DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 13 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (64810 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28751 čtenářů)
· 3: Srdce - (25737 čtenářů)
· 4: Holubica - (20987 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19929 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15561 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12572 čtenářů)

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Rozsudok smrti a zrada


Autor: admin - Pondelok, 12.03. 2012 - 00:00:00
4. nedeľa pôstna (18. marec 2012)

Keď Ježiš skončil všetky tieto reči, povedal svojim učeníkom: Viete, že o dva dni bude Veľká noc a Syn človeka je vydaný, aby bol ukrižovaný. Vtedy sa zišli veľkňazi zákonníci a starší ľudu vo dvorane veľkňaza, ktorý sa volal Kaifáš, a uzniesli sa, že Ježiša ľstivo chytia a zabijú. Ale povedali: Nie vo sviatok, aby nevznikla vzbura medzi ľudom.

Nato jeden z dvanástich, Judáš Iškariotský, odišiel k veľkňazom a spýtal sa: Čo mi chcete dať, a ja vám Ho zradím? A vyplatili mu tridsať strieborných.  Odvtedy hľadal vhodnú príležitosť, aby Ho zradil.“ (Matúš 26, 1-5 . 14 - 16)

Naposledy sme si rozprávali o zvláštnom pomazaní Pána Ježiša, keď v Betánii prišla k nemu jedna žena a vyliala Mu na hlavu celú nádobu vzácnej nardovej masti. Hovorili sme o tom, že tí, čo sedeli pri stole, nespokojne šomrali a zdalo sa im, že bolo zbytočné minúť toľko drahej masti. Ale Pán Ježiš sa onej ženy zastal a prítomných – aj svojich učeníkov – napomenul.

Podľa Biblie najviac nespokojný bol učeník Judáš. Nevieme o ňom veľa, no predpokladá sa – z rôznych dostupných zdrojov – že to bol vzdelaný človek. Nebol to obyčajný rybár ako napríklad Peter a jeho brat. Judáš bol bystrý, no možno trochu príliš zameraný na seba a na politiku. Možno sa pridal k Pánovi Ježišovi z vypočítavosti lebo si myslel, že Pán Ježiš bude kráľom Izraela a on – Judáš – bude mať z toho veľký prospech. Možno sa mu nepozdávalo, že prešli už roky a Pán Ježiš sa stále nezberá zasadnúť na trón. Možno keď Pán Ježiš vstupoval do Jeruzalema za plesania zástupov – ako sme si o tom hovorili minule – ožila v ňom nádej a dúfal, že teraz sa už Pán Ježiš naozaj stane kráľom. Nevieme čo sa odohrávalo v srdci a mysli Judáša. Vieme však, že po udalosti v Betánii, kde bol svedkom toho, ako akási žena vyliala Pánovi Ježišovi na hlavu drahú masť a On ju za to vôbec nevyhrešil, vybral sa k veľkňazom.

Veľkňaz bola v Izraeli veľmi dôležitá osoba. Len si spomeňte, ako sme nedávno hovorili o chráme a o tom, že jediný chrám bol v Jeruzaleme. Iba tam sa smeli prinášať obete a iba tam bolo sväté miesto, kde – podľa nich - prebýval Boh. A hoci bolo v chráme mnoho kňazov, iba jediný – veľkňaz – hlava všetkých kňazov – smel raz do roka vstúpiť do tejto svätyne. Veľkňaz bol nielen hlavou všetkých kňazov, ale v očiach ľudí bol ten, kto má najbližšie k Bohu, kto ako jediný smie predstúpiť priamo pred Božiu tvár. Veľkňaz však nemal moc iba v chráme a v otázkach prinášania obetí, ale spolu s veľradou mohol rozhodovať aj o dôležitých veciach v krajine. Dalo by sa povedať, že popri kráľovi to bol druhý najdôležitejší človek.

Práve veľkňaz a židovská rada sa po príchode Pána Ježiša Krista do Jeruzalema rozhodli, že Ho zabijú. Vadilo im, že ľudia idú za Ním, že Ho počúvajú a že Jeho slovám dávajú prednosť pred tými ich slovami. Povedali si, že bude lepšie, ak sa Ho zbavia a národ na Neho po čase zabudne a všetko sa vráti do starých koľají. Nevedeli však, ako to urobiť, pretože prísť k Pánovi Ježišovi  v prítomnosti ľudí sa báli. Báli sa, že by sa národ mohol vzbúriť, že by nastali nejaké nepokoje a boli by ešte väčšie problémy. Preto si povedali, že Pána Ježiša chytia tajne.

K tomuto veľkňazovi sa vybral Judáš, keď v Betánii zažil príhodu so ženou, čo vyliala Pánovi Ježišovi masť na hlavu. Prišiel k nemu a spýtal sa: „Čo mi dáte ak vám Ho zradím?“ Rozhodol sa totiž, že ak mu dajú peniaze, prezradí im, kedy a kde sa bude Pán Ježiš nachádzať, aby Ho mohli zatknúť. Oni mu ponúkli 30 strieborných, čo nebolo veľmi veľa a Judáš súhlasil. Odvtedy začal hľadať vhodnú príležitosť, kde by sa dalo Pána Ježiša zatknúť.

30 strieborných nebol veľký majetok a preto možno veľmi pochybovať o tom, že by Judáš zradil Pána Ježiša kvôli peniazom. Mal na to zrejme iné dôvody, no aké – to nevieme. Môžeme sa len domnievať. Možno Judáš dúfal, že keď sa pred Pánom Ježišom zjavia vojaci, pustí sa s nimi konečne do boja, premôže ich a stane sa kráľom. Možno si myslel, že po zatknutí a vypočúvaní sa bude Pán Ježiš tak obhajovať, že napokon v Neho všetci uveria a stane sa kráľom. Ktovie ako si to Judáš celé predstavoval. Isté však je, že mu ani vo sne nenapadlo, že Pán Ježiš sa nechá zlapať, že pri výsluchoch bude mlčať, že sa nechá biť a ponižovať a že sa napokon sám nechá ukrižovať. Keď sa to neskôr Judáš dozvedel, nesmierne ho mrzela jeho zrada, ale už sa nedalo nič robiť.

Konanie Judášovo nebolo správne. Ale aj jeho počínanie si Pán Boh použil. Veď Pán Ježiš prišiel na to na svet, aby zomrel za nás. A ako by sa to bolo stalo, keby nebolo Judáša? Judáš zohral v diele Pána Ježiša veľkú úlohu. Bolo to dôležité aj keď zlé poslanie. No napriek tomu nemôžeme Judáša súdiť. To patrí do rúk jedine Pánu Bohu. Na Judášovi však krásne vidíme, že Pán Boh dopredu všetko vie. On už dávno predtým vedel, že Judáš sa stane zradcom. A predsa Ho Pán Ježiš prijal za učeníka. Neodmietol ho ako zlého človeka. Tak vidíme, že u Pána Boha má šancu naozaj každý, že Pán Boh všetko dopredu vie a že On dokáže aj naše zlé počínanie využiť na niečo dobré. To ale neznamená, že budeme spokojne konať zlo. To nie. Ale Pán Boh má aj zlo pevne pod kontrolou a či už my alebo diabol sám konáme zlo, konáme len v takej miere, ako Pán Boh dovolí a len dovtedy, kým Pán Boh raz nepovie „Tak už dosť!“. Snažme sa o to, aby sme v tej chvíli, ak by hocikedy nadišla, neboli práve na strane zla.  


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.03 sekúnd