ZO ZASADNUTIA GENERÁLNEHO PRESBYTERSTVA 2 - 2014

Generálne presbyterstvo (GP) ECAV na Slovensku sa na svojom druhom zasadnutí tohto roku zišlo 11. apríla 2014 v Bratislave. Úvodnú pobožnosť v modlitebni GBÚ mal Daniel Midriak.
Na úvod pracovnej časti zasadnutia bola schválená zápisnica z ostatného GP a vykonaná kontrola plnenia uznesení z tohto zasadnutia. GP vzalo na vedomie aj správu predsedníctva o svojej činnosti od ostatného zasadnutia GP.

V nadväznosti na súhlas s Definíciou študijného odboru Evanjelická teológia, ktorý bol EBF UK udelený generálnym presbyterstvom na minulom zasadaní, dekan EBF UK Ľubomír Batka predložil generálnemu presbyterstvu zmeny aj nové znenie obsahu v študijných plánoch vo všetkých deviatich programoch, v ktorých fakulta zabezpečuje vysokoškolské štúdium (v jeho troch stupňoch). Generálne presbyterstvo súhlas, ktorý je potrebný v procese akreditácie našej fakulty, po diskusii udelilo.

V súvislosti s prípravou synody našej cirkvi, ktorá sa bude konať 6. a 7. júna 2014 v Levoči, sa GP zaoberalo niektorými materiálmi, ktoré budú na zasadnutie synody predkladané. GP po prerokovaní odporučilo synode schváliť ročnú závierku za rok 2013, ako aj rozpočet na rok 2015. Na schválenie synode bude predložený aj nový cirkevný zákon o archívoch a registratúrach, ktoré pripravila archívna rada v spolupráci s právnym výborom. Aj tomuto zákonu dalo GP odporúčanie na schválenie.

GP na základe hlásení z cirkevných zborov schválilo aktualizáciu počtu členov ECAV na Slovensku k 31. 12. 2013, ktorý je záväzný pre cirkevné zbory pri výpočte cirkevného príspevku či príspevku na misiu na rok 2014. Z uvedeného prehľadu vyplýva, že k 31. 12. 2013 nás v 322 cirkevných zboroch bolo registrovaných celkom 225 946, čo je 456 menej ako v predchádzajúcom roku. Aktuálny prehľad vyjde v Zbierke CPP.

Na dopracovanie GP vrátilo predkladateľom dva návrhy novelizácie vnútorných noriem ECAV – Zásad ECAV k odmeňovaniu duchovných a Štatútu finančného fondu Samuela a Žofie Peressényi. Znamená to, že v platnosti zostávajú doterajšie normy tak, ako boli zverejnené v Zbierke CPP v Oznámení 11/2007 a v Oznámení 2/2010.

GP vykonalo na svojom zasadnutí aj doplňujúce voľby niektorých výborov – do právneho výboru boli na nové funkčné obdobie znovu potvrdení J. Šuma a P. Capandová, do školského výboru M. Oráč. Voľby sa vykonali aj do novozriadeného Výboru na ochranu Božieho stvorenstva, kde budú pôsobiť S. Bartoňová, P. Soták, M. Zaťko a ako predseda P. Maca.

GP v zmysle štatútu Sociálneho fondu schválilo príspevok pri odchode do dôchodku J. Juházymu a posúdilo výzvu na napísanie učebníc evanjelického a. v. náboženstva na cirkevných školách, ktorá bude zverejnená v našich médiách. GP vzalo na vedomie správu GHV o vykonaní kontroly hospodárenia účelového zariadenia - diakonického strediska Agapé, správu revíznej komisie z kontroly hospodárenia misijného strediska Matejková a zaoberalo sa aj prevodmi bytov a nákupom investičného zlata v bývalom CZ ECAV Bratislava.

V bode Rôzne brat generálny biskup informoval o stretnutí najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví a o občianskej iniciatíve – petícii prezidentovi republiky za vypísanie referenda na ochranu rodiny, ako aj o jeho stretnutí s predstaviteľmi Slovenského evanjelického cirkevného zboru a. v. v Budapešti a ich žiadosti o pomoc pri riešení existenčných finančných ťažkosti. GP rozhodlo v tejto súvislosti vyhlásiť na deň 15. 6. 2014 (Sviatok Svätej Trojice) mimoriadnu dobrovoľnú oferu.

Brat Damankoš informoval členov GP o doterajších prácach Školského výboru ECAV na strednodobej stratégii rozvoja školstva a vzdelávania v ECAV.

Na záver rokovania GP sa pomodlil dištriktuálny biskup M. Krivda a generálny biskup M. Klátik dal prítomným Áronovské požehnanie.

Upozorňujeme čitateľov, že tieto informácie sú zverejňované s cieľom napomôcť otvorenosti a informovanosti v našej cirkvi; o presnom znení prijatých uznesení budú dotknuté COJ a osoby informované úradným postupom.