Ďakovné služby Božie v Petržalke

Pri príležitosti životného jubilea generálneho biskupa Miloša Klátika sa v stredu 11. 9. 2013 v Ev. a. v. kostole Sv. Trojice v Bratislave-Petržalke konali ďakovné služby Božie. Zúčastnili sa na nich predstavitelia cirkví zo Slovenska i zo zahraničia, predstavitelia štátnej správy a samosprávy, evanjelickí farári, dozorcovia a ďalší hostia.
Na službách Božích liturgovali bratia biskupi Miloš Klátik, Milan Krivda a Slavomír Sabol, seniori Ivan Mucha a Miroslav Dubek, predseda Vieroučného výboru ECAV Ján Meňky, predseda Združenia evanjelických duchovných Jaroslav Matys a domáci zborový farár Ján Kolesár.

Slávnostnou kázňou na základe Žalmu 103, 1 − 5 poslúžil biskup ZD Milan Krivda, zástupca generálneho biskupa. Vyzdvihol v nej dlhoročné pôsobenie Miloša Klátika v CZ ECAV Bratislava-Petržalka, kde sa zaslúžil o vybudovanie evanjelického kostola, fary a zborového centra, ako aj o založenie Cirkevnej materskej školy Dr. Filipa Melanchtona – prvej evanjelickej materskej školy u nás, Cirkevnej základnej školy a Evanjelického gymnázia Dr. Martina Luthera v Bratislave, ako i jeho pôsobenie na EBF UK v Bratislave a v rôznych funkciách doma i v zahraničí. Pri spomienke na roky ich spoločného pôsobenia v Petržalke na záver kázne povedal: „Je naozaj krásne prísť na tie miesta, kde sme slúžili, a pritom vidieť a stretnúť bývalých cirkevníkov, ktorí sa neotočia chrbtom, ale svojím správaním vzdajú úctu, lebo vedia, že žijeme svoj život nie pre seba, ale pre iných. Iste je to veľké povzbudenie, keď za nami vidieť výsledky našej práce, namáhania sa. Aj preto na dnešných službách Božích ďakujeme a dobrorečíme za nášho vzácneho spolubrata pri jeho peknom životnom jubileu.“

Pozdravný príhovor za Evanjelickú cirkev a. v. na Slovensku predniesol generálny dozorca Imrich Lukáč a spolu s biskupom Milanom Krivdom zablahoželali generálnemu biskupovi k jeho päťdesiatym narodeninám. Za cirkevný zbor v Petržalke sa k pozdravu pripojil bývalý zborový dozorca Pavel Strhár spolu so sestrou farárkou Evou Kolesárovou a zborovou dozorkyňou Annou Drobnou. V príhovore vyzdvihol nielen jeho zásluhy na vybudovaní materiálneho zázemia cirkevného zboru, ale i jeho rozsiahlu misijnú činnosť, nakoľko za pôsobenia Miloša Klátika a jeho manželky Oľgy sa počet cirkevníkov v tomto zbore zvýšil desaťnásobne.

Za Svetový luteránsky zväz generálneho biskupa pozdravil viceprezident SLZ, biskup Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku Frank Otfried July; za Spojené evanjelické luteránske cirkvi v SRN vrchný cirkevný radca VELKD Norbert Denecke z Hannoveru; ďalej superintendent Evanjelickej cirkvi a. v. v Rakúsku Paul Weiland a biskup Evanjelickej cirkvi a. v. v Poľsku Jerzy Samiec. Všetci vyzdvihli jeho aktívne pôsobenie v medzinárodných kresťanských grémiách.

Za farárske spolky za prihovoril predseda farárskeho spolku v Durínsku Martin Michaelis spolu s Hartmutom Zweiglem, predsedom farárskeho spolku vo Württembersku, a Jaroslavom Matysom, predsedom Združenia evanjelických duchovných ECAV na Slovensku.

V mene Rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku vystúpil s príhovorom predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský. Vyzdvihol úsilie generálneho biskupa v oblasti ekumény aj vo vzťahu k rímskokatolíckej cirkvi; jeho otvorenosť, iniciatívu a ochotu hľadať nové spôsoby riešenia a reagovať na aktuálne otázky, ktoré vznikajú v spoločnosti. Na službách Božích sa zúčastnil aj spišský diecézny biskup Štefan Sečka a predstavitelia členských cirkví Ekumenickej rady cirkví (ERC) v SR.

Za ERC v SR generálnemu biskupovi zablahoželal jej podpredseda, biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku László Fazekas; a za ERC v ČR patriarcha Cirkvi československej husitskej Tomáš Butta. K pozdravom sa pripojil aj predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Igor Rintel.

Za štátnu správu generálnemu biskupovi zagratuloval podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ. V príhovore ocenil jeho dobré kontakty so štátnymi orgánmi a vzácnu schopnosť získavať ľudí pre dobrú vec.

V rámci služieb Božích generálnemu biskupovi odovzdali vedecký teologický zborník Cestou evanjelia, zostavený k jeho päťdesiatke. Prispelo do neho 31 biskupov, profesorov a teológov zo zahraničia i zo Slovenska. Za jeho zostavovateľov mu zablahoželal prof. Juraj Bándy a pripojili sa prof. Rudolf Keller z Univerzity v Regensburgu a biskup Milan Krivda.

Brat generálny biskup poďakoval všetkým prítomným, že uprostred pracovného týždňa a mnohých povinností prišli často aj z veľkej vzdialenosti. Na záver spomenul krásne, požehnané chvíle, ktoré v tomto cirkevnom zbore prežil, a vyslovil vďaku všetkým svojim vtedajším spolupracovníkom a rodine, vďaka ktorým sa podarilo dobré dielo, ako i všetkým, ktorí s pomocou Božou pripravili tieto ďakovné služby Božie aj posedenie v areáli zborového centra.

Do programu služieb Božích prispel domáci spevokol Laudate z Petržalky s dirigentom Tomášom Rojčekom, kantor Miloš Matejka, ako aj Christine Michaelisová (organ) a Martin Michaelis (diskantový lesný roh).

Ad multos annos, ad multos felicissimos annos!