Zo zasadnutia Stáleho výboru Trojpartnerstva

V dňoch 26. a 27. marca 2014 sa v priestoroch Evanjelického mládežníckeho centra v Stuttgarte uskutočnilo zasadnutie Stáleho výboru Trojpartnerstva, ktoré funguje už vyše dvadsať rokov medzi našou ECAV na Slovensku, Evanjelickou krajinskou cirkvou vo Württembersku a Evanjelickou cirkvou stredného Nemecka.
Za našu ECAV na Slovensku sa na pozvanie organizátorov - Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku - na rokovaní zúčastnili generálny biskup Miloš Klátik, predseda Združenia evanjelických duchovných Jaroslav Matys a tajomník pre zahraničie na GBÚ Samuel Miško. Evanjelickú diakoniu ECAV na Slovensku zastupovali Radoslav Gajdoš a Ján Gasper.

Účastníkov rokovania privítala a rokovanie viedla Cornelia Wolfová, pracovníčka biskupského úradu v Stuttgarte. Po úvodnej pobožnosti a kontrole protokolu z posledného stretnutia, ktoré sa konalo pred rokom, predniesli všetky zúčastnené strany správy o činnosti a podujatiach za minulý rok.

Radoslav Gajdoš z Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku poukázal na zmeny v legislatíve v sociálnej oblasti na Slovensku a problémy s tým spojené. Vyjadril však aj potešenie nad tým, že sa našej diakonii podarilo zaslať humanitárnu pomoc do Afganistanu a pomôcť ľuďom, ktorý boli minulý rok postihnutí záplavami.

Detlef Harland, zástupca Diakonie Evanjelickej cirkvi stredného Nemecka, poukázal na dobré skúsenosti s dobrovoľníckym programom, do ktorého sa zapájajú mladí zo Slovenska i z Nemecka. Jens Lattke z Ekumenického centra priblížil prípravy osláv 500. výročia reformácie, ktoré budú predovšetkým súčasťou Nemeckých evanjelických cirkevných dní v máji 2017.

Generálny biskup Miloš Klátik priblížil aktivity ECAV na Slovensku, kde spomenul hlavne rokovania s najvyššími predstaviteľmi nášho štátu, ministrom sociálnych vecí a rodiny a s ministrom kultúry. Ďalej priblížil oslavy 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie, prácu s kaplánmi a farármi v našej cirkvi, vzdelávanie kaplánov, všeobecnú pastorálnu konferenciu a teologickú konferenciu. Predseda ZED Jaroslav Matys vyzdvihol dobrú spoluprácu s farárskymi spolkami pod vedením Martina Michaelisa a Hartmuta Zweigleho. Všetkých účastníkov rokovania pozval na IV. evanjelické cirkevné dni v Spišskej Novej Vsi a priblížil pripravovaný program.

Dôležitým bodom programu bola príprava Študijných dní Trojpartnerstva, ktoré sa uskutočnia na jeseň tohto roku, ako aj dohodnutie termínu a témy pre Študijné dni 2015. Dobrú spoluprácu v oblasti dobrovoľníctva mladých ľudí vyzdvihla aj pani Andrea Kalmbach, pracovníčka Evanjelického mládežníckeho centra v Stuttgarte.V závere generálny biskup Miloš Klátik ešte raz poďakoval zástupcom Evanjelickej cirkvi stredného Nemecka a ich diakonii za organizáciu osláv 20. výročia Trojpartnerstva.