Zo Synody Evanjelickej cirkvi v Rakúsku

Slávnostnými službami Božími sa 7. 12. 2014 v novozrekonštruovanom evanjelicom kostole v St. Pölten začala Synoda Evanjelickej cirkvi v Rakúsku. Až do 10. 12. zasadalo v tomto dolnorakúskom krajinskom hlavnom meste vyše 70 delegátov. Zúčastnil sa na nej aj generálny biskup Miloš Klátik.
Kazateľka slova Božieho na týchto službách Božích, vrchná cirkevná radkyňa Hannelore Reiner, zdôraznila dôležitosť pastorálnej starostlivosti v nemocniciach a zariadeniach paliatívnej starostlivosti. Právo táto téma bola ťažiskovou v stredu 10. decembra. Cirkevná radkyňa podčiarkla, že aj napriek mnohým úlohám a výzvam, ktorým čelia cirkevné zbory, nesmieme zabúdať na našich blížnych. Poukázala aj na Ježiša Krista, ktorý neprehliadol žiadneho človeka, ani toho, ktorý bol vytláčaný na okraj spoločnosti. Príbehy uzdravení v Novej zmluve nás povzbudzujú k pristupovaniu k ostatným v dôvere v Božiu blízkosť a v požehnaní.

Na záver služieb Božích sa prihovoril krajinský župan Erwin Pröll, ktorý sa poďakoval za dobrú spoluprácu medzi cirkvou a štátom. Zdôraznil veľký význam práce cirkvi pre všetkých občanov a podotkol, že práve v dnešnej dobe sú potrebné inštitúcie ako je cirkev, ktorá je pre ľudí podporou, tešiteľom a dáva im zmysel života.

Na tejto synode bol jednohlasne zvolený do fukcie zástupcu vrchného cirkevného radcu pre hospodárske záležitostli stavebný inžinier Günter Köber. V krátkom príhovore vyslovil radosť, že môže pracovať v tomto tíme a zdôraznil, že je dôležité, aby sa cirkev aj naďalej intenzívne zaoberala hospodárskymi otázkami.

Na pozvanie biskupa Michaela Bünkera a prezidenta synody Petra Krömera sa 9. a 10. decembra na zasadnutí zúčastnil aj náš generálny biskup Miloš Klátik. Vo svojom príhovore poďakoval za dobrú spoluprácu biskupovi Bünkerovi. Poďakoval aj vrchnej cirkevnej radkyni Hannelore Reiner a vyslovil potešenie z toho, že ju v minulosti mohol privítať aj na Slovensku. Generálny biskup zagratuloval novozvolenej vrchnej cirkevnej radkyni pre personálne záležitosti Ingrid Bachler a poprial jej veľa Božieho požehnanie pre jej pôsobenie v úrade. Vyslovil aj srdečné pozvanie na návštevu Generálneho biskupského úradu v Bratislave.

Generálny biskup zdôraznil, že naša ECAV na Slovensku a Evanjelická cirkev v Rakúsku majú mnoho spoločného. Vyslovil prianie, že tieto cirkvi budú aj naďalej spolupracovať, navzájom sa inšpirovať a povzbudzovať. Veď práve naša viera v Pána Ježiša Krista a naše vieroučné spisy, ktorých sa pridŕžame, nám dávajú mnoho príležitostí na vzájomnú spoluprácu.