Ďakovali sme Pánu Bohu za K. Kuzmányho

V Brezne sa v nedeľu 20. novembra 2016 konali spomienkové služby Božie pri príležitosti 210. výročia narodenia a 150. výročia úmrtia Dr. Karola Kuzmányho, evanjelického farára, superintendenta, prvého podpredsedu Matice slovenskej.

Po úvodnej piesni v podaní Speváckeho zboru mesta Brezno veriacich v preplnenom breznianskom chráme Božom aj pri televíznych obrazovkách privítal dozorca CZ ECAV Brezno Ján Brečka.

Kázňou slova Božieho poslúžil ECAV na Slovensku Miloš Klátik. Keďže služby Božie sa konali v Poslednú nedeľu cirkevného roka, v úvode poďakoval Pánu Bohu za Jeho milosť, lásku a požehnanie v končiacom sa cirkevnom roku. Brat generálny biskup stručne zhrnul význam osobnosti K. Kuzmányho, pričom zdôraznil, že bol nielen kňaz, básnik, národovec, organizátor, vedátor a vychovávateľ národa, ale i milujúci manžel a otec, ktorý sa napriek svojej mnohorakej zaneprázdnenosti a starostiam zodpovedne venoval aj výchove svojich šiestich detí. Vďaka Pánu Bohu nachádzal v sebe dosť síl, aby všetko zvládol skrze úprimnú vieru v Neho a v nádeji očakávania Pánovho príchodu. Vyznal to aj v piesni Zpěvníka č. 69: „Kdo jen Tě má, dost všeho má. A kdo Tě nezná, nic nezná: Ó, lásky toužení, Jezu, Tys mé spasení! Co jest všecka světa moudrost, všecko světa umění? Bez Tebe jest pouhá marnost, mámení a soužení; Světlo, které ducha sýtí, v jediném Tobě svítí.

Okrem generálneho biskupa liturgovali seniorka Liptovsko-oravského seniorátu Katarína Hudáková, konsenior Zvolenského seniorátu Daniel Duraj, zborový farár CZ ECAV Slovenská Ľupča a zborový farár CZ ECAV Kremnica Jozef Pacek. Slovo o živote a diele ThDr. h. c. Karola Kuzmányho, ktoré pripravila Daniela Miklošová, predniesol zástupca zborového dozorcu Miroslav Grexa.

Po kázni nasledovali príhovory hostí. Za ECAV na Slovensku sa chrámovému zhromaždeniu prihovoril zástupca dozorcu Západného dištriktu Slavomír Hanuska. Primátor mesta Brezno Tomáš Abel vyjadril hrdosť, že Brezno je späté s jednou z najvýznamnejších osobností Slovenska. Podotkol, že otec K. Kuzmányho − evanjelický farár Ján Kuzmány, ktorý tu pôsobil celých 40 rokov − sa zaslúžil o vybudovanie tohto chrámu a jeho syn do neho vniesol život v podobe svojich liturgických piesní. Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč vzdal hold K. Kuzmánymu i celej jeho generácii. Zdôraznil, že mali dve vlastnosti: odvážne horeli za pravdu a za tento národ, a horeli spoločne. V tom je odkaz K. Kuzmányho pre dnešok: treba nám odvahu a jednotu.

Okrem Speváckeho zboru mesta Brezno pod vedením dirigenta Milana Pazúrika do programu služieb Božích prispeli Matej Krella a Daniel Sedliak (hra na trúbky) a žiaci ZUŠ Brezno Viktor Vojtas a Adam Marhavý, ktorých pripravila pani učiteľka Katarína Mihálová. Organovou hrou sprevádzala služby Božie zborová kantorka Jana Sedliaková.

V rámci služieb Božích sa spievali piesne z Evanjelického spevníka, ktoré zložil Karol Kuzmány: Tri sú veci, o ne prosím; Ježiš je svojej cirkvi Pán i Hlava; Verím v to pevne, verím z celej duše; Radosť moja, potešenie; Pri spomienke na tých vyvolených mužov; a, samozrejme, aj známa hymnická pieseň Kto za pravdu horí. Na záver zo stoviek hrdiel mohutne zaznela naša evanjelická hymna Hrad prepevný.

Na službách Božích sa okrem domácich veriacich zúčastnili aj veriaci z cirkevných zborov v Hronseku, Slovenskej Ľupči, Kremnice, Mýta pod Ďumbierom, Veľkého Krtíša a ďalších, ako aj študenti z Evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici, kde Karol Kuzmány pôsobil ako kaplán.

Po službách Božích nasledoval slávnostný akt položenia vencov k pamätnej tabuli K. Kuzmányho na evanjelickej fare. Potom si záujemcovia mohli pozrieť expozíciu Literárne Brezno.

Popoludní bol v mestskom dome kultúry pripravený slávnostný program pod názvom Život a dielo Karola Kuzmányho, na ktorom sa podieľali členovia Miestnej organizácie Matice slovenskej. V hudobno-literárnom pásme Noc v novej básni v réžii Jozefa Prepletaného účinkovali Ján a Pavol Bučekovci, Martin Baksa, Milan Pivovarči, učitelia a žiaci Základnej umeleckej školy v Brezne. Okrem Speváckeho zboru mesta Brezno pod taktovkou Milana Pazúrika zaspieval sólista Štátnej opery Ivan Zvarík, brezniansky rodák, detský symfonický orchester ZUŠ v Brezne s dirigentom M. Švoňavom, ženský komorný spevácky zbor Nádej z CZ ECAV Veľký Krtíš s dirigentkou L. Hruškovou, žiaci zo Základnej školy v Beňuši. V rámci popoludnia sa účastníkom prihovorili zástupca dozorcu ZD Slavomír Hanuska, primátor Brezna Tomáš Abel, predseda Matice slovenskej Marián Tkáč a predsedníčka MO MS Ivana Kružliaková. Súčasťou podujatia bola aj výstavka vo vestibule kultúrneho domu, venovaná slávnemu breznianskemu rodákovi K. Kuzmánymu.

Evanjelickí veriaci aj obyvatelia Brezna si svojou účasťou na slávnostiach, ktoré pripravili ECAV na Slovensku, Mesto Brezno a Matica slovenská, dôstojne uctili pamiatku Karola Kuzmányho, ďakujúc Pánu Bohu za túto významnú osobnosť našej cirkvi aj nášho národa.

Radosť moja, potešenie, Láska moja, Ježiš môj,
Viera, nádej a spasenie, vzácna milosť a pokoj!
K Tvojim nohám kľakám vďačne, Teba milujem srdečne;
v modlitbách Ti ďakujem, vzývam Ťa, zvelebujem

(ES č. 248, 1)

Fotografie: Stanislav Spáč a Milan Pivovarči

Link na záznam priameho prenosu zo služieb Božích z Brezna 20. 11. 2016 - v archíve RTVS: http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/10193/111379#5742