sa ho však Barnabáš a uvedúc ho k apoštolom, rozpovedal im, ako na ceste videl Pána a že hovoril s Ním, aj ako neohrozene kázal v Damasku v mene Ježišovom. A prebýval s nimi v Jeruzaleme, kázal neohrozene v mene Pánovom“ (Skutky 9, 26-28)

Na začiatku roka sme si postupne predstavili mužov, ktorí zapísali skutky a slová Pána Ježiša Krista do evanjelií a vďaka ktorým dnes môžeme toho toľko o Pánovi Ježišovi vedieť. Teraz – v období po Veľkej noci, kedy sa radujeme zo vzkriesenia Pána Ježiša, všimnime si trochu viac tých, ktorí stáli po boku Pána Ježiša a po Jeho smrti a vzkriesení sa stali Jeho prvými svedkami a hlásateľmi.

Spomínate si ešte na muža, ktorý sa volal Saul a bol veľkým prenasledovateľom kresťanov a nasledovníkov Pána Ježiša?

(Ak sme príbeh o Pavlovi v nedávnej minulosti preberali, môžu nám ho v rámci opakovania pripomenúť deti. Ak nie, môžeme im ho v krátkosti porozprávať.)

Saul bol vzdelaný a veľmi horlivý človek. Snažil sa o to, aby v jeho krajine bol pokoj a aby sa nešírili žiadne bludné učenia – za takéto bludné učenie považoval aj učenie Pána Ježiša a Jeho nasledovníkov. Preto horlivo sliedil a zatýkal všetkých, ktorí takéto učenie rozširovali. Raz sa dozvedel, že v Damasku je veľa kresťanov a vyžiadal si povolenie ísť tam a pozatýkať všetkých, ktorých nájde. Cestou sa mu však prihodilo čosi zvláštne. Už bol blízko cieľa, keď sa mu zrazu zjavilo pred očami veľké svetlo a začul hlas, ktorý mu hovoril: „Saul,Saul, prečo ma prenasleduješ?“ On padol na zem a v ohromení - keďže nevidel nikoho iba to svetlo – sa spytoval: „Kto si, pane?“ A hlas mu odpovedal: „Som Ježiš, ktorého ty prenasleduješ. Ale ťažko sa ti bude vzpierať ostňu!“  Saul sa celý triasol  na zemi a chvejúcim hlasom sa spytoval: „Čo chceš aby som urobil?“ A Ježiš mu povedal: „Choď do mesta. Tam ti už povedia, čo máš robiť.“  A tým svetlo zmizlo a hlas zamĺkol. No Saul zostal slepý a jeho sprievodcovia, ktorí tiež počuli hlas ale nič nevideli, ho museli odviesť do Damasku. Tam Pán Ježiš prehovoril k istému mužovi – Ananiášovi – a poslal ho, aby šiel k Saulovi, pozdravil ho a položil na neho ruky. Ananiáš najprv nechcel, lebo sa Saula bál, Každý o ňom predsa vedel, že zatýka kresťanov. No nakoniec predsa len šiel do domu, kde mal Saul byť a tu našiel namiesto obávaného hrôzyplného mocného Saula iba zmäteného slepého muža. Položil na neho ruky a on zaraz začal vidieť. Tak sa vlastne prvýkrát Saul stretol s kresťanmi inak ako ich prenasledovateľ.

Saul síce nebol učeníkom Pána Ježiša Krista a nestal sa apoštolom tak ako ostatní Ježišovi učeníci. Uveril v Pána Ježiša oveľa neskôr – až keď Pán Ježiš už vstúpil na nebesá, až keď Jeho učeníci rozniesli evanjelium do okolitých krajov, až keď sa kresťanstvo rozšírilo. No potom – keď sa na ceste do Damasku stretol s Pánom Ježišom, stal sa z neho asi najhorlivejší apoštol a meno Saul - ktoré mu pripomínalo jeho starý život, kedy bol nepriateľom Ježiša – si zmenil na meno Pavol.

Pavol nekázal iba v Jeruzaleme a jeho okolí – ba práve tam nie. Kázal v iných krajinách – odľahlých častiach Ríma – podnikal ďaleké cesty a rozniesol evanjelium o Kristovi na všetky strany. Pri svojich cestách navštívil dnešné Grécko, Turecko či Taliansko, čo boli vtedy veľmi ďaleké kraje. Mnoho miest prešiel peši, plavil sa loďou po moriach. Neraz bol aj väznený, neraz vypočúvaný. Kázal na námestiach, v chrámoch, v prírode, ale aj pred kráľmi, ak ho zajali a chceli počuť. Pavol sa nikdy nebál hovoriť o Ježišovi a túto svoju odvahu vyznal aj v jednom zo svojich listov, kde napísal: „Ja sa nehanbím za evanjelium Kristovo, lebo mocou Božou je ono na spasenie každému veriacemu“ (R 1,16). Pavol napísal mnoho listov, z ktorých 13 máme dodnes zachovaných v Biblii. A napokon po rokoch kázania a cestovania zomrel v Ríme.

Pavol je jedným z najväčších svedkov Pána Ježiša Krista a hoci neprecestujeme toľko krajov ako on, predsa nám dáva príklad, aby sme aj my rovnako horlivo a odvážne o Pánovi Ježišovi hovorili.

Na záver sa môžeme naučiť slová apoštola Pavla z R 1,16 naspamäť.


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.04 sekúnd