Zo synody Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku

Generálny biskup Miloš Klátik sa na pozvanie krajinského biskupa Franka Otfrieda Julyho zúčastnil 22. februára 2014 na zasadnutí 15. synody našej partnerskej cirkvi − Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku.
Synoda sa začala službami Božími v evanjelickom kostole v Stuttgarte, v rámci ktorých bola prisluhovaná sviatosť Večere Pánovej. Kázňou slova Božieho poslúžil krajinský biskup July.

Na programe zasadnutia synody boli hlavne voľby predsedníctva synody a členov rôznych grémií (pracovno-právna komisia, rada diakonického diela, rada pre životné prostredie, kuratórium pre evanjelické školy a účelové zariadenia, komisia pre liturgické otázky a iné). Za prezidentku synody bola vo voľbách na tejto synode zvolená Inge Schneider a za viceprezidentov Werner Stepanek a Wilfried Braun.

Rokovanie synody sa konalo v Kongresovom centre v Stuttgarte a otvoril ho krajinský biskup July. Potom zazneli pozdravné príhovory, v rámci ktorých sa členom synody sa prihovoril generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik. Vo svojom príhovore brat generálny biskup zaželal členom synody veľa múdrosti zhora pri voľbách predstaviteľov synody a novozvoleným cirkevným funkcionárom poprial veľa Božieho požehnania v ich úrade. V závere príhovoru pozval vedenie württemberskej krajinskej cirkvi na IV. evanjelické cirkevné dni, ktoré sa budú konať koncom júna v Spišskej Novej Vsi.

Synodálom sa ešte prihovoril námestník ministerského predsedu Bádenska-Württemberska a zástupca Rímskokatolíckej cirkvi. Na synode sa zúčastnili aj predstavitelia evanjelických cirkví z Bádenska, Bavorska a zo stredného Nemecka.