Duchovná pieseň 2016 vo Zvolenskom senioráte

V piatok 8. 4. 2016 sa Evanjelický chrám Boží v Očovej už po druhý raz stal dejiskom seniorálneho kola súťaže Duchovná pieseň 2016. „Spievajte Hospodinovi novú pieseň! Lebo vykonal divné veci...“ - Slovami žalmistu privítala domáca zborová farárka asi sedemdesiat súťažiacich a divákov.
Po privítaní a speve úvodnej piesne nasledovalo krátke zamyslenie a modlitba, ktoré mal Mgr. Jozef Pacek. Na záver úvodného stíšenia sa ešte zaspievala pieseň a následne sa kostol rozozvučal duchovnými piesňami, ktoré spievali jednotlivé súťažiace deti a mládež.

V prvej kategórii súťažilo 6 detí zo 4 cirkevných zborov (B. Bystrica, Ľubietová, Očová a Ostrá Lúka), pričom najmladšia účastníčka Hanka Ťavodová z Očovej mala len 4 roky. V druhej kategórii sa predstavili 2 deti z 2 cirkevných zborov (Ľubietová, Očová). V tretej kategórii súťažilo 6 súťažiacich zo 4 cirkevných zborov (Ľubietová, Ostrá Lúka, žiačka Ev. gymnázia v B. Bystrici, Zvolen). Vo štvrtej kategórii súťažili 4 súťažiaci (jedna z B. Bystrice, jedna z Očovej, dvaja za Ev. gymnázia v B. Bystrici).

Po svojich vystúpeniach sa súťažiaci presunuli na občerstvenie do fary a členovia poroty sa zatiaľ radili o ich hodnotení. Porota pracovala v nasledovnom zložení: Mgr. Ján Čáby (senior ZVS), Mgr. Andrea Valentová (predsedníčka VMV ZVS), Mgr. art. Peter Bibza (predseda poroty) a Mgr. Jozef Pacek (zborový farár z Kremnice). Členovia poroty rozhodli o víťazoch takto:
1. kategória: Zlaté pásmo: Sarah Čábyová z Ostrej Lúky
2. kategória: Zlaté pásmo: nebolo udelené
3. kategória: Zlaté pásmo: Michal Baranec zo Zvolena
4. kategória: Zlaté pásmo: Ondrej Baranec zo Zvolena
Víťazi za Evanjelické gymnázium postupujúci na celoslovenské kolo: Tereza Balleková - 3. kategória a Jana Hašková - 4. kat.

Všetci účastníci boli odmení diplomami a zaujímavými cenami. „Víťazom postupujúcim na celoslovenské kolo srdečne blahoželáme a všetkým súťažiacim ďakujeme za to, že potešili naše srdcia. Všetci ste v istom zmysle slova víťazmi, veď ste spievali Pánu Bohu zo srdca,“ povedal jeden z porotcov pri odovzdávaní cien.

Účastníci Duchovnej piesne 2016 v Očovej prežili neobyčajné piatkové dopoludnie, ktoré potešilo nielen nás, ale zaiste aj samotného Pána Boha. Veď ako čítame v Písme svätom: „... je dobré spevom oslavovať nášho Boha; lebo chválospev je milý, ľúbezný...“ (Ž 147, 1)