„Vy ste soľ zeme“ v senioráte Torgau

Seniorát Torgau z našej partnerskej Evanjelickej cirkvi stredného Nemecka v spolupráci so Spolk om Martina Luthera a Dielom Gustava Adolfa zorganizoval v dňoch 8. – 19. januára 2015 podujatie pre veriacich z okolia reformačného mesta Torgau na tému „Vy ste soľ zeme“.
Pozvanie prijali generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, biskup Evanjelickej cirkvi v Maďarsku Tamás Fabiny, vrchný cirkevný radca Evanjelickej krajinskej cirkvi v Sasku Friedemann Oehme a Jens Lattke z referátu partnerskej a ekumenickej spolupráce Evanjelickej cirkvi stredného Nemecka.

V nedeľu sa všetci pozvaní zúčastnili na službách Božích v Torgaue, kde bol slávnostným kazateľom brat biskup Tamás Fabiny, a v Bad Dübene, kde kázňou slova Božieho poslúžil náš generálny biskup Miloš Klátik. Pre svoju kázeň si vybral text z Evanjelia podľa Jána o svadbe v Káne Galilejskej. Zdôraznil, že na základe tohto príbehu sa môžeme pýtať, akú pomoc očakávame my od Ježiša Krista. Ak Kristovi dôverujeme, naša nádej nepozná hranice. Dôverujme Mu, že nám pomôže aj vtedy, ak v živote nevieme ako ďalej.

V popoludňajších hodinách diskutovali hostia v plenárnej sále na zámku v Torgau na tému Spoločenská zodpovednosť evanjelických veriacich v Maďarsku a na Slovensku. Hovorili o témach, ktoré sú v ich krajinách aktuálne, a o tom, ako sa cirkvi k týmto témam, resp. problémom stavajú. Vo večerných hodinách biskupi predstavili krátke filmy o ich cirkvách. V pondelok privítala hostí primátorka mesta Torgau Andrea Staude. Hostia si mali možnosť prezrieť aj miestne gymnázium, kde ich študenti uviedli divadelné predstavenie o Lutherovi.

Mesto Torgau leží 50 km južne od Wittenbergu a má približne 20-tisíc obyvateľov. Veľký význam malo hlavne v čase reformácie. Martin Luther kázaval v miestnom kostole St. Marien veľmi často. Jeho manželka Katarína tu prežila posledné dni svojho života. Neďaleko zámku, v priestoroch, kde bývala, sa nachádza múzeum, kde sa návštevníci dozvedia veľa o jej zbožnom živote.