DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 13 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (64810 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28751 čtenářů)
· 3: Srdce - (25737 čtenářů)
· 4: Holubica - (20987 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19929 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15560 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12572 čtenářů)

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Pomazanie v Betánii


Autor: admin - Pondelok, 05.03. 2012 - 00:00:00
3. nedeľa pôstna (11. marec 2012)

Keď bol Ježiš v Betánii v dome Šimona Malomocného, prišla k Nemu žena s alabastrovou nádobou drahocennej masti a vyliala Mu ju na hlavu, keď sedel za stolom. Keď to videli učeníci, namrzeli sa a povedali si: Načo táto strata? Veď sa mohlo toto draho predať a dať chudobným! Keď to spozoroval Ježiš, riekol im: Čo zarmucujete túto ženu? Veď mi preukázala dobrý skutok; lebo chudobných vždy máte so sebou, ale mňa nemáte vždy. Ona totiž, keď mi túto masť vyliala na telo, urobila mi to na pohreb. Veru vám hovorím: kdekoľvek po šírom svete bude sa kázať toto evanjelium, na jej pamiatku bude sa hovoriť aj o tom, čo urobila.“ (Matúš 26, 6 - 13)

Stalo sa vám už niekedy, že ste chceli niečo vyjadriť, ale chýbali vám slová alebo ste mali pocit, že slová, ktoré poviete, vôbec nevystihnú skutočnú hĺbku vášho citu? Je to častý jav. Slová sú slová a city sú city. Niekedy slovami jednoducho nedokážeme vyjadriť lásku, radosť alebo žiaľ. Preto od radosti vyskakujeme a tancujeme, preto našim milovaným kreslíme srdiečka a prinášame im kvety, preto sa v smútku uchyľujeme k plaču a samote. Na vyjadrenie našich citov neraz použijeme skutky, alebo nejaké prejavy tela. Preto sa aj vaši rodičia viac potešia darčeku, ktorý je urobený zo srdca a z lásky, než takému, ktorý niekde len tak kúpite.

Pán Ježiš prišiel do Jeruzalema, no nenocoval tam. Blízko Jeruzalema sa nachádzala malá dedinka Betánia, kde býval Šimon. Pán Ježiš k nemu rád chodieval a aj teraz k nemu prišiel. Šimon pripravil pohostenie pre Ježiša, Jeho učeníkov, aj svojich priateľov. Ako tak sedeli za stolom, prišla akási žena s nádobou drahej nardovej masti. Bola to masť, ktorou kedysi kňazi pomazávali kráľov, keď ich ustanovovali do úradu. Táto žena podišla k Pánovi Ježišovi, rozbila nádobu a masť Mu vyliala na hlavu.

 Kto bola tá žena a prečo to urobila? Nevieme o nej vôbec nič. Nevieme ako sa volala, ani odkiaľ prišla. No zrejme už v minulosti prežila pri Pánovi Ježišovi niečo nádherné – možno ju uzdravil, možno ju svojim slovom oslovil a povzbudil, možno uzdravil niekoho z jej blízkych. Čo je však isté je to, že ona voči Nemu pociťovala  lásku a vďačnosť, ktorú nedokázala vyjadriť slovami. Ak by aj prišla k Pánovi Ježišovi a začala Mu rozprávať o svojej radosti a láske, bolo by to málo. Preto priniesla nádobu plnú drahej masti, bez váhania ju rozbila a vyliala Mu ju na hlavu tak, ako sa kedysi pomazávali králi. Možno tým chcela vyjadriť, že Ho ona sama považuje za kráľa, Pána jej života. Svojim skutkom Mu prejavila úctu a povýšila Ho pred všetkými na vládcu a Pána.

Pán Ježiš však nebol pozemským kráľom. On bol kráľom nebies a práve svojou skorou smrťou mal vstúpiť do svojho kráľovstva, kde sa posadil na pravici Otca nebeského. Áno, práve Jeho smrť mala byť Jeho víťazstvom nad diablom, dokončením a zavŕšením Jeho pozemského diela, vstupom do Jeho nebeskej slávy. Preto veľmi uznanlivo ohodnotil čin tejto ženy a zastal sa jej pred ostatnými ľuďmi. Tí totiž začali hundrať a šepkať si medzi sebou: „Načo bolo treba minúť takú drahú masť? Mohla ju predsa predať a peniaze dať chudobným.“ Ich hundranie muselo byť dosť hlasné, pretože ho Pán Ježiš počul. Napomenul ich však a povedal: „Prečo zarmucujete túto ženu? Veď mi urobila dobrý skutok. Chudobných budete mať vždy, ale mňa nie.“ Tak Pán Ježiš dal najavo, že si váži hodnotný dar onej ženy v podobe masti, no aj to, že rozumie tomu, čo chcela vyjadriť. Napokon Pán Ježiš povedal: „Kdekoľvek na svete bude sa kázať evanjelium, bude sa hovoriť aj o tejto žene a o tom, čo urobila.“ A to sa skutočne stalo, pretože hoci prešli stovky rokov, o skutku tejto ženy a o jej spôsobe vyjadrenia lásky a vďačnosti voči Pánovi Ježišovi hovoríme dodnes.

Videli sme, že táto žena neváhala obetovať veľmi drahú masť na vyjadrenie svojej lásky a vďačnosti. Berme si z nej aj my príklad a urobme všetko preto, aby sme dali najavo našu lásku a vďačnosť ľuďom, ktorých máme radi, no aj Pánu Bohu, ktorému nadovšetko za všetko vďačíme, a vďaka ktorému máme istotu večného života s Ním v nebi.


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.03 sekúnd