DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 11 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (65236 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28841 čtenářů)
· 3: Srdce - (25936 čtenářů)
· 4: Holubica - (21234 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19958 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15617 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12629 čtenářů)

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Bratia Zebedeovi


Autor: admin - Pondelok, 30.04. 2012 - 00:00:00
4. po Veľkej noci (6. máj 2012)

Vtedy prišli k Nemu Jakub a Ján, synovia Zebedeovi, a povedali Mu: Majstre, chceme, aby si nám urobil, o čo Ťa prosíme. A On im povedal: Čo chcete, aby som vám urobil? Odpovedali Mu: Daj nám, aby sme Ti sedeli jeden na pravici, druhý na ľavici v Tvojej sláve. Ale Ježiš im riekol: Neviete, čo prosíte. Či môžete piť kalich, ktorý ja pijem, alebo byť pokrstení krstom, ktorým som ja pokrstený? A oni Mu povedali: Môžeme. Nato riekol im Ježiš: Kalich, ktorý ja pijem, budete piť, a krstom, ktorým som ja krstený, budete pokrstení; ale dať vám, aby ste mi sedeli na pravici alebo ľavici, nie je mojou vecou, to (sa dostane) tým, ktorým je pripravené. Keď to počuli desiati, začali sa mrzieť na Jakuba a Jána. Ale Ježiš ich povolal k sebe a povedal im: Viete, že tí, čo sú pokladaní za vladárov národov, panujú nad nimi, ich mocnári vykonávajú svoju moc nad nimi. Medzi vami to však tak nebude; ale kto by sa medzi vami chcel stať veľkým, bude vaším služobníkom. A kto by chcel byť medzi vami prvý, bude sluhom všetkých. Lebo ani Syn človeka neprišiel, aby Jemu slúžili, ale aby On slúžil a dal život ako výkupné za mnohých.“ (Marek 10, 35-45)

Na začiatku roka sme si postupne predstavili mužov, ktorí zapísali skutky a slová Pána Ježiša Krista do evanjelií a vďaka ktorým dnes môžeme toho toľko o Pánovi Ježišovi vedieť. Teraz – v období po Veľkej noci, kedy sa radujeme zo vzkriesenia Pána Ježiša, všimnime si trochu viac tých, ktorí stáli po boku Pána Ježiša a po Jeho smrti a vzkriesení sa stali Jeho prvými svedkami a hlásateľmi.

Spomínate si ešte na zázračný rybolov, pri ktorom Pán Ježiš oslovil Šimona – Petra a jeho brata Ondreja a povolal ich, aby sa stali Jeho učeníkmi? Vedeli by ste porozprávať čo sa to vtedy stalo?

(Zopakujeme si príbeh o zázračnom lovení rýb)

Keď Pán Ježiš takýmto zázračným spôsobom dopomohol rybárom k úspešnému lovu a pozval ich, aby sa stali Jeho učeníkmi, neboli to iba Peter a Ondrej, ktorí Ho nasledovali. Boli tam aj ich spoločníci Jakub a Ján – bratia Zebedeovi. Títo sa stali spolu s Petrom a Ondrejom prvými učeníkmi Pána Ježiša a verne Ho sprevádzali, dokonca aj ich matka patrila k tým ženám, ktoré rady počúvali Pána Ježiša a bola aj na vrchu Golgota, kde Ho ukrižovali. Stála pod krížom spolu s ostatnými ženami a žialila.

Pán Ježiš často brával Jakuba a Jána so sebou aj na také miesta, kde šiel iba s niektorými vybranými učeníkmi. Napríklad keď sa pred svojim zajatím modlil v záhrade Getseman, boli to iba Peter a bratia Zebedeovi, ktorých vzal so sebou a chcel, aby s Ním bdeli.

Jedného dňa prišli títo dvaja bratia za Ním a žiadali Ho o láskavosť. Chceli, aby im prisľúbil miesto po svojej pravici a ľavici vo svojom kráľovstve. Čo si myslíte o takejto prosbe?

(Môžeme rozviesť krátku diskusiu o podobných žiadostiach)

Pán Ježiš týchto dvoch láskavo, ale dôrazne napomenul. „Neviete čo žiadate. Či môžete piť z kalicha, z ktorého ja pijem a byť krstení krstom, ktorým som ja pokrstený?“ spýtal sa ich. A oni odpovedali: „Môžeme“. „Správne. Z kalicha, z ktorého ja pijem, budete piť a krstom, ktorým som ja krstený, budete aj vy pokrstení. Ale dať vám to čo žiadate, nie je mojou vecou, ale dostane sa tým, ktorým to môj nebeský Otec pripravil“. Táto odpoveď hovorí, že Pán Ježiš sa nám v mnohom približuje, môžeme mať s Ním veľmi veľa spoločného, môžeme prijímať krst, ktorý aj On prijal, neraz dokonca trpíme tak ako On trpel (pri zmienke o kalichu totiž nemyslel Pán Ježiš na nápoj, ale na utrpenie, pretože práve utrpenie sa neraz prirovnávalo ku kalichu horkosti). Ale nemôžeme od Neho žiadať priveľa a hlavne nemáme žiadať nesprávne veci, akými sú povýšenie, moc a podobne. To všetko sú veci, ktoré si človek musí zaslúžiť a to jedine skromnosťou a poslušnosťou.

Keď ostatní učeníci počuli prosbu Jakuba a Jána, namrzeli sa a hrešili ich. Ale vtedy Pán Ježiš prehovoril ku všetkým a povedal im: „Kto by sa medzi vami chcel stať veľkým, nech je vaším služobníkom“. Tak nám Pán Ježiš povedal, že nie ten, kto túži po majetku, sláve či moci bude Pánom Bohom požehnaný ale práve ten, kto je skromný, kto radšej sám priloží ruku k dielu a poslúži druhým ako by čakal, že budú jemu slúžiť. Pán Ježiš pritom poukázal aj na seba a povedal: „Ani ja som neprišiel na svet preto aby mi slúžili, ale aby som ja slúžil“. A naozaj, Pán Ježiš celý život žil skromne a chudobne, pomáhal kde mohol a sám sa neraz sklonil a vykonal aj veci, ktoré by ako Boží Syn robiť nemusel, napríklad umyl svojim učeníkom nohy.

Zapamätajme si slová Pána Ježiša, ktorý povedal: „Mnohí prví budú poslední a poslední prví“ (Mt 10,31). To je výstižné zhrnutie toho, čo povedal aj bratom Zebedeovým. Oni napokon verne vytrvali pri Ňom a po Jeho vzkriesení hlásali evanjelium. Možno po tomto rozhovore aj zmenili svoj postoj k prvenstvu, sláve a moci. Písmo o nich neskôr hovorí iba veľmi málo, no ich rozhovor s Pánom Ježišom je poučením aj pre nás, aby sme pred prvenstvom hľadali radšej skromnosť a spoliehali sa na to, že keď Pán usúdi, sám nás povýši, ak bude chcieť.


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.06 sekúnd