Zo zasadnutia Stáleho výboru Trojpartnerstva

V dňoch 18. a 19. marca 2015 sa v priestoroch Evanjelickej akadémie vo Wittenbergu uskutočnilo rokovanie delegátov cirkví tzv. Trojpartnerstva. Na rokovaní sa zúčastnili zástupcovia z Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku, Evanjelickej cirkvi stredného Nemecka a našej ECAV na Slovensku.
Na pozvanie partnerskej Evanjelickej cirkvi v strednom Nemecku, ktorá toto stretnutie organizovala, našu cirkev reprezentovali generálny biskup Miloš Klátik, predseda Združenia evanjelických duchovných Jaroslav Matys a tajomník pre zahraničie na GBÚ Samuel Miško. Rokovanie viedli Reinhard Werneburg a Jens Lattke.

Účastníci rokovania informovali svojich partnerov o aktuálnom dianí vo svojich cirkvách, prebiehajúcich aktivitách či aktuálnych témach, ktorými sa ich cirkvi aktuálne zaoberajú. Pani Cornelia Wolf, referentka pre partnerskú spoluprácu z Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku, informovala o projektoch, do ktorých sa zapája ich cirkev. Spomenula najmä pomoc utečencom zo Sýrie a Iraku, ktorú vykonávajú v spolupráci so Svetovým luteránskym zväzom, Diakonickým dielom či nemeckými cirkevnými zbormi v zahraničí. Werner Stepanek, člen Synody Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku, informoval o štúdii, ktorú realizuje ich cirkev v spolupráci s Univerzitou v Heidelbergu za účelom zistenia dôvodov, prečo cirkev v rôznych oblastiach svojej práce stráca ročne vyše 18 % mladých ľudí. Zdôraznil, že ich cirkev vždy aktívne pracovala a pracuje s mládežou, a napriek tomu pozorujú takýto trend. Ako ďalší problém označil stále menší záujem mladých ľudí o štúdium teológie a následne o službu v cirkvi. V ich cirkvi prebieha aj diskusia o budúcnosti diakonov a diakoniek, ktorí sú stále viac potrební práve z dôvodu klesajúceho počtu farárov.

Zástupcovia našej cirkvi informovali partnerov o uplynulých IV. evanjelických cirkevných dňoch, ktoré sa konali v Spišskej Novej Vsi, o teologickej konferencii a všeobecnej pastorálnej konferencii, o referende, o partnerskej spolupráci s Nemeckou evanjelickou cirkvou na Ukrajine, o pripravovaných V. evanjelických cirkevných dňoch v Békešskej Čabe a o ďalších aktivitách. Jednou z tém boli aj ďalšie perspektívy našej partnerskej spolupráce. Účastníci sa zhodli na pokračovaní podpory vzájomných projektov, na posilnení spolupráce farárskych spolkov, ako aj na ďalšej spolupráci na úrovni biskupov.

Partneri si prajú, aby sme sa vzájomne povzbudzovali a posilňovali vo viere, učili sa jedni od druhých a našu partnerskú spoluprácu rozvíjali na úrovni cirkevných zborov, seniorátov, škôl, diakonických a iných účelových zariadení cirkví.