Ďakovné služby Božie 70. výročiu skončenia 2. svetovej vojny

Evanjelický chrám v Trenčianskych Stankovciach bol 8. mája 2015, na 70. výročie skončenia 2. svetovej vojny v Európe, naplnený do posledného miesta, ba mnohí veriaci aj stáli. Ďakovné služby Božie v priamom prenose vysielala RTVS – Slovenská televízia.
Domáci viery aj množstvo hostí z radov príslušníkov ozbrojených zložiek prišli na ďakovné služby Božie sviatočne naladení, aby piesňami i hudbou ďakovali Pánu Bohu za dar víťazstva nad nacistickou porobou a fašizmom v Európe. Výnimočnosť služieb Božích podčiarkla aj prítomnosť čestnej stráže OS SR, generálov a vysokých dôstojníkov z radov bývalých i súčasných príslušníkov Ozbrojených síl a ozbrojených zborov (OS a OZ SR), ako aj účasť člena vojenského diplomatického zboru Ruskej federácie.

Na programe slávnostných služieb Božích, ktoré z poverenia Predsedníctva ECAV na Slovensku pripravil miestny cirkevný zbor pod vedením svojej farárky Jarmily Petrulovej a riaditeľa Úradu EPS MV SR pplk. Milana Petrulu, sa podieľala aj Ekumenická pastoračná služba (EPS) v OS a OZ SR prostredníctvom generálneho duchovného OS a OZ SR plk. Mariana Bodolló, duchovných EPS i účasťou ostatných predstaviteľov Ústredia EPS. Zhromaždeniu sa prihovoril aj 2. zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálmajor Ing. Pavel Macko. Pozdravný list od generálneho biskupa ECAV na Slovensku prečítala seniorka Považského seniorátu ThDr. Eva Juríková. Cirkevný zbor Trenčianske Stankovce predstavil zborový dozorca Patrik Tomík.

Generálny duchovný Marian Bodolló v kázni Božieho slova na text J 9, 1 − 5 vysvetlil, že ľudia v povojnovej histórii sa snažili nájsť príčinu hrozných vojnových časov spred sedemdesiatich rokov v chybných a zvrátených plánoch politikov i celých národov, aby poukázali na vinníkov v národoch, ktoré vyvolali najhroznejšiu vojnu v dejinách ľudstva. No k tomu, aby sa vo svojej budúcnosti účinne ubránili vojnovému ošiaľu, sa podľa neho treba orientovať podľa svetla, ktoré zjavil Ježiš Kristus. Pokiaľ bude On vo svete prostredníctvom svojich veriacich, vždy budú odhalené nielen zlé skutky vojnových štváčov, ale i skutky Božie v podobe hrdinských činoch sebaobetovania a solidarity.

K slávnostnému charakteru služieb Božích prispel spevácky zbor miestneho cirkevného zboru. Vysoký umelecký zážitok si účastníci služieb Božích odniesli z prejavu umelcov: člena činohry SND Dušana Jamricha, ktorý predniesol báseň od Milana Rúfusa Večer na Ďumbieri, a sólistu opery SND Ivana Ožváta, ktorý zaspieval pieseň Keď sa dúha dvíha z filmu Prerušená pieseň.