DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 9 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (65236 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28841 čtenářů)
· 3: Srdce - (25936 čtenářů)
· 4: Holubica - (21234 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19958 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15617 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12629 čtenářů)

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Peter


Autor: admin - Streda, 11.04. 2012 - 12:14:52
1. po Veľkej noci (15. apríl 2012)

Peter  

V prvý deň po sobote, včasráno, keď ešte bola tma, prišla Mária Magdaléna ku hrobu a videla kameň odvalený od hrobu. I bežala a prišla k Šimonovi Petrovi a k inému učeníkovi, ktorého Ježiš miloval, a hovorila im: Vzali Pána z hrobu a nevieme, kam Ho položili. Peter a ten druhý učeník pobrali sa teda a šli ku hrobu. Obaja bežali spolu, ale ten druhý učeník predbehol Petra a prišiel prvý ku hrobu. Nahnúc sa, videl tam plachty ležať, ale nevošiel dnu. Tu prišiel aj Šimon Peter, ktorý ho nasledoval, vstúpil do hrobu a videl tam plachty ležať. Ale šatka, ktorú (Ježiš) mal na hlave, nebola medzi plachtami, lež osobitne zvinutá na inom mieste. Vtedy vošiel aj ten druhý učeník, ktorý prišiel prvý ku hrobu, i videl a uveril; ešte totiž nepoznali Písmo, že mal vstať z mŕtvych. Potom sa učeníci vrátili domov.“ (Ján 20, 1-10)

Na začiatku roka sme si postupne predstavili mužov, ktorí zapísali skutky a slová Pána Ježiša Krista do evanjelií a vďaka ktorým dnes môžeme toho toľko o Pánovi Ježišovi vedieť. Teraz – v období po Veľkej noci, kedy sa radujeme zo vzkriesenia Pána Ježiša, všimnime si trochu viac tých, ktorí stáli po boku Pána Ježiša a po Jeho smrti a vzkriesení sa stali Jeho prvými svedkami a hlásateľmi.

Apoštol Peter bol  jednoduchým človekom. Bol to rybár, ktorý sa pôvodne volal Šimon. Mal otca a brata, ktorí tiež pracovali ako rybári a tak sa celý ich život točil okolo vody a rýb. Keď jedného dňa prišiel k ich jazeru Pán Ježiš a za Jeho prítomnosti nalovili mimoriadne množstvo rýb, spoznal Peter, že toto nie je obyčajný človek, ale je to Boží Syn. Najprv sa zľakol a chcel, aby Pán Ježiš odtiaľ odišiel. Padol Mu k nohám a prosil Ho: „Odíď Pane“, ale Pán Ježiš ho láskavo pozval, aby Ho nasledoval a stal sa Jeho žiakom. Tak sa Peter a jeho brat Ondrej stali vlastne prvými učeníkmi.

Peter po celý čas verne Pána Ježiša sprevádzal. Bol veľmi všímavý, veľa uvažoval nad tým čo videl a počul a nikdy sa nehanbil spýtať sa, alebo len povedať svoj názor, aj keď nebol práve správny. Napríklad, keď sa Pán Ježiš Petrovi a dvom iným učeníkom zjavil ako nebeský Pán, Peter hneď navrhol, aby sa už medzi ľudí nevrátili a ostali tam spolu. Alebo keď Pán Ježiš povedal, že v Jeruzaleme, kam práve idú, Ho zatknú a zabijú, začal Ho Peter odhovárať, nech teda do Jeruzalema nejde. Peter neuvažoval vždy tak ako Pán Ježiš. To je samozrejmé, veď bol iba žiakom a navyše obyčajným rybárom. Ale svoje myšlienky vždy vyslovil nahlas a tak vidíme, že Pána Ježiša miloval, chcel byť stále s Ním a aj to odhováranie od cesty do Jeruzalema plynulo práve z obáv o Neho.

Keď už spolu poslednýkrát večerali a Pán Ježiš hovoril o utrpení, ktoré Ho v Jeruzaleme čaká, dušoval sa Peter, že Ho nikdy neopustí a aj na smrť pôjde s Ním. Ukázalo sa však, že jeho nadšenie nebolo až také veľké a strach o život bol silnejší. Keď totiž Pána Ježiša ešte v tú istú noc zatkli, neušiel síce Peter tak ako ostatní učeníci, ale keď sa ho vojaci spýtali, či patrí k tomu zatknutému, povedal radšej že nie a že toho zatknutého veru vôbec nepozná. To bola zrada. Peter si to aj uvedomil, zamrzelo ho to a rozplakal sa.

Ale Pán Ježiš mu aj to odpustil. Keď potom vstal z mŕtvych, zjavil sa svojim učeníkom a zjavil sa aj Petrovi. Nevytýkal mu zradu, nevytýkal mu ľudské uvažovanie, ale poveril ho, aby šiel a kázal o Ňom. A naozaj. Keď potom Pán Ježiš zoslal na zem svojho Svätého Ducha, bol Peter prvý, kto sa postavil na námestie a kázal o Ježišovi. Jeho kázeň máme dodnes zapísanú v Biblii.

Tak vidíme, že Peter, hoci bol učeníkom a neskôr apoštolom, mal svoje ľudské nedostatky a slabosti. To je však prirodzené. Jeho život nám však ukazuje, že Pán Ježiš ľudským slabostiam dobre rozumie, že pre Neho nie sú dôvodom k nášmu odsúdeniu a že nás napriek nim prijíma ako priateľov. Peter bol Pánu Ježišovi stále rovnako milý a rovnako milí sme Mu aj my. Peter však svoje slabosti oľutoval a nad zradou plakal. Dnes je ale moderné chyby si nepriznávať a zvaľovať ich na druhého. To sa medzi kamarátmi či kolegami neraz robí, ale pred Pánom Bohom sa to nedá. Pán Ježiš chyby a slabosti rád odpustí, no musíme si ich vedieť priznať. Nech je nám teda aj v tomto apoštol Peter príkladom.


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd