DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 13 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (64810 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28751 čtenářů)
· 3: Srdce - (25737 čtenářů)
· 4: Holubica - (20988 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19930 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15561 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12572 čtenářů)

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Plytváme energiou


Autor: admin - Pondelok, 15.02. 2010 - 00:00:00
1. pôstna (21. február 2010)

Hospodin dá silu svojmu ľudu, Hospodin bude žehnať svoj ľud pokojom!“ (Žalm 29, 11)

Čo si predstavíme pod pojmom „sila“? Možno našu vlastnú silu, vďaka ktorej dokážeme zdvihnúť ťažké veci? Určite áno, takáto sila patrí k životu a je veľmi dôležitá. Veď ako by sme inak zodvihli školskú tašku, ktorá je neraz taká ťažká? A ako by sme bez tejto sily stáli vôbec na nohách? Veď aj naše nohy potrebujú určitú silu, aby uniesli celé naše telo a my sme mohli bezstarostne behať a hrať sa. Telesnú silu potrebujeme k životu. Preto nás naši rodičia stále napomínajú keď nechceme jesť: „jedz, aby si mal silu“.

Ale sila našich rúk a nôh nie je jediná, ktorú v živote máme a potrebujeme. Je to aj sila duševná, ktorá je tiež veľmi dôležitá. Tak ako vďaka telesnej sile môžu naše nohy niesť váhu nášho tela, tak vďaka našej duševnej sile môžeme niesť neraz ťažké chvíle v živote. Ak sa nám napríklad stane niečo zlé, ak dostaneme zlú známku, ak si nenájdeme pod stromčekom želaný darček, ak nás niekto oklame, opustí alebo nám nejako ublíži, reagujeme na to rôzne. Niekto sa rozplače, plače veľmi dlho a je ťažké ho utíšiť, niekto si iba smutne povzdychne, a zasa niekto iný nesie smútok a sklamanie v sebe a nedá ho najavo. To, ako sa s takými situáciami vyrovnáme, závisí práve od našej duševnej sily. Neraz nám práve v takých chvíľach niekto blízky povie: „buď silný“. A presne to aj v takých chvíľach potrebujeme: silu.

A kto nám takú silu dáva? Možno ju tiež získať z jedla? Zo športu alebo z cvičenia? Tú duševnú silu nám dáva Pán Boh. Počuli sme to aj v dnešnom texte z Písma svätého: „Hospodin dá silu svojmu ľudu, Hospodin bude žehnať svoj ľud pokojom“. Teda tým, ktorí sa hlásia k Pánu Bohu, dá Pán Boh silu všetko prekonať a so všetkým si poradiť.

A teraz sa možno spýtate, a čo tí ľudia, ktorí v Pána Boha neveria? Majú aj oni nejakú silu? A ak áno, tak odkiaľ? Nuž áno. Určite aj oni majú silu.
Ale je to sila, ktorá je závislá od toho, akú má človek povahu, v akej je práve nálade a veľmi často sa stáva, že tá ľudská sila človeku bez Pána Boha rýchlo dôjde. Ak sa stane naozaj niečo zlé, ľudia bez Pána Boha neraz podľahnú beznádeji, panike a strachu, pretože nemajú silu. So svojou vlastnou silou zvládnu iba ľahšie prekážky, pri ťažších už nevedia čo si počať a na koho sa obrátiť. A tak sa ich zmocňuje zúfalstvo. Ale my, ktorí veríme v Pána Boha, nemusíme takej panike prepadať. Pán Boh nám totiž dá silu, s ktorou môžeme všetko zvládnuť.

Mať teda silu, jednu aj druhú – telesnú i duševnú – je dar od Pána Boha. A čo my? My neraz svojimi silami plytváme. Ako? Napríklad tak, že robíme veci, ktoré sú zbytočné, ktoré nikomu neprospejú alebo dokonca veci, ktoré môžu byť na škodu. Napríklad ak je niekto silný, chce svoju silu dokázať a dokáže to tak, že ohne dopravnú značku. Čo si myslíte, využil taký chlapec svoju silu správne? Alebo iný chlapec je neposedný, v škole ani chvíľu neobsedí na mieste a pani učiteľka mu hovorí: „ty máš ale veľa energie“. No ako náhle si treba napísať domáce úlohy alebo vyniesť smeti, je chlapec zrazu unavený, nevládze a túto prácu musí urobiť za neho niekto iný. A to je plytvanie, lebo tento chlapec mal silu a energiu na to, čo nebolo potrebné.

My máme naše sily na to, aby sme ich využívali na dobré veci. Uvedomme si to. Ak máme energie nazvyš, určite nám neuškodí, ak sa aj zahráme, zacvičíme si alebo si iným spôsobom našu „energiu“ uvoľníme. Ale dbajme na to, aby to nebolo na škodu ľuďom ani veciam. Pamätajme na to, že sme Božie deti a Pán Boh nám dal našu telesnú silu na to, aby sme vládali robiť dobré skutky a duševnú silu, aby sme mali v srdci pokoj.


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.03 sekúnd