Ekumenická duchovná akadémia 2015

V piatok 13. novembra 2015 sa generálny biskup Miloš Klátik zúčastnil na III. duchovnej akadémii Ekumenickej duchovnej rady Svetového združenia Slovákov v zahraničí, kde pozdravil našich rodákov v mene ECAV na Slovensku.
Akadémia EDR SZSZ sa niesla v duchu Roku Ľudovíta Štúra, ako aj 1130. výročia smrti vierozvesta Metoda. Téma rokovania znela: Ekuména slovenského národa, súčasť kresťanskej Európy a sveta. Účastníkov duchovnej akadémie v pozdravnom príhovore oslovil predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ján Varšo.

Na zasadnutí sa zúčastnili poprední predstavitelia cirkví spomedzi Slovákov žijúcich v zahraničí: predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský, predsedu Ekumenickej duchovnej rady biskup Samuel Vrbovský a farár Ján Vida zo Slovenskej evanjelickej a. v. cirkvi v Srbsku, superintendent Marián Čop z ECAV v ČR, senior Juraj Bálint zo Slovenského evanjelického luteránskeho seniorátu v Rumunsku, farár Atilla Szpisák zo Slovenského Komóša v Maďarsku, vedecký expert SZSZ Stanislav Bajaník a zástupcovia rímskokatolíckej a gréckokatolíckej cirkvi.

Ekumenická duchovná rada na záver prijala Posolstvo a Memorandum Slovákom celého sveta k adventu a Vianociam. Zasadnutie modlitbou a požehnaním ukončil predseda EDR biskup Samuel Vrbovský a spoločný spev hymnickej piesne od Karola Kuzmányho Kto za pravdu horí.