DETSKÁ BESIEDKA

MOŽNOSTI

· Úvodná stránka
· 10 naj
· Archív článkov
· Diskusné fórum
· Hľadanie
· Na stiahnutie
· Napíšte nám
· Pomoc
· Prispejte článkom
· Štatistiky návštevnosti
· Váš účet
· Vaša pošta
· Zaujímavé odkazy vo WWWWeb Links
· Zoznam členov

Kto je OnLine

Momentálne je 12 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu

Z diskusného fóra


 pieseň
 Piesne
 KTO MOZE BYT UCITELOM BESIEDKY v ECAV

Fóra DETSKÁ BESIEDKA

7 najčítanejších článkov

7 Nejčtenější

· 1: Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004) - (64810 čtenářů)
· 2: Deň matiek 2005 - (28751 čtenářů)
· 3: Srdce - (25737 čtenářů)
· 4: Holubica - (20987 čtenářů)
· 5: Vianočné pásmo 2004 - (19929 čtenářů)
· 6: Prichádza na svet materiál pre detské besiedky!!! - (15561 čtenářů)
· 7: Prosbičky do ručičky - modlitbičky pre detičky - (12572 čtenářů)

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Načo máme nohy?


Autor: admin - Pondelok, 08.02. 2010 - 00:00:00
Predpôstna nedeľa (14. február 2010)

Potom im povedal: Choďte po celom svete, kážte evanjelium všetkému stvoreniu.“ (Marek 16, 15)

Skúšali ste niekedy spočítať, koľko krokov za deň urobíte? Možno aj hej, ale zrejme ste to veľmi rýchlo vzdali. Krokov, ktoré za deň urobíme je totiž tak veľmi veľa, že by sme sa ich asi nedopočítali. Museli by sme sa celý deň sústrediť na počítanie, alebo sedieť doma a tých krokov urobiť čo najmenej. Ale to by potom náš výsledok nebol vierohodný.

Odkedy sme sa naučili chodiť, stále niekam kráčame. Chodíme po našom byte či dome, chodíme po ulici, beháme po ihrisku, chodíme do školy, do kostola, do knižnice a vždy sa vraciame domov. V živote sme už prešli nespočetné množstvo ciest a trás a ešte ich máme veľa pred sebou. Kam ešte pôjdeme? Kam nás život zavedie? Kam nás nohy ponesú?

Ak sa v Biblii hovorí o ceste, po ktorej máme ísť, nemyslí sa tým vždy iba asfaltový chodník. Nie vždy má Biblia na mysli skutočne naše nohy a naše cesty. Pod cestou si Biblia často predstavuje náš život a prirovnáva ho k chôdzi po ceste. Inak povedané, človek, žijúci svoj život sa podobá človeku, ktorý kráča po ceste. Často musí zastať a oddýchnuť si – tak aj my v živote musíme neraz dopriať trocha voľna telu i duši. Tak ako na ceste človek príde niekedy na križovatku a musí sa vybrať správnym smerom, aj v živote sa musíme často rozhodnúť, čo budeme ďalej robiť, ktorým smerom sa náš život bude uberať. A tak ako každý, kto ide po ceste, ide k nejakému cieľu, aj náš život má svoj cieľ, ktorý je v Božom kráľovstve v nebi.

No Biblia hovorí aj o skutočných cestách a skutočnej chôdzi. Pán Ježiš napríklad poslal svojich učeníkov, aby šli do miest a dedín a všade kázali evanjelium o Pánovi Ježišovi. A oni naozaj šli. Niekde ich prijali, inde zasa nie. Pochodili veľa miest a boli dlho na cestách. Napokon sa vrátili k Pánu Ježišovi a rozprávali Mu, ako pochodili. Aj sám Pán Ježiš chodil po krajine  kázal evanjelium. A keď už nadišiel čas, aby vstúpil na nebesá k nebeskému Otcovi, opäť zveril túto úlohu učeníkom. Práve vtedy im povedal slová, ktoré sme dnes počuli: „Choďte po celom svete a kážte evanjelium“. A oni naozaj šli. Nemali autá, nemali vlaky a nemali lietadlá. Šli chvíľu pešo, chvíľu ich možno niekto odviezol kus cesty na voze. Ale boli to ich nohy, ktoré ich niesli po celej krajine a aj po okolitých krajinách. A oni ochotne kráčali. Kráčali, lebo išli kvôli Pánovi Ježišovi. Išli splniť úlohu, išli kázať evanjelium, išli robiť dobrú vec. A to je to dôležité.

Aj my dostávame v živote mnoho pozvaní a úloh, aby sme niekam išli. Raz nás posiela mama von so smeťami alebo na nákup do obchodu, inokedy nás kamaráti volajú von hrať sa, venčiť psa alebo oslavovať narodeniny. Ideme alebo zostaneme doma? To je vždy rozhodnutie, ktoré musíme urobiť. No majme na pamäti to, že naše cesty by nás vždy mali privádzať na miesta, kde môžeme urobiť niečo dobré a naše nohy by nám mali takisto slúžiť na dobro. Veď Pán Boh nám dal ruky, aby sme nimi konali dobré skutky, ústa, aby sme nimi hovorili dobré a potešujúce slová a nohy, aby nás odniesli všade tam, kde môžeme byť užitoční, kde môžeme pomôcť ľuďom alebo osláviť Pána Boha.

Ak nás kamarát volá niekam, kde vieme, že sa bude diať niečo nedobré, radšej odmietnime. Ani nechoďme tam, kde by nám mohlo hroziť niečo zlé, kde by sme mohli byť navádzaní na zlé skutky alebo iné hriešne veci. Radšej nech nás nohy odnesú tam, kde môžeme urobiť radosť kamarátovi, pomôcť mu s úlohou alebo byť užitoční rodičom.

Našim nohám však rozkazujeme my sami. Preto ak sa zapletieme do niečoho nekalého – ak budeme v partii chlapcov, ktorí kradnú jablká zo susedovej záhrady a prichytia nás, darmo sa budeme vyhovárať. Prvá otázka našich rodičov bude: načo si tam šiel? Veru, načo? Prečo nás ta nohy odniesli? Pretože sme im to dovolili, pretože sme to sami chceli. Chceli sme byť na mieste, kde sa plánuje hriešna vec – krádež. A to je práve chyba. Tak vidíme, že hriech vzniká v srdci a v myšlienke. Musíme si to včas uvedomiť, aby sme hriechu dokázali predísť. Ak si včas uvedomíme, že títo moji spolužiaci určite plánujú nejakú nezbednosť ak ma volajú do susedovej záhrady, dokážeme sa rozhodnúť správne a neísť tam, kde číha hriech. Vtedy sa vyhneme tej zlej ceste a naše kroky nepôjdu zlým smerom. Práve toto od nás chce Pán Ježiš – aby sme včas zvažovali, kam ísť a kam neísť, ktorá cesta je dobrá a ktorá zlá, na ktorej môžeme činiť dobro a na ktorej narobíme zlo. A Pán Boh aj tak o všetkom vie. V žalme 1 je napísané, že „vie Hospodin o ceste spravodlivých ale cesta bezbožných vedie do záhuby“. Tak kráčajme aj my tou správnou cestou nie len vonku ale aj v živote.

 


 

Prihlásiť sa

Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.

Súvisiace odkazy

· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Prednáška psychologičky Mgr. Aleny Nyplovej (Zvolen - 4.9.2004)

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

DETSKÁ BESIEDKA
Tento web spravuje sekcia práce s deťmi vnútornej misie Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku.
Napíšte nám svoje pripomienky, podnety a návrhy k tomuto webu

Tieto stránky vznikli s pomocou Jiřího Stavinohu - autora redakčného systému United-nuke, za čo mu patrí naša vďaka.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.02 sekúnd